Członkowie BRICS zastanawiają się nad uruchomieniem wspólnej jednostki rozliczeniowej, ujawnił Minister Finansów Rosji Anton Siłuanow. Byłaby to alternatywa dla dolara amerykańskiego.
Państwa BRICS myślą o wspólnej jednostce rozliczeniowej
Kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki) omawiają możliwość stworzenia wspólnej jednostki rozliczeniowej, która byłaby alternatywą dla dolara amerykańskiego, powiedział chińskiemu państwowemu kanałowi telewizyjnemu CGTN minister Siluanov. Wszystko ma miejsce w szczególnym momencie – podczas szczyt BRICS.
Przywódcy państw członkowskich BRICS spotkali się w Johannesburgu w dniach 22–24 sierpnia. Prezydent Rosji Władimir Putin dołączył do nich, ale za pośrednictwem łącza wideo. Jednym z tematów rozmów jest perspektywa emisji wspólnej waluty bloku, który zrzesza wiodące gospodarki wschodzące.
Anton Siluanov zwrócił jednak uwagę, że główny nacisk, jeśli chodzi o rozwój stosunków handlowych, położony jest obecnie na rozliczenia w walutach krajowych. „Widzimy potencjał do dyskusji na temat stworzenia jednolitych systemów rozliczeniowych” – powiedział, cytowany również przez agencję informacyjną Tass. „Może to być jednostka rozliczeniowa dla krajów członkowskich BRICS. Nie jedna waluta jak w UE, ale alternatywa dla dolara, w której można określić koszt dostaw towarów oraz wskaźniki referencyjne dla niektórych towarów, aby nie uzależniać się od wspólnej waluty lub centrum emisyjnego emitującego banknoty w sposób, w jaki nikt nie wie jak”, dodał.
Jak wynika z wcześniejszego arykułu Tass, cytującego przedstawiciela Ministerstwa Stosunków Międzynarodowych Republiki Południowej Afryki, w ostatnich miesiącach w ramach BRICS trwały intensywne konsultacje w sprawie wprowadzenia na rynek wspólnej waluty. Jednakże nie podjęto jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie, powiedział urzędnik, dodając, że waluta BRICS jest przedmiotem dyskusji jako koncepcja.
Stawiajmy na lokalne waluty
Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw BRICS w Kapsztadzie na początku czerwca czołowi dyplomaci grupy ogłosili plan zachęcania do używania lokalnych walut w handlu międzynarodowym. Pod koniec kwietnia ambasador Republiki Południowej Afryki w grupie, Anil Sooklal, podkreślił także wysiłki na rzecz stworzenia wspólnej waluty, ale zauważył też, że blok koncentruje się na rozszerzaniu wykorzystania walut krajowych.