PCF Group rozczarował wynikami kwartalnymi – akcje zniżkują

People Can Fly

PCF Group zaprezentowało wczoraj raport finansowy za pierwsze półrocze 2023. Okazało się, że w drugim kwartale bieżącego roku spółka odnotowała większą stratę netto niż spodziewali się analitycy. Przychody netto były zaś niższe od rynkowego konsensusu.

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Akcje PCF Group tanieją dziś o 6,1%, a ich kurs jest najniższy od 27 kwietnia.

PCF Group z ogromną stratą netto w drugim kwartale GPW

Z raportu półrocznego opublikowanego wczoraj przez PCF Group wynika, że w drugim kwartale 2023 roku spółka odnotowała stratę netto jednostki dominującej na poziomie 8,88 miliona złotych. Co gorsza, rynkowy konsensus zakładał stratę rzędu 2,2 miliona PLN. W analogicznym kwartale rok wcześniej spółka wypracowała zaś 9,43 miliona złotych zysku.

Strata PCF Group z działalności operacyjnej wyniosła zaś 7,39 miliona złotych. Analitycy spodziewali się natomiast, że strata operacyjna sięgnie 0,6 miliona PLN. W analogicznym kwartale poprzedniego roku spółka wypracowała z kolei 8,13 miliona złotych.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Ponadto, w drugim kwartale tego roku PCF Group wypracowało 33,75 miliona złotych przychodów. To także słabszy wynik od oczekiwań analityków, którzy prognozowali przychody rzędu 35,6 miliona PLN. Dla porównania, w drugim kwartale 2022 roku przychody spółki wyniosły 40,24 miliona złotych.

PCF Group wyjaśniło, że ten wyraźny spadek przychodów spółki wynikał z:

  • Zakończenia prac nad dodatkiem (DLC) gry “Outriders”, którego premiera miała miejsce 28.06.2022 roku. Projekt był realizowany w ramach umowy produkcyjno-wydawniczej z wydawcą Square Enix Limited
  • Zakończenia współpracy z wydawcą Take-Two Interactive Software, Inc. w ramach umowy produkcyjno-wydawniczej (przychody były realizowane do kwietnia 2022 roku)
  • Premiery gry “Green Hell VR”, która miała miejsce w I półroczu 2022 roku

PCF Group wstrzymało pracę nad projektem “Dolphin”

Dziś rano natomiast PCF Group poinformowało, że studio otrzymało od wydawcy informację o bezterminowym wstrzymaniu prac nad projektem w zakresie produkcji projektu “Dolphin” – gry wideo przeznaczonej na platformy wirtualnej rzeczywistości. Grafika przedstawiająca strajk

Negocjacje dotyczące zawarcia przez PCF Group umowy produkcyjnej z wydawcą zostały wstrzymane. W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że „z nieformalnych rozmów przedstawicieli spółki z wydawcą wynika, że powyższa decyzja wydawcy jest związana ze strajkiem w branży rozrywkowej w Stanach Zjednoczonych i niepewną sytuacją w branży rozrywkowej będącą efektem prowadzonych strajków”.

Warto przypomnieć, że w USA trwa obecnie strajk aktorów i scenarzystów co wpływa na całą branżę rozrywkową. Pojawiają się opóźnienia i przerwy w pracach nad filmami, serialami i grami.

Strajkujący domagają się wyższych honorariów, zwiększenia kontroli nad wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w produkcji oraz dopasowania warunków pracy do rynku zdominowanego przez serwisy streamingowe, których przychody – w przeciwieństwie do twórców – wciąż rosną.

Akcje ostro w dół

Jak nietrudno się domyślić, akcjonariusze PCF Group nie kryją dziś swojego rozczarowania w związku z powyższymi informacjami. W konsekwencji, akcje spółki tracą dziś 6,1%, osiągając jednocześnie najniższą wartość od 27 kwietnia.

Wykres akcji PCF Group

O PCF Group

PCF Group jest dynamicznie rozwijającym się producentem gier wideo, specjalizującym się w grach z gatunku shooter (strzelanki), który współpracuje z wiodącymi, międzynarodowymi wydawcami gier.

PCF Group prowadzi założone w 2002 roku studio produkcyjne People Can Fly, które jest jednym z trzech najbardziej doświadczonych polskich producentów gier z segmentu AAA. Wśród gier wyprodukowanych przez People Can Fly znajdują się nagrodzone tytuły, które zdobyły uznanie graczy i mediów na całym świecie, takie jak: Painkiller, Bulletstorm oraz Gears of War: Judgment.

Celem strategicznym PCF Group jest wygenerowanie co najmniej 3 miliardów złotych łącznych przychodów w latach 2023-2027, czyli niemal pięciokrotnie więcej niż w latach 2018-2022.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments