Nadchodzi podatek od hurtowych zakupów mieszkań – Sejm przyjął ustawę

Udostępnij

Od 1 stycznia 2024 roku osoby nabywające szóste i kolejne mieszkania w ramach jednej inwestycji zapłacą nowy podatek w wysokości 6% od wartości lokalu.

Podatek trzeba będzie zapłacić wtedy, gdy lokale kupimy w jednym budynku lub kilku budynkach na jednej nieruchomości gruntowej. Sejm zaakceptował ustawę, obecnie czeka ona już tylko na podpis prezydenta.

Od stycznia dodatkowy podatek od zakupu wielu mieszkań sprzedaż mieszkania

Nowelizacja dotycząca między innymi wprowadzenia podatku od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania w obrębie jednej inwestycji została przyjęta przez Sejm. Obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

W ustawie możemy przeczytać, że “w przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu, wynosi 6%”.

Mało tego – zapisy ustawy wskazują również, że “jeżeli nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość następuje na współwłasność przez kilku kupujących, sześcioprocentowy podatek od zakupu szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego w jednej nieruchomości stosuje się także wtedy, gdy chociażby jeden z kupujących jest zobowiązany do uiszczenia podatku w takiej stawce”.

Rząd walczy z funduszami PRS i bogatymi inwestorami

Opisywane zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) mają ukrócić hurtowe kupowanie mieszkań przez inwestorów.

Takie działanie rząd zapowiedział już pod koniec ubiegłego roku, kiedy to okazało się, że pakiet wszystkich 435 mieszkań na osiedlu przy ulicy Bokserskiej na Mokotowie w Warszawie został zakupiony hurtem przez fundusz, inwestujący w lokale na wynajem.

Rząd przekonuje, że kupowanie hurtowo lokali oznacza dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania, wyższe ceny i mniejszy wybór. Eksperci od rynku nieruchomości twierdzą jednak, że nowy podatek nie rozwiąże tego problemu. Różne nieruchomości, w które można zainwestować za pomocą REITów

Według nich, bogaci inwestorzy z całą pewnością znajdą sposób, aby obejść nowe przepisy – najprawdopodobniej będą po prostu kupować mieszkania na innych członków rodziny. Ponadto, zdaniem ekspertów prawnicy zagranicznych funduszy również znajdą rozwiązanie, by zoptymalizować swoje koszty po wprowadzeniu nowych regulacji.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również