Polacy coraz bardziej oszczędzają na żywności

Udostępnij

Z najnowszego badania BIG InfoMonitor wynika, że wydatki na żywność pochłaniają już średnio 40% domowego budżetu Polaków. Z tego powodu obecnie aż 91% naszych rodaków oszczędza na zakupach żywności. Z czego rezygnujemy najczęściej?

Polacy rezygnują z zakupów niezdrowych produktów?

Jak wskazali autorzy badania BIG InfoMonitor, bardziej racjonalne gospodarowanie finansami przeznaczonymi na żywność ma… pozytywny wpływ na dietę Polaków.

Okazuje się, że w ramach oszczędności najczęściej rezygnujemy z tych najbardziej niezdrowych. Ponad połowa respondentów zadeklarowała, że ogranicza spożycie alkoholu (52%), gotowych dań ze sklepu (47%) i słodyczy (43%).

Według głównego analityka BIG InfoMonitor, profesora Waldemara Rogowskiego ograniczanie wydatków na niektóre artykuły może pozytywnie przełożyć się na nasze zdrowie.

Okazuje się bowiem, że aż 26% respondentów stwierdziło poprawę swoich nawyków żywieniowych. To zdecydowanie więcej odpowiedzi niż wskazujących na pogorszenie jakości odżywiania (17%)

W sumie ograniczanie ilości kupowanych produktów spożywczych lub rezygnację z nich zadeklarowało 83% badanych. W przypadku podstawowych produktów żywieniowych, takich jak mięso, wędliny, owoce, warzywa, pieczywo i nabiał – ograniczenie w zakupach deklaruje od 4% do 14% respondentów.

Coraz rzadziej korzystamy z obiektów i usług gastronomicznych

Ponadto, w ramach oszczędności rzadziej stołujemy się na mieście czy wybieramy dietę pudełkową.

Na korzystanie z obiektów gastronomicznych (restauracje, fast foody, bary mleczne) jako dominujący sposób odżywiania wskazało tylko 3% badanych. Z kolei catering dietetyczny wybiera zaledwie 2% respondentów.

Zaczęliśmy monitorować nasze wydatki na żywność

Co więcej, według badania BIG InfoMonitor 42% naszych rodaków śledzi gazetki sieci handlowych, by kupić produkty spożywcze w atrakcyjnej cenie, a 32% robi zakupy wyłącznie w tańszych supermarketach i dyskontach.

Z analizy wynika także, iż w codziennym życiu przygotowywanie posiłków w domu deklaruje łącznie 91% Polaków, z czego zdecydowana większość robi to w sposób świadomy, co świadczy o wzroście wiedzy z zakresu odżywiania.

Mało tego – 36% naszych rodaków gotuje tak, by danie wystarczyło na dłużej niż jeden dzień, a 24% kupuje mniej żywności.

Na marnowaniu żywności tracimy 100 zł miesięcznie

Niestety, jednocześnie aż 46% badanych zadeklarowało, że traci pieniądze z powodu marnowania żywności – średnio około 100 złotych miesięcznie. Żywność istotnie rzadziej marnują mieszkańcy wsi (40%), niż mieszkańcy miast (49%). inflacja

Warto dodać, że dbałość o zawartość lodówki rośnie wraz z wiekiem respondentów: od 44% w grupie poniżej 45 lat, przez 60% w grupie 45-64 lata, po 72% wśród osób powyżej 65. roku życia.

Żywność wciąż drożeje najbardziej

Na koniec warto przypomnieć, że według Głównego Urzędu Statystycznego ceny żywności i napojów bezalkoholowych w maju 2023 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 18,9%. Dla porównania wskaźnik inflacji w tym okresie wyniósł “tylko 13%”.

Mało tego – niektóre kategorie produktowe podrożały jeszcze bardziej. Szczegółowe dane z maja mówią o tym, że w ciągu ostatniego roku najmocniej zdrożały: cukier (63,4%) jaja (24,9%), warzywa (24,7%) oraz mleko (23,4%).

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również