PiS nadal liderem sondaży. KO daleko w tyle

pis

Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych, który został zrealizowany przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, pokazuje stabilizację na polskiej scenie politycznej. To kolejne badanie, które wskazuje na polaryzację.

Nowy sondaż: PiS nadal wygrywa

W naszym sondażu Zjednoczoną Prawicę poparło aż 36 proc. badanych. To taki sam wynik, jaki koalicja PiS i Solidarnej Polski uzyskała w poprzedniej fali badań.

Z kolei na największą siłę opozycyjną, Koalicję Obywatelską, chce głosować 28 proc. respondentów. Oznacza to spadek o 2 punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Polskę 2050 poparłoby w lokalu wyborczym 10 proc. badanych – bez zmian.

Lewica traci 1 punkt i może liczyć na poparcie tylko 8 proc. badanych. Z kolei Konfederacja z wynikiem 8 proc. „zarabia” 1 punkt procentowy.

Do Sejmu dostałoby się jeszcze tylko Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem balansującym na granicy progu wyborczego – 5 proc. To jednak wzrost o 2 punkty procentowe.

Kukiz‘15 ma poparcie 2 proc. badanych, czyli bez zmian. Porozumienie też zachowało swój elektorat, który wynosi 1 proc.

Deklarowana frekwencja wynosi 59 proc. – co oznacza wzrost o 3 punkty.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 16 do 19 października 2022 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1082 osób.

Nowy rząd zbuduje PiS?

Czy więc nowy rząd zbuduje PiS, ewentualnie w koalicji z Konfederacją? Tego nadal nie wiemy. Nie do końca jasne jest to, jak i czy w ogóle w KO uderzą ostatnie sugestie, że syn Donalda Tuska, Michał, brał łapówki od Michała W., współpracownika jednego z bohaterów afery taśmowej, Marka Falenty.

Nie jest też jasne, jaka czeka nas zima. Braki węgla mogą mocno uderzyć w popularność PiS, a to może przełożyć się na wysokość słupków sondażowych tej partii.

Rok 2023 będzie stał pod znakiem ostrej walki politycznej. Skład nowego Sejmu wybierzemy za niemal równy rok. Wiele wskazuje, że wybory wygra PiS. Pytanie, czy będzie jednak dał radę samodzielnie rządzić.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments