Podsumowanie 30. Finału WOŚP – ile zebrano?

Udostępnij

Za nami 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całej Polsce oraz wielu krajach świata (w tym w Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych) ponad 102 tysiące wolontariuszy w 1633 sztabach w 29 krajach z całego świata zbierało pieniądze na zakup sprzętu z zakresu okulistyki dziecięcej. Jaką kwotę udało się zebrać podczas finału? Czy padł nowy rekord? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Zacznijmy od zaprezentowania podstawowych informacji na temat 30. Finału WOŚP:

WOŚP 2022 – czego dotyczyła tegoroczna zbiórka? WOŚP

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory.

Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Jaki sprzęt kupi WOŚP?

Z tego powodu w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem „Przejrzyj na oczy!” zbierała środki na zakup sprzętu z zakresu okulistyki dziecięcej. Mowa tutaj konkretnie o takich urządzeniach jak:

 • Angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
 • Oftalmoskopy do badania dna oka
 • Lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
 • Tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
 • Synoptofory do pomiaru kąta zeza
 • Urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
 • Tomografia dna oka
 • Mikroskopy.

30. Finał WOŚP – ile zebrano?

Ogłoszenie wyniku 30. Finału WOŚP połączone było z galą odbywającą się w środę 30 marca w Centrum Praskim Koneser, w trakcie której Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy symbolicznie podziękowała osobom zaangażowanym w jej działalność na przestrzeni trzech dekad. Ile zatem wyniósł ostateczny wynik?

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się kwotą 224 376 706,35 PLN. To o prawie 14 milionów złotych więcej niż do tej pory najwyższa w historii zeszłoroczna suma wynosząca 210 813 830,10 PLN. Oznacza to, że w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zadziwiła wszystkich i ustanowiła swój nowy rekord. Warto dodać, że w ciągu 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała łącznie ponad 1,75 miliarda złotych i zakupiła prawie 69 tysięcy urządzeń.

Rekordowe aukcje sław pieniądze

Warto dodać, że i tym razem wiele znanych osób zdecydowało się wesprzeć WOŚP i przygotowało z tej okazji wyjątkowe aukcje. Niektóre z nich cieszyły się gigantycznym zainteresowaniem i zebrały absolutnie rekordowe kwoty. Najdroższą tegoroczną aukcją z okazji WOŚP okazała się rakieta tenisowa Igi Świątek z turnieju w Rzymie oraz wspólny trening. Ta licytacja zakończyła się kwotą 189 100 złotych. Sumą przekraczającą 100 tysięcy PLN zakończyły się również takie aukcje jak:

 • Luksusowy weekend dla pary we Włoszech lub Francji na zaproszenie i w towarzystwie duetu Omenaa Mensah i Rafał Brzoska – 169 100 PLN
 • Dwie kultowe sofy z talk-show 'Kuba Wojewódzki’ – 160 100 PLN
 • Wakacje w letniej rezydencji Marcina Gortata – 122 400 PLN
 • Czerwony Maluch Radia ZET – 100 099 PLN
 • Sierra ze wspomnień Jurka Owsiaka – 100 099 PLN
 • Hulajnoga elektryczna podpisana przez Donalda Tuska – 100 099 PLN
 • Motocykl Harley Davidson Electra Glide od Marka 'Nestora’ Jeute – 100 099 PLN.

Chcesz wiedzieć więcej o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy? Tutaj przeczytasz na temat historii tego wydarzenia.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również