Płatności z Blik zdobywają polski rynek

Udostępnij

Według najnowszych komunikatów firmy zarządzającej płatnościami online Blik – Polski Standard Płatności, w okresie od kwietnia do czerwca 2021 roku, polscy klienci pobili kolejny rekord. Przy użyciu Blik zrealizowali blisko 176 milionów transakcji o łącznej wartości 24 miliardów polskich złotych. Największy wzrost firma odnotowała w transakcjach przy użyciu telefonów komórkowych. Wykonano aż 25,5 miliona przelewów, co było wzrostem o 187 procent mierzonych rok do roku. Od kilku lat wzrasta także ilość płatności Blik w kasynach online, co jest pozytywnym trendem wskazującym na zaufanie klientów do firmy. W sumie z usług Blika na co dzień korzysta blisko 8 milionów klientów w naszym kraju. To wzrost aż o 50% w stosunku do roku poprzedniego.

BlikObecnie firma wdraża płatności zbliżeniowe na terenie Polski i przygotowuje swój debiut na rynkach w innych krajach Unii Europejskiej. Ekspansja Blik jest związana ze zmianami w strukturze udziałowców i pozyskanym funduszom na inwestycje. Od 2020 roku współudziałowcem firmy jest międzynarodowa korporacja finansowa Mastercard Inc. Dzięki niej Blik zyskał dostęp nie tylko do nowych środków finansowych, ale także nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wszystkie transakcje zbliżeniowe będą wykorzystywać usługę tokenizacji Mastercard (MDES). To unikalny ciąg cyfr czyli token, który zastępuje dane z karty płatniczej i może być wykorzystany tylko jedne raz w celu zrealizowania jednej transakcji. Obecnie z płatności zbliżeniowych Blik korzystają już klienci banku Millennium.

Blik powstał w 2015 roku, kiedy sześć polskich banków stworzyło firmę Polski Standard Płatności (PSP) zarządzającą Blikiem. Główną zaletą Blika jest to, że posiada bardzo przyjazny interfejs użytkownika, proste zasady korzystania i bardzo niskie koszty obsługi. Klienci nie ponoszą jakichkolwiek opłat związanych z korzystaniem z tej metody płatności. Firma zarabia na opłatach transakcyjnych, które wpłacają banki pośredniczące w transakcjach. Są one znacznie niższe, niże te u konkurencji np. operatorów kart kredytowych.

Dodatkowo Blik posiada doskonałe systemy zabezpieczeń. By dokonać opłaty przy użyciu Blik należy wprowadzić na stronie transakcji sześciocyfrowy kod, który generowany jest w aplikacji. Zachowuje on swoją ważność jedynie przez 120 sekund od momentu wygenerowania przez system banku. Użytkownik Blik uruchamiając aplikację musi podać, ustalony wcześniej przez siebie kod dostępu PIN. Jest to koniecznie przy każdej transakcji o wartości wyższej niż 50 złotych. Konsumenci nie muszą logować się do banków, podawać haseł dostępu do rachunku i numerów kart kredytowych.

Rozwiązaniami wdrożonym na rynku krajowym przez Polski Standard Płatności, interesują się także firmy zagraniczne. W 2019 roku jedna z firm z Emiratów Arabskich zakupiła licencję na wykorzystanie oprogramowania należącego do Blik, by wdrożyć go na rynkach bliskowschodnich.

Najnowsze

Zobacz również