Pink Floyd sprzedaje swój katalog

Zespół Pink Floyd choć w praktyce nie gra od wielu lat (pomijając okolicznościowe występy i ostatni singiel, o którym będzie jeszcze mowa), nadal generuje miliony dolarów dochodów. Teraz zamierza sprzedać swój katalog. Zarobi na tym majątek.

Katalog na sprzedaż

Od pewnego czasu zespoły, które przygotowują się do swojej muzycznej emerytury, sprzedają swoje katalogi. Zdecydowali się na to między innymi Bruce Springsteen, Bob Dylan czy grupy Red Hot Chili Pappers i ZZ Top. Dołącza do nich Pink Floyd.

Jak podał „Times” dziś trwa licytacja dot. praw do katalogu Pink Floyd. Mówimy o prawie pół miliardzie dolarów. Tyle że ostateczna kwota będzie zapewne wyższa. W tej sprawie rywalizują się ze sobą m.in. Sony, Warner i BMG.

Zwycięzca licytacji zdobędzie prawa do wszystkich utworów Pink Floyd – począwszy od debiutu aż po singel „Hey Hey Rise Up”, który został niedawno nagrany z ukraińskim wokalistą Andrijem Chływniukiem.

Legenda rocka

Pink Floyd to, jak podaje Wikipedia, „brytyjski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech rocka progresywnego. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych”.

Muzycy sprzedali na całym świecie ponad 250 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych). Do najsłynniejszych płyt grupy należą m.in. The Dark Side of the Moon (1973), Wish You Were Here (1975), Animals (1977) i The Wall (1979).

W 1985 r. Roger Waters, lider formacji, ogłosił jej rozpad. Pozostali członkowie postanowili jednak nadal koncertować po tym samym szyldem.

Po 24 latach Waters ponownie wystąpił z Pink Floyd. Była ku temu wspaniała okazja – 2 lipca 2005 roku na festiwalu Live 8 w Londynie.

7 kwietnia 2022 r. grupa wydała singiel „Hey, Hey, Rise Up!”, który miał na celu wspieranie Ukrainy, która walczyła o niepodległość z Rosją. Jak na razie to ostatnie nagranie zespołu w jego przepastnej dyskografii.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments