Polacy nie boją się kryzysu! 42 proc. ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą

199

smartfon, kawiarniaRozprzestrzeniająca się na niemal całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przerodziła się z kryzysu zdrowotnego w największy od II Wojny Światowej kryzys gospodarczy. Mimo to, co trzeci z nas ocenia swoją sytuację finansową za dobrą, a jedynie co dziesiąty – za złą.

Ponad 40 proc. z nas ocenia swoją sytuację finansową za dobrą

Z przygotowanego przez Santander Consumer Bank (Santander CB) raportu „Polaków portfel własny: wyjątkowe lato” wynika, że co trzeci ankietowany uznaje swoją obecną sytuację finansową za dobrą (32,3 proc.), ponad 10 proc. za bardzo dobrą, a prawie połowa za średnią (45,8 proc.). Na odpowiedzi „raczej zła” i „bardzo zła” wskazał łącznie zaledwie co dziesiąty badany.

– W marcu, czyli na samym początku pandemii, swoją sytuację jako średnią określiło nieznacznie mniej, bo 41 proc. respondentów. Niemal tyle samo osób, ile obecnie, mówiło o niej jako o złej – 11 proc. Widać więc, że mimo coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej nastroje Polaków wciąż są niezłe – powiedział członek zarządu Santander CB Piotr Dolata dodając, że być może realne odzwierciedlenie skutków kryzysu w ocenie własnej sytuacji finansowej będzie lepiej widoczne za jakiś czas, na przykład, kiedy skończy się wsparcie rządowe dla przedsiębiorców realizowane w ramach kolejnych edycji tarczy antykryzysowych.

Najlepiej stan swoich portfeli oceniają obecni 30-latkowie i 50-latkowie. Niemal 18 proc. z nich uważa bowiem swoją sytuację finansową za bardzo dobrą, a ponad 40% za raczej dobrą.

Pod względem wykształcenia, najlepiej swoją sytuację finansową oceniają osoby z wykształceniem wyższym. Aż 54,4 proc. z nich ocenia swoje finanse za dobre. Optymistycznie swoje portfele oceniają także mieszkańcy dużych miast, takich jak Katowice, Wrocław czy Gdańsk.

W badaniu Santander CB wskazano również na zauważalną rozbieżność między osobami zatrudnionymi na umowę o pracę, a tymi pracującymi w ramach innej formy zatrudnienia. Niemal dwie trzecie pierwszej grupy ocenia swoją kondycję finansową raczej dobrze lub bardzo dobrze, w przypadku drugiej grupy odsetek ten spada do 33 proc.

Z badania Santander Consumer Banku wynika, że w najgorszej sytuacji podczas epidemii znaleźli się seniorzy. Na niezadowolenie ze swoich obecnych finansów narzeka prawie 40 proc. Polaków powyżej 60. roku życia. Kryzys dotyka też osoby najmłodsze w wieku 18-29 lat. Prawie 13% z nich ocenia swoją sytuację za złą lub bardzo złą.

– W listopadzie ubiegłego roku prawie 80 proc. badanych z najmłodszej grupy wiekowej wyrażało zadowolenie ze stanu swoich finansów. Obecnie ten odsetek wynosi niespełna 36 proc. Może mieć to związek ze zmniejszoną pomocą ze strony rodziców lub z czasową bądź stałą utratą dochodów podczas lockdownu. To właśnie wśród młodych Polaków popularniejsze są inne niż umowa o pracę formy zatrudnienia, na przykład w gastronomii lub galeriach handlowych – dodał Dolata.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments