Dzień Inwestora Indywidualnego

PiS i KO: prawie remis w nowym sondażu

Udostępnij

Znamy wynika najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Okazuje się, że PiS i KO popiera niemal taka sama liczba wyborców. Jak zaś wypadły inne, mniejsze partie i koalicje?

Nowy sondaż: prawie remis

Zgodnie z badaniem United Surveys dla Wirtualnej Polski, partię Jarosława Kaczyńskiego popiera 28,3 proc. ankietowanych. To prawie taki sam wynik, którym może pochwalić się Koalicja Obywatelska. Na koalicję PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych chciałoby zagłosować 28,2 proc. badanych.

Podium zajmuje Trzecia Droga z wynikiem 18,9 proc. Czwarte miejsce należy do Lewicy, którą popiera 9,6 proc. Konfederacja może pochwalić się wynikiem 7,6 proc.

1 proc. badanych chciałoby zagłosować na inną partię, a 6,4 proc. nie jest jeszcze zdecydowanych, na kogo oddałoby głos.

Eksperci komentują

Co mówią o tym wyniku eksperci?

Mamy stan równowagi między Koalicją Obywatelską a PiS, mamy stabilne notowania Lewicy i Konfederacji, które notują poparcie mniej więcej na poziomie z wyborów. Jedynym ugrupowaniem, które zyskuje, jest Trzecia Droga, co spowodowane jest pewnie „efektem Hołowni”. Ludzie widzą, że jest jakaś zmiana w polskiej polityce i jest za to premia – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Robert Alberski, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Ten sondaż pokazuje, że jedną z najciekawszych osi walki o wyborców będzie starcie Trzeciej Drogi z PiS. Trzecia Droga zbiera beneficjentów wyniku wyborczego, ale też aktywności publicznej Szymona Hołowni – wskazał zaś prof. Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk.

Badanie przeprowadzone przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 26-28 stycznia metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych.

Wybory samorządowe już za chwilę

To ważne informacje i dane, bowiem tuż za rogiem mamy wybory samorządowe. Wiadomo już, że KO pójdzie do tych wyborów sama – bez Lewicy (początkowo miano budować wspólne regionalne listy). Wiele też wskazuje na to, że obóz rządzący dziś Polską obije PiS-owi sporą część sejmików wojewódzkich.

Zapewne na poziomie miast nie będzie niespodzianek – większe pozostaną pod kontrolą KO, zaś w mniejszych miejscowościach wygra PiS.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również