PiS liderem sondażu, ale KO dzieli od partii Kaczyńskiego mała różnica

posłowie

Znamy wyniki kolejnego sondażu. Aż 29 procent ankietowanych chce głosować na Zjednoczoną Prawicę, a 27 procent na Koalicję Obywatelską – wynika z najnowszego badania Kantar Public.

Sondaż: PiS nadal liderem

Zacznijmy od frekwencji. W wyborach chce wziął udział 68 procent badanych, w tym 33 zdecydowanie poszłoby głosować, a 35 procent raczej skorzystałoby ze swojego prawa wyborczego. Nie chce głosować 20 procent ankietowanych, z czego 12 procent respondentów zapowiedziało, że raczej nie pójdzie do lokalu wyborczego, a 8 procent zdecydowanie tego nie zrobi. 12 procent pytanych nie wie, co zrobi.

Jak zaś wyglądają wyniki badania? PiS (łącznie z Solidarną Polską i Partią Republikańską) miałoby 29 procent głosów, to o 1 punkt procentowy mniej niż w sierpniu. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z 27 proc. (wzrost o 1 punkt proc.).

Na podium znalazłaby się też Polska 2050 Szymona Hołowni, ale z dużo słabszym wynikiem. Tylko 8 procent respondentów (spadek o 1 punkt procentowy) chce dziś wesprzeć głosem ugrupowanie. Z kolei na Lewicę głos chce oddać 7 procent wyborców (to spadek o 2 punkty procentowe). Sojusz liberałów i narodowców, czyli Konfederację, popiera 6 procent (to wzrost o 2 punkty procentowe).

W Sejmie nie spotkalibyśmy posłów z Polskiego Stronnictwa Ludowego, bowiem ludowców popiera tylko 3 proc. osób. (spadek o 1 punkt procentowy). Tak samo słabo wypada  Kukiz’15 (3 proc. poparcia, wzrost o 1 punkt procentowy). AgroUnia może pochwalić się symbolicznym 1 proc. poparcia (bez zmian), tak samo jak Porozumienie Jarosława Gowina (1 proc., wzrost o 1 punkt procentowy).

15 procentów respondentów wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Podział mandatów

„Gazeta Wyborcza” wyliczyła na bazie powyższych wyników, że w Sejmie PiS miałby 195 posłów, KO – 164, Polska 2050 – 42, Lewica – 37, a Konfederacja – 22. Zjednoczona Prawica straciłaby więc władzę. Nawet w koalicji z Konfederacją nie miałaby większości w izbie niższej, co uniemożliwiałoby przegłosowanie wotum poparcia dla premiera rządu takiej koalicji.

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 2-7 września na reprezentatywnej 980-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). Grupa osób deklarujących udział w wyborach liczyła 667.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments