Patkowski: zaczęła się dezinflacja

Udostępnij

Wiceminister finansów Piotr Patkowski był gościem Polsat News. Mówił o przyszłości inflacji w naszym kraju.

Patkowski o WIRONie

Polityk wspomniał też o pewnej rewolucji na rynku bankowym. Powiedział, że „trzy banki już zadeklarowały, że od 1 lipca będą oferować umowy na kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie. Cieszymy się, że konsumenci będą mieli w tym czasie wybór, czy wziąć kredyt oparty na WIBORze, czy też na WIRONie”.

WIBOR to wskaźnik referencyjny, który obecnie jest używany przez banki przy ustalaniu wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, gotówkowych i innych. Jest oparty na transakcjach między bankami i przewidywaniach analityków. WIRON to inny wskaźnik referencyjny, który jest z kolei oparty wyłącznie na transakcjach jednodniowych, zawieranych między instytucjami finansowymi, a także między bankami a przedsiębiorstwami.

– Myślę, że banki – tak jak będą oferować nowym klientom kredyty oparte na WIRONie – będą proponować klientom posiadającym kredyt powiązany z WIBORem zamianę tego wskaźnika. To jednak będzie suwerenna decyzja banków, będą miały w tym zakresie swobodę do 1 stycznia 2025 r. Jednak kiedy pojawią się kredyty oparte na WIRONie, pojawi się możliwość refinansowania, a więc zaczną działać zasady wolnego rynku i WIRON będzie stawać się coraz bardziej aktywnym wskaźnikiem referencyjnym –  powiedział Patkowski.

Inflacja w Polsce

Wszedł też na temat prognoz nt. inflacji.

– Pierwszy kwartał jest okresem przesilenia, a więc szczytowej inflacji – szczyt nastąpił w lutym – oraz dołka, jeśli idzie o spowolnienie gospodarcze. To widać we wskaźnikach, nie tylko w danych o PKB za IV kw. 2022 r., ale także w danych o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży konsumenckiej. Widzimy, że scenariusz »miękkiego lądowania« gospodarki zaczął się realizować i II kw. będzie okresem odbicia oraz silnej dezinflacji – powiedział.

Dodał, że powyższy scenariusz był brany pod uwagę przy projektowaniu budżetu na 2023 r.

– Luty był miesiącem, kiedy inflacja była najwyższa, a marzec to miesiąc, kiedy zaczyna się dezinflacja. Można więc powiedzieć, że od dzisiaj zaczęła się dezinflacja. Co do tego, czy inflacja do końca roku spadnie poniżej 10 proc., to są różne opinie, ale obecnie przeważające jest zdanie, że spadnie poniżej tego poziomu – dodał.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również