Pojawi się ulga na urządzenie pierwszego mieszkania

507

W polskim prawie podatkowym ma pojawić się opcja ulgi w PIT na urządzenie się dla nabywcy pierwszego mieszkania lub domu.

Jeśli chcecie kupić pierwsze w życiu mieszkanie lub dom, rząd ma dla was dobre wieści. Jak podaje Prawo.pl, osoby, które kupią swój pierwszy lokal mieszkalny, będą mogły odliczyć od dochodu określoną kwotę.

Konkretów obecnie brakuje…

Z informacji portalu wynika jednak, że na szczegóły poczekamy. Wiadomo, że wysokość limitu odliczeń i długość ulgi jest jeszcze przedmiotem konsultacji między ministerstwami rozwoju oraz finansów. Te mają być powiązane z liczbą osób w gospodarstwie domowym. Pod uwagę brane są kwoty od 4,6 do 12 tys. zł do odliczenia, a czas trwania ulgi może wynieść od 3 do 5 lat.

Ministerstwo Rozwoju chce też ostatecznie uregulować działalność społecznych agencji najmu. – Społeczna agencja działa jak pośrednik, ale nie w celu uzyskania zysku, tylko udzielania pomocy – mówił Prawu.pl Katarzyna Przybylska z Fundacji Habitat for Humanity Poland. – Lokatorom pomagamy pozyskać tańsze lokum i oferujemy dodatkowe wsparcie, a właścicielowi gwarantujemy, że otrzyma czynsz przez cały okres trwania umowy, nawet gdy lokator nie będzie płacił – wyjaśnia.

– Covid-19 pokazał, że możemy mieć problemy na rynku najmu i może dojść do jego destabilizacji, dlatego potrzebujemy społecznych agencji najmu, które prowadzą wynajem mieszkań osób fizycznych – mówi Prawu.pl Robert Nowicki, wiceminister rozwoju. – Będą one podpisywać umowę z właścicielem na dłuższy czas, co da mu bezpieczną i stabilną perspektywę otrzymywania wynagrodzenia z tytułu czynszu. Dzięki temu będzie też można zejść z kosztami i obniżyć stawki czynszu dla ostatecznego podnajemcy – dodaje ekspertka.

To nie wszystko

Prawo.pl dodaje też, że Ministerstwo Rozwoju pracuje też nad projektem ustawy, która ma pozwolić zaliczyć w cenę gminnej nieruchomości sprzedawanej inwestorowi, cen lokali, które po zakończeniu budowy stałyby się własnością samorządu. Tego typu nieruchomości mają być wykorzystywane przez gminę do realizacji jej zadań, np. jako mieszkania komunalne, mieszkania wynajmowane na zasadach najmu z dojściem do własności, żłobek, przedszkole itp.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments