Paraliżu polskiego nieba nie będzie?

157

Wszystko wskazuje na to, że ruch lotniczy w Polsce nie będzie dotknięty częściowym, całkowitym lub niewielkim paraliżem; układające się strony dochodzą do porozumienia – powiedział w czwartek w Sejmie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Paraliżu nie będzie

– Wszystko wskazuje na to – docierają takie sygnały, że ruch lotniczy w Polsce nie będzie dotknięty częściowym, całkowitym lub niewielkim paraliżem – powiedział Adamczyk. – Wszystko wskazuje na to, że układające się strony dochodzą już do porozumienia i mam nadzieję, że w dniu dzisiejszym taki komunikat właśnie o tym porozumieniu będzie mógł zostać przekazany – dodał.

Wczoraj Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) przedstawiła dwie propozycje porozumienia ze stroną społeczną. „Strony dążą do ustalenia w dniu 28.04.2022 r. (czwartek) wspólnego stanowiska” – napisano w komunikacie.

Wcześniej PAŻP informowała, że wdraża 24 postulaty podane przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. „Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, dążąc do doskonalenia procedur bezpieczeństwa, zaakceptowała i uzgodniła wdrożenie wszystkich dotyczących ich postulatów, zgłaszanych przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Od dwóch tygodni są one stopniowo wdrażane, a równolegle obecne Kierownictwo PAŻP analizuje możliwość wprowadzania dalszych, pozytywnych zmian w tym zakresie” – przekazano w komunikacie, jaki można znaleźć na Facebooku.

Chodzi o postulaty dot. między innymi ograniczania jednoosobowych obsad, weryfikacji tzw. pojemności sektorowych, określających ile samolotów jednocześnie mają do prowadzenia kontrolerzy w jednej chwili czy przywrócenia pełnej obsady Senior Kontrolerów także w nocy.

Loty, które się odbędą

Wcześniej szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) Piotr Samson opublikował listę tras lotniczych i przewoźników, którzy będą wykonywać połączenia lotnicze po 1 maja z Lotniska Chopina i lotniska w Modlinie, gdyby nie doszło do porozumienia z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Na liście znalazły się następujące trasy wraz z przewoźnikami: PLL LOT, który poleci do Londynu Heathrow, Nowego Jorku, Chicago, Brukseli, Toronto, Incheon, Rzeszowa, Tel Awiwu, Oslo, Kopenhagi, Budapesztu, Wilna, Pragi, Bukaresztu, Duesseldorfu, Barcelony, Berlina, Tbilisi, Szczecina-Goleniów; Wizz Air – będzie zaś obsługiwał trasy do Londynu – Luton, Rzymu; Ryanair poleci natomiast do Londynu – Stansted, Dublina; Lufthansa, która ma latać do Frankfurtu, Monachium; Air France – do Paryża; Turkish Airlines natomiast do Stambułu, a KLM do Amsterdam. Ponadto Emirates do Dubaju; Austrian Airlines do Wiednia, Swiss do Zurichu oraz TAP Air Portugal do Lizbony.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments