Pieniądze na czarną godzinę – jak zabezpieczyć się finansowo?

478

Choć oczywiście nie chcemy o tym myśleć, to niestety widmo finansowych kłopotów może pojawić się w naszym życiu praktycznie z dnia na dzień. Doskonały przykład takiej sytuacji mieliśmy w zeszłym roku, kiedy ze względu na pandemię koronawirusa, której nikt nie był w stanie przewidzieć, wiele biznesów zbankrutowało i tysiące ludzi straciło pracę. Jeśli w takiej sytuacji nie posiadamy zbudowanego funduszu awaryjnego na czarną godzinę, jej skutki mogą być opłakane i wywołać wiele nieprzespanych nocy związanych z obawami o sytuację finansową swoją i swojej rodziny.

Niestety, większość Polaków takich pieniędzy na czarną godzinę nie posiada. Badania wykazują, że aż niemal połowa (45%) naszych rodaków nie posiada żadnych oszczędności. Ponadto aż 41% gospodarstw domowych w naszym kraju nie jest w stanie nawet pokryć niespodziewanego wydatku w wysokości 1150 złotych. Z tego powodu warto przybliżyć zagadnienie zabezpieczenia finansowego, które może okazać się zbawieniem w takiej krytycznej sytuacji.

O jakich scenariuszach tutaj mowa? Jak zabezpieczyć się na takie ewentualności i jakie korzyści z posiadania takiego funduszu awaryjnego nam wtedy przyniesie? Przekonamy się poniżej:

Kiedy pieniądze na czarną godzinę się przydają?

Najczęściej spotykane scenariusze

Pieniądze odłożone jako fundusz awaryjny mają za zadanie uchronić nasze finanse od katastrofy w przypadku wystąpienia czarnego scenariusza. Tego typu sytuacji bywa niestety wiele. Możemy tutaj mówić zarówno o nagłej utracie pracy, awarii niezbędnego sprzętu domowego, samochodu czy nawet uszkodzenia naszej nieruchomości, jak i – co najgorsze – niespodziewanej chorobie, która wymaga naprawdę znaczących wydatków na leczenie.

Najbardziej obawiamy się niespodziewanych chorób

To właśnie tego ostatniego z powyższych czarnych scenariuszy najbardziej obawiają się Polacy. Oczywiście, każdemu ubezpieczonemu w Narodowym Funduszu Zdrowia przysługują bezpłatne świadczenia zdrowotne. Obciążeniem mogą jednak być wydatki związane z czynnościami okołomedycznymi bądź potrzeba uzyskania dodatkowej, specjalistycznej opinii medycznej.

Wiele osób nie ma także świadomości, jak długi jest czas oczekiwania na zabiegi i operacje. Za sprawą limitów NFZ, specjalistyczne badania, takie jak choćby tomografia komputerowa, które w przypadku diagnozy choroby muszą zostać wykonane w pierwszej kolejności i możliwie jak najszybciej, mają bardzo długą listę oczekujących.

Warto pomyśleć również o tym, że w czasie choroby potrzebne będzie nam dodatkowe wsparcie, choćby w zorganizowaniu transportu do lekarza czy przy wykonywaniu podstawowych czynności w domu. Większość z nas w takiej sytuacji zdecydowanie pragnie poczucia bezpieczeństwa i niezależności finansowej, podczas procesu dochodzenia do siebie po przebyciu ciężkiej choroby (lub w jego trakcie).

Ryzyko więc zawsze istnieje i nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Część tego typu zdarzeń jest w skali makro i dotyka większą liczbę osób (jak pandemia koronawirusa czy kryzys finansowy), a część w skali mikro (choćby bankructwo firmy, w której jesteśmy zatrudnieni czy zerwanie dachu przez wichurę w domu bez ubezpieczenia).

Metody finansowego zabezpieczenia się na czarną godzinę zabezpieczenie środków na czarną godzinę

Finansowa poduszka bezpieczeństwa

Podstawowym sposobem zabezpieczenia się na taką sytuację jest budowa finansowej poduszki bezpieczeństwa. Jej zadaniem jest z jednej strony chronić nasze finanse osobiste czy domowe na wypadek niespodziewanych zdarzeń – czyli na czarną godzinę, a z drugiej – zapewniać nam poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny związany z bezpieczeństwem finansów naszych i naszej rodziny.

Poduszkę finansową warto zacząć budować już od początków dorosłości, najlepiej od pierwszych dni rozpoczęcia kariery zawodowej, kiedy to zaczynamy sami odpowiadać za swój budżet domowy. Należy pamiętać, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym szybciej osiągniemy bezpieczeństwo finansowe.

