Pamiętaj o zmianach dla kierowców w 2022

Udostępnij

Miniony 2021 rok obfitował w wiele zmian przepisów drogowych. Nie inaczej będzie wyglądał 2022 rok. Co więcej będą one dla polskich kierowców naprawdę dotkliwe, a do wielu z nich będzie trzeba się przyzwyczaić w zasadzie z dnia na dzień. Z całą pewnością, dla wielu zmotoryzowanych nowa rzeczywistość okaże się iście szokująca, a w wielu przypadkach niezwykle bolesna. O jakich zmianach tutaj mowa? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od najistotniejszej reformy przepisów, czyli ustanowienia taryfikatora mandatów, który zaczął obowiązywać od soboty 1 stycznia:

Nowy taryfikator mandatów

Najważniejszą zmianą, jaka dotknie w tym roku polskich kierowców będzie pierwsza podwyżka mandatów od 26 lat. Planowane zmiany w prawie drogowym miały zostać zatwierdzone znacznie wcześniej. Kierowcy zdążyli się zapoznać z projektem nowej ustawy już jakiś czas temu i trzeba przyznać, że nie wzbudził on entuzjazmu, tylko raczej wręcz ogromne oburzenie. Ostatecznie to, co zapowiadano już od kilku lat, stało się faktem i weszło w życie w sobotę 1 stycznia.

Nowe kary związane z przekroczeniem prędkości

Po pierwsze, za przekroczenie prędkości o ponad 30 kilometrów na godzinę przyjdzie zapłacić zmotoryzowanym 800 złotych mandatu. Ponadto kierowca, który w ciągu dwóch lat popełnił już to samo wykroczenie, które zostało zarejestrowane w systemie policji lub ITD, będzie musiał zapłacić dwa razy więcej, czyli 1600 zł.

W 2021 roku za przekroczenie prędkości o od 31 do 40 kilometrów na godzinę kierowcy musieli zapłacić od 200 do 300 złotych. Różnica będzie więc mocno odczuwalna. Mało tego, nieujawnienie sprawcy przekroczenia prędkości w chwili popełnienia wykroczenia będzie grozić mandatem do 8 tysięcy złotych dla właściciela pojazdu.

Nowe kary za spowodowanie kolizji Kluczyki, rozlane piwo i plama w kształcie samochodu

Co więcej, spowodowanie kolizji ma kosztować nie mniej niż 1500 złotych, a spowodowanie jej po spożyciu alkoholu minimum 2500 PLN. Alternatywną karą zamiast wysokiego mandatu ma być areszt lub ograniczenie wolności. Dodatkowo, jeśli sprawca popełni to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat od ukarania, to za recydywę grozić mu będzie grzywna o wysokości co najmniej 3 tysięcy złotych lub 5 tysięcy PLN, jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu.

Nowe kary za nieprawidłowe zachowania wobec pieszych

Nowelizacja prawa drogowego dokłada kierowcom także wyższy mandat za nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. 1500 złotych to minimalna grzywna, jaką będzie mógł otrzymać kierujący pojazdem, który będzie wyprzedzał na przejściu lub ominie pojazd, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Również 1500 PLN mandatu będą musieli zapłacić kierowcy, którzy będą jechali wzdłuż po chodniku czy przejściu dla pieszych. A jeśli ponownie popełnią jedno z powyższych wykroczeń w ciągu dwóch lat od ostatniego, to kara będzie równa podwójnej stawce. Jeśli jednak zostało stworzone realne zagrożenie bezpieczeństwa dla zdrowia i życia pieszego, to sąd będzie mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Inne wyższe mandaty

Za jakie inne wykroczenia wzrosły jeszcze kwoty mandatów? Choćby za wyprzedzanie na zakazie. Taki mandat wynosi 1000 złotych, a w przypadku powtórnego takiego wykroczenia w ciągu dwóch lat, trzeba będzie zapłacić 2 tysiące PLN. Jazda pojazdami mechanicznymi bez posiadania uprawnień będzie się wiązała natomiast z mandatem w wysokości 1500 złotych, a w przypadku ponownego takiego wykroczenia w ciągu dwóch lat mandat wyniesie 3 tysiące PLN.

Z kolei za wjazd na szlabany kolejowe, a dokładnie objeżdżanie opuszczonych zapór czy półzapór kolejowych, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory, jeśli opuszczanie szlabanów już zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zakończone, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory w sytuacji, w której nie ma miejsca by opuścić przejazd trzeba będzie zapłacić 2 tysiące złotych, a w przypadku recydywy – 4 tysiące PLN.

Za jazdę po alkoholu zapłacą także użytkownicy hulajnóg. W ich przypadku kara wyniesie 1 tysiąc złotych, podobnie zresztą jak w przypadku rowerzystów.

Nowe kary maksymalne i brak zniżki

To jeszcze nie koniec. Maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy PLN, policjant będzie mógł na miejscu ukarać sprawcę maksymalnym mandatem do 5 tysięcy złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń koszt mandatu zwiększy się do 6 tysięcy PLN. Zlikwidowana zostanie również zniżka 10% na mandat zapłacony policjantowi na miejscu wykroczenia. Dodatkowo, możliwa będzie utrata prawa jazdy na 3 miesiące będzie grozić tym, którzy będą manipulowali przy tachografie.

Nowy system naliczania punktów karnych Policjanci wlepiają mandat zatrzymanej

Nowe przepisy oznaczają także wprowadzenie mechanizmu uzależniającego usunięcie punktów karnych od uregulowania mandatu. Oznacza to, że będą one usuwane z konta kierowcy dopiero po upłynięciu 2 lat od dnia opłacenia kary.

Ponadto, dotychczasowa maksymalna liczba punktów karnych za najcięższe wykroczenia wynosiła 10 punktów, to od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje 15 punktów. Limity nie ulegną zmianie, co oznacza, że prawo jazdy mogą stracić kierowcy, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych, a nowi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok – po przekroczeniu 20 punktów.

Za co otrzymamy 15 punktów karnych?

15 punktów karnych można otrzymać za:

 • Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym
 • Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu
 • Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia
 • Niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym
 • Niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu
 • Naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym
 • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
 • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.

Za co otrzymamy 13 punktów karnych?

13 punktów karnych można natomiast otrzymać za przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 kilometrów na godzinę.

Za co otrzymamy 10 punktów karnych?

10 punktów karnych można natomiast otrzymać za:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 kilometrów na godzinę
 • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
 • Naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej
 • Naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
 • Naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczenie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało ukończone
 • Przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi: 10 osób lub więcej.

Za co otrzymamy 8 punktów karnych?

8 punktów karnych można otrzymać za:

 • Zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, albo w odległości 10 m za tym przejściem lub przejazdem na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu
 • Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim
 • Niezastosowanie się do: sygnałów świetlnych; sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym; sygnałów i poleceń dawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego
 • Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu rowerzystom
 • Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdom szynowym
 • Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej
 • Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania
 • Niestosowanie się do znaku “zakaz wyprzedzania” ( B-25 lub B-26)
 • Naruszenie zakazu wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia
 • Naruszenie zakazu wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi
 • Naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach
 • Naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio przed nimi
 • Naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi
 • Naruszenie zakazu cofania na drodze ekspresowej lub autostradzie.

Do września można uczestniczyć w kursach redukujących punkty karne Zatrzymana pokazuje prawo jazdy policjantowi

Jak zatem widzimy, obecnie wystarczą tylko dwa wykroczenia w przypadku wyższych kategorii i trzy w przypadku niższych, aby stracić prawo jazdy. Warto również wiedzieć, iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego organizują kursy redukujące punkty karne. Nie można w nich uczestniczyć częściej niż raz na 6 miesięcy, a po odbytym szkoleniu ich liczba zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Po wejściu w życie nowych przepisów nadal można uczestniczyć w takich kursach, jednak taka możliwość będzie obowiązywać tymczasowo do końca września 2022 roku. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przyjmują zapisy na takie szkolenia. Zredukujemy na nich zarówno punkty przyznane w 2021 roku, a także te po 1 stycznia 2022 roku, czyli już po wejściu w życie nowych przepisów.

Uzależnienie stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC od liczby punktów karnych

Co więcej, dodatkową karą dla kierowców popełniających wykroczenia będzie również uzależnienie stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC od posiadanej liczby punktów karnych. Ten kto będzie jeździł bezpiecznie będzie płacił składkę w normalnej cenie, z kolei piratów drogowych będą czekały wyższe kwoty za OC.

Wyższa kara za brak polisy OC

W 2022 roku, wskutek wzrostu wysokości pensji minimalnej, wzrosną także kary za brak polisy OC. I tak na przykład kierowcy samochodów osobowych, którzy nie opłacili polisy OC powyżej 14 dni zapłacą 6020 złotych (5600 PLN dotychczas), właściciele samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów – 9030 złotych (dotychczas 8400 PLN), a pozostałych pojazdów 1003 złote (930 PLN – dotychczas).

Jeśli przerwa w ważności polisy OC będzie wynosiła od 4 do 14 dni, opłata wyniesie połowę powyższych wartości, a za maksymalnie 3 dni przerwy w ważności polisy trzeba będzie zapłacić 20% początkowej kwoty.

Nowe opłaty za odholowanie pojazdu i postój na parkingu miejskim

Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 29 lipca 2021 roku wskazuje nowe maksymalne stawki za odholowanie różnego rodzaju pojazdów. W 2022 będzie to odpowiednio:

 • Rower lub motorower: za usunięcie – 128 PLN, za każdą dobę przechowