Partia Razem zaprezentowała swój program

Udostępnij

Liderzy partii Razem, Adrian Zandberg i Magdalena Biejat, zostali wybrani współprzewodniczącymi ugrupowania. Przedstawili też priorytety partii m.in. w zakresie budownictwa mieszkaniowego, podwyżki płac czy skrócenia czasu pracy.

Znamy program Razem

Wyniki głosowania ogłoszono podczas niedzielnej konwencji partii, która odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

– Startowaliśmy bez wielkich nazwisk, bez pieniędzy, bez wpływów. Dzisiaj jesteśmy w Sejmie i jesteśmy gotowi zmieniać Polskę na lepsze – mówiła Biejat.

Zandberg dodał, że „Razem jest dzisiaj sercem polskiej Lewicy”. – Razem to jest walka z nierównościami. Razem to jest silniejszy głos polskich pracowników. Razem to jest okiełznanie wielkich, międzynarodowych korporacji. Razem to jest publiczne budownictwo mieszkaniowe. Razem to jest wreszcie konsekwentna walka z katastrofą klimatyczną – prawdziwa, a nie udawana zmiana – mówił.

Potem przedstawili priorytety programowe Razem.

Zandberg twierdzi, że wkrótce czekać będzie nas spór o to, kto ma zapłacić rachunek za kryzys, czy zwykli pracownicy czy wielkie korporacje i banki.

– Przed nami jest wyzwanie mieszkań, które stały się tak drogie, że dla milionów ludzi w większości miast w Polsce po prostu niedostępne. To są sprawy, o których powinny być kolejne wybory. To są sprawy, które bolą milionów Polek i Polaków i to są sprawy, którymi zajmie się Razem – powiedział.

Z powodu powyższego lewica chce postawić na budownictwo publiczne.

– Chcemy, aby każdego roku 20 miliardów złotych z budżetu szło na ten cel – mówił Zandberg.

Biejat dodała, że partia nie zgodzi się też na wywoływanie bezrobocia w imię walki z kryzysem.

– Płace mają rosnąć. Płace muszą nadążać za wzrostami cenami – grzmiała.

Zandberg chce też podnieść płace w budżetówce.

W sektorze prywatnym płace też muszą wzrosnąć. Pomóc mają w tym związki zawodowe.

Zandberg zapowiedział też, że Razem będzie chciało skrócić stopniowo czas pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo.

Nowa Rada Krajowa

Podczas konwencji przedstawiono też skład nowej Rady Krajowej. W jej skład weszli m.in. posłowie Marcelina Zawisza, Maciej Konieczny, Daria Gosek-Popiołek i Paulina Matysiak, a także m.in. rzeczniczka Razem Dorota Olko i były kandydat do Rady Polityki Pieniężnej Maciej Szlinder.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również