Złotówka spychała dolara. Para CHF/PLN zejdzie do 4,70 PLN?

zaliczka

Polska złotówka kolejny raz spisała się dobrze na rynku walutowym. Brak podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) nie zaszkodził rodzimej walucie. W środę, 7 grudnia wobec złotego tracił amerykański dolar i szwajcarski frank. Złotówka znów spychała dolara do niższych zakresów i czyni to również dzisiaj. W czwartek, 8 grudnia rano za dolara płacimy 4,4530 PLN. Euro i funt również dziś tanieją. Czy para walutowa CHF/PLN zejdzie w najbliższych godzinach do 4,70 PLN? Czas na przegląd par walutowych z udziałem złotego.

Dolar odbił się od oporu

Amerykański dolar tracił drugi dzień z rzędu na rzecz złotówki. Wczorajsze zejście para walutowa USD/PLN wykonała z zakresu oporu, czyli przedziału cenowego 4,4850-4,5100 PLN. Był to kolejny raz w grudniu, kiedy kurs USD/PLN odbija się właśnie od tego oporu. Tak jak wspomnieliśmy, dziś od rana dolar również traci. Kurs dolara wynosi po godzinie 9 rano 4,4530 PLN.

Z uwagi na ostatnie odbicie od strefy oporu, rynek omawianej pary postawić może na swobodne zejście do innej istotnej strefy. Byłby to zakres wspierający, określony obszarem ceny: 4,3965-4,4200 PLN.

Wykres USDPLN
Kurs dolara USD/PLN 08.12.2022

Para EUR/PLN utrzymuje wsparcie

W środowym przeglądzie par walutowych pisaliśmy o tym, że dopóki para EUR/PLN oscyluje powyżej wsparcia (4,6700-4,6830 PLN) ma szansę generować ruch wzrostowy. Co prawda zakładaliśmy, że euro podbije w rejony 4,72 PLN, jednak do tego poziomu zabrakło niespełna grosza. Obecnie para EUR/PLN również utrzymuje obszar wsparcia. Jednak warto będzie obserwować, która z par na nim przeważy.

Notowania pary CHF/PLN zejdą do 4,70 PLN?

Frank szwajcarski już ponad tydzień walczył o to, aby przebić się przez istotną strefę cenową: 4,7620-4,7860 PLN. Złoty jednak czuwał na tym zakresie i nie dawał za wygraną. Podobnie było w ostatnich godzinach, kiedy kurs pary CHF/PLN próbował się przedostać przez wspomnianą strefę. Skutkowało to cofnięciem notowań franka do złotego.

Teraz od pary walutowej CHF/PLN oczekuje się, aby ta pokazała, czy ma siłę do zejścia. Przebicie grudniowych dołków pozwoli rozpędzić się w spadku. Czy notowania CHF/PLN zejdą do 4,70 PLN?

Wykres CHFPLN
Kurs franka CHF/PLN 08.12.2022

Funt odpuszcza walkę

Jeszcze w środę funt starał się o to, aby przełamać opór, określony rejonami ceny 5,4440-5,4635 PLN. Polska waluta okazała się silniejsza i przytrzymała notowania GBP/PLN we wspomnianym obszarze. Poranne godziny czwartkowe pokazują, że funt odpuszcza walkę o wyższe rejony. Kurs pary GBP/PLN oscyluje przy 5,43 PLN.

Podsumowanie

Decyzją członków RPP stopy procentowe w Polsce pozostały trzeci miesiąc bez zmian. Rodzima waluta chwilowo tylko straciła po tej informacji. Złoty spycha główne światowe waluty w kolejnym dniu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments