PiS likwiduje różne ministerstwa gospodarcze?

Udostępnij

Nowy rząd Zjednoczonej Prawicy będzie różnił się od obecnego? Jeśli doniesienia medialne są prawdziwe, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zostanie zlikwidowane. Resort Jadwigi Emilewicz ma przejść mocne przemeblowanie lub zniknąć. Ponadto w ministerstwach gospodarczych ma dojść do innych zawirowań kompetencyjnych. Część ma zakończyć działalność. PiS stawia na terapię odchudzającą?

Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Cyfryzacji. I do tego jeszcze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To wszystkie resorty, które odpowiadają dziś za gospodarkę. Okazuje się, ze nowy gabinet ministrów ma uporządkować te kwestie.

Jak wynika z informacji money.pl, powyższe wynika z negocjacji, jakie prowadzi PiS ze swoimi koalicjantami. O potrzebie uszczuplenia ministerstw mówił po wyborach Jarosław Gowin, wicepremier i lider Porozumienia.

Terapia odchudzająca

Nie wiadomo, jaki los czeka Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

– Rekomendowałem do rządu siebie oraz Jadwigę Emilewicz – powiedział w środę w programie „Money. To się liczy” wicepremier Jarosław Gowin, wicepremier i przewodniczący Porozumienia. – Przyszedłem z konkretnymi propozycjami, na konkretne stanowiska, ale przesunięcia w ramach kompetencji nie są wykluczone. Struktura jest otwarta – mówił.

Możliwe, że Emilewicz, która przecież jest członkinią Porozumienia, straci swój resort. Pod kątem politycznym byłoby to jednak dziwne, bowiem – jak sugerowały media – Jarosław Gowin walczył dla swoich ludzi o jeszcze więcej stanowisk, niż miało to miejsce w latach 2015-2019. Czy więc poległ? Teraz do tego może się okazać, że jego apel do PiS o uszczuplenie liczby ministerstw, może zakończyć się tym, że „stołek” straci jego protegowana.

Ponoć jednak Emilewicz w nowym rządzie będzie, ale nie wiadomo na jakiej pozycji.

PiS i porządkowanie gospodarki

Media dotarły też do informacji, z których wynika, że stanowisko starci Jerzy Kwieciński, który obecnie zarządza Ministerstwem Finansów i swoim resortem – Inwestycji i Rozwoju. Ponoć wadą Kwiecińskiego jest to, że… nie jest w PiS. Jest osobą bezpartyjną. Podobno może stracić oba stanowiska.

Z Kwiecińskim rozmawiał niedawno ComparicTV.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również