PiS wygrywa wybory, Konfederacja na 3. miejscu

Udostępnij

Znamy wyniki kolejnego sondażu. Do wyborów zostało 7 miesięcy, ale wiele wskazuje na to, że przed nami wiele emocji. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy nadal rośnie, zaś spada dla Koalicji Obywatelskiej – wynika z nowego sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24.

Nowy sondaż: PiS rośnie w siłę

Według sondażu przeprowadzonego w dniach 14-16 marca Zjednoczona Prawica (PiS z koalicjantami) może liczyć na 31 proc. poparcia. Przekłada się to na wzrost o 3 punkty procentowe (w porównaniu z wynikami z lutego).

Wyborców traci zaś Koalicja Obywatelska, która dziś mogłaby liczyć już tylko na 26 proc. głosów. To spadek o 3 punkty procentowe.

Podium domyka tym razem sojusz wolnorynkowców i narodowców. Konfederację, bo o tej partii mowa, popiera 9 proc. ankietowanych. Oznacza to skok o 1 punkt procentowy. Polska 2050 może pochwalić się wynikiem 9 proc. poparcia (spadek o 2 punkty procentowe), zaś Lewica – tylko 6 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt procentowy).

W Sejmie próżno byłoby szukać posłów z Koalicji Polskiej-PSL i Kukiz’15 (obie siły polityczne zdobyły w sondażu po 2 proc. głosów), z kolei Porozumienie i AgroUnię popiera 1 proc. ankietowanych.

13 proc. respondentów nie udzieliło odpowiedzi na kogo, by zagłosowało.

Sondaż został zrealizowany przez Kantar telefonicznie na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Kto będzie rządził Polską po wyborach?

Wiele więc wskazuje na to, że po jesiennych wyborach to PiS nadal będzie rządziło naszym krajem. Konfederacja jawi się bowiem jako naturalny sojusznik partii Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli wierzyć powyższym wynikom, obie partie – PiS i Konfederacja – mogłyby więc wystarczającą liczbę posłów, by przegłosować wspólnego kandydata na premiera. Nie można też wykluczyć, że PiS zdoła przejąć część posłów z innych partii.

Opozycja nadal zaś pozostaje rozbita i niepewne tego, jak chcę rozegrać nadchodzące wybory. Wiele wskazuje na to, że nie zbuduje jednej, wspólnej listy, o której mówiło się od wielu miesięcy. Idąc do wyborów rozbita raczej nie zdobędzie dostatecznej liczby mandatów, by przegłosować wotum zaufania dla swojego kandydata na szefa rządu.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również