Państwowe rezerwy węgla puste!

Udostępnij

Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję nakazującą dwóm spółkom skarbu państwa pilny zakup łącznie 4,5 mln ton węgla. Chodzi o węgiel dla gospodarstw domowych. Informację podał Onet.

Zakupy węgla

PGE Paliwa oraz Węglokoks do 31 sierpnia mają zakupić węgiel energetyczny, który ma być przeznaczony dla indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych.

Jak podaje Onet, powołując się na dokument, do którego dotarł, spółka PGE Paliwa ma w ciągu półtora miesiąca zakupić aż 2,5 mln ton węgla energetycznego o „parametrach zbliżonych do parametrów jakościowych wykorzystywanych przez gospodarstwa domowe” i sprowadzić go do Polski do 31 października 2022 r.

Spółka Węglokoks ma w tych samym okresie kupić i sprowadzić do kraju 2 mln ton węgla o identycznych parametrach.

Operacja ma zostać opłacona ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Według rozmówcy „Dziennika Gazety Prawnej” z Kancelarii Premiera spółki energetyczne są „kompletnie nieprzygotowane” do tego, co dzieje się na rynku węgla. W efekcie tylko w tym roku może zabraknąć 3-4 mln ton surowca.

Maksymalna cena węgla

Przypomnijmy, że dwa dni temu, Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustala maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Ta została ustalona na poziomie 996 zł 60 gr.

Zwiększona została też wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073 zł 13 gr brutto za jedną tonę paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Jak kupić węgiel w preferencyjnej cenie? Należy przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana będzie także deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw (w tej kwestii chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, CEEB).

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy, z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć trzy mld zł.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również