Paraliż na lotniskach w Niemczech

Udostępnij

Zgodnie z zapowiedziami związku zawodowego Ver.di, jednodniowy strajk ostrzegawczy sparaliżował dziś siedem niemieckich lotnisk, zlokalizowanych w takich miastach jak: Frankfurt, Monachium, Hanower, Stuttgart, Brema, Hamburg oraz Dortmund. Strajkują pracownicy obsługi naziemnej i ochrony lotnisk.

Strajkujący pracownicy domagają się podwyżek wynagrodzenia. Lotniska odwołały wszystkie loty pasażerskie. Rejsy do i z Niemiec anulowały także Polskie Linie Lotnicze LOT.

Jednodniowy strajk ostrzegawczy sparaliżował 7 niemieckich lotnisk

Objęte akcją strajkową lotniska w siedmiu niemieckich miastach – Frankfurcie, Monachium, Hamburgu, Dortmundzie, Hanowerze, Stuttgarcie i Bremie – przez cały piątek (do godziny 1.00 w nocy w sobotę) nie będą normalnie funkcjonować.

Protest został ogłoszony ze względu na zbyt wolny postęp w rozmowach na temat płac i warunków pracy personelu obsługi naziemnej, pracowników sektora publicznego pracujących na lotniskach oraz ochrony i służb bezpieczeństwa. Rozmowy prowadzone są od kilku tygodni w sprawie podwyżki wynagrodzeń, zwiększenia stawek dodatków służbowych oraz przyjęcia nowej organizacji pracy.

Według szacunków stowarzyszenia portów lotniczych ADV, odwołane zostanie 2340 lotów, co dotknie prawie 300 tysięcy pasażerów. Co gorsza, poważnych zakłóceń należy także obawiać się w lotach długodystansowych – one prawdopodobnie potrwają aż kilka dni.

Co ciekawe, pewien wyjątek przewidziano na lotnisku w Monachium, gdzie loty specjalne, takie jak z pomocą humanitarną, loty w nagłych przypadkach medycznych lub technicznych, a także loty dotyczące Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, odbywającej się od piątku do niedzieli, będą wyłączone ze strajku.

Inne niemieckie lotniska też mają dziś problemy

Nawet na lotniskach, które nie są dotknięte strajkiem, takich jak port lotniczy w Berlinie, w związku z piątkowym strajkiem ostrzegawczym wprowadzono pewne ograniczenia.

Czeka nas kolejne lato chaosu na lotniskach?

Dziś rano Christine Behle, wiceprzewodnicząca związku zawodowego Ver.di ostrzegła, że jeśli teraz nic nie zostanie ustalone w kwestii wynagrodzeń, to wszystkich czekać będzie kolejne lato chaosu, czemu pilnie trzeba zapobiec. Kolejna runda negocjacji została zaplanowana w przyszłym tygodniu. bilety na samolot

Czego konkretnie się domagają związkowcy? Podwyżki płac o 10,5% oraz 500 euro bonusu. Te pieniądze mają im wyrównać szkody, jakie wyrządziła w ich budżetach domowych inflacja, która w styczniu wyniosła 8,7%. Zdaniem wiceszefowej Ver.di inaczej lotniska nie będą w stanie znaleźć nowych pracowników, którzy choć trochę odciążą już zatrudnionych kolegów.

Działania związku zawodowego spotkały się z ostrą krytyką przedstawicieli biznesu. Markus Jerger, szef Federalnego Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw oznajmił, że: “konsekwencje tego strajku będą katastrofalne dla firm, biznesmenów i turystów, którzy potrzebują niezawodnego i szybkiego transportu.

Tak drastyczne ograniczenie życia i swobody poruszania się prawie 300 tysięcy osób nie ma nic wspólnego ze strajkiem ostrzegawczym. Ten spór o płace powinien rozstrzygać się przy stole negocjacyjnym, a nie na dziedzińcu lotniska”.

To już kolejny paraliż niemieckich lotnisk w ostatnim czasie

Warto dodać, że już w środę 15 lutego doszło do potężnych opóźnień opóźnień, a nawet anulacji lotów dla dziesiątek tysięcy pasażerów z połączeniami przez Frankfurt. Wszystko przez awarię systemu informatycznego największej niemieckiej linii lotniczej – Lufthansy.

Do awarii doprowadziło przecięcie kabla światłowodowego Deutsche Telekom przez koparkę podczas prac budowlanych na podmiejskiej linii kolejowej we Frankfurcie. Niemieccy kontrolerzy ruchu lotniczego przekazali wtedy, że samoloty Lufthansy nie mogą odlecieć z lotniska we Frankfurcie i zostały tam zaparkowane, co oznacza, że nie było wolnych miejsc parkingowych dla innych samolotów. Zimowy sezon na lotniskach

Z kolei 25 stycznia doszło również do jednodniowego strajku ostrzegawczego na lotnisku w Berlinie. Większość zaplanowanych na ten dzień lotów została opóźnionych lub odwołanych, co zakłóciło plany podróżnicze 35 tysięcy osób. Utrudnienia dotknęły także pasażerów z Polski.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również