Aby obliczyć kwotę, która powinna być zgromadzona na finansowej poduszce bezpieczeństwa, trzeba poznać stałe, miesięczne wydatki naszego budżetu domowego. Sumując raty kredytów, opłaty związane z utrzymaniem mieszkania, transportem, jedzeniem czy szkołą, poznamy swoje stałe miesięczne wydatki w wersji minimum. Uzyskaną kwotę należy pomnożyć przez 3, 6 lub 12 miesięcy. Warto pamiętać o jednorazowych większych wydatkach np. ubezpieczeniu auta. Trzy miesiące to wariant minimalny, a 12 optymalny. Oczywiście, poduszka może być jeszcze większa, w gruncie rzeczy nigdy nie może być “za duża”.

Oddzielny fundusz awaryjny

Wiele osób uważa jednak, że fundusz awaryjny powinien stanowić odrębne zabezpieczenie, które nie wchodzi w skład finansowej poduszki bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że na proces budowania poduszki finansowej składa się wiele miesięcy systematycznego oszczędzania, a finalna zgromadzona kwota jest naprawdę duża i pozwala nam bezstresowo przeżyć co najmniej kwartał bez źródła dochodu. Natomiast fundusz awaryjny przeznaczony jest na jednorazowy wydatek związany – jak sama nazwa wskazuje – z absolutnie skrajną sytuacją. Uzbieranie na fundusz awaryjny powinno być więc absolutnym priorytetem, dzięki czemu nie trzeba tutaj poświęcać bardzo długiego czasu na oszczędzanie, a zgromadzone środki powinniśmy mieć zawsze pod ręką – w przypadku tego wariantu nie ma więc mowy o ich zamrożeniu na lokacie. Przy budowie funduszu awaryjnego najpopularniejszą strategią jest odkładanie na samym początku jak najwyższych sum, a następnie ich obniżeniu.

Specjalne ubezpieczenia

Alternatywnym sposobem na zabezpieczenie się finansowo na czarną godzinę są także ubezpieczenia, w tym specjalne, które oferują wsparcie przy ciężkich schorzeniach, takich jak nowotwór, czy zawał serca. Często w ramach ubezpieczenia można też otrzymać assistance medyczny, dzięki któremu będziemy mieć możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu czy opieki nad nieletnimi dziećmi.

Jakie korzyści przynosi zabezpieczenie się finansowo na czarną godzinę? Pieniądze przechowywane na czarną godzinę

Finansowy komfort psychiczny w skrajnej, przykrej sytuacji

Oczywiście, absolutnie najważniejszą korzyścią z posiadania pieniędzy na czarną godzinę jest komfort psychiczny, w momencie wystąpienie takiego czarnego scenariusza. W takiej sytuacji, dzięki zabezpieczeniu się finansowo nie zostaniemy zmuszeni do zadłużania się i zaciągania pożyczek krótkoterminowych na bardzo niekorzystnych warunkach. Czarna godzina nie wywoła więc czarnej rozpaczy pod kątem finansowym – wciąż zachowamy stabilizację.

Aspekt czasowy

Co więcej, jak nietrudno się domyślić, w przypadku pojawienia się takiej skrajnej, przykrej sytuacji, kluczem jest często czas. Jeśli jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni finansowo na taką ewentualność, nie będzie żadnego problemu, środki na niezwłoczne rozpoczęcie specjalistycznego leczenia czy naprawę awarii sprzętu domowego, bądź samochodu, będziemy mieli “pod ręką”. Z reguły możemy uzyskać do nich błyskawiczny dostęp już za pomocą smartfona. Właśnie dlatego lepiej trzymać je na koncie niż w domu lub mieszkaniu, w gotówce.

Jeżeli natomiast nie mamy do dyspozycji pieniędzy na czarną godzinę, aspekt czasowy wypada znacznie mniej korzystnie. Udzielenie przyzwoitej pożyczki lub kredytu gotówkowego przez bank zawsze trochę trwa, a przy wystąpieniu czarnego scenariusza powiedzenie “czas to pieniądz” często można traktować dosłownie. W efekcie jedynym rozwiązaniem pozostają pożyczki “chwilówki”, które często wiążą się z opłakanymi skutkami finansowymi, i to w dłuższym terminie.

Motywacja do oszczędzania

Warto także wiedzieć, posiadanie funduszu awaryjnego lub finansowej poduszki bezpieczeństwa – czyli pieniędzy na czarną godzinę – świetnie spełnia także funkcję motywacyjną. Otóż odłożone przez nas środki są znakiem, że potrafimy skutecznie oszczędzać, co zachęca do odważniejszych kroków – takich jak inwestowanie – i pogłębiania swojej wiedzy finansowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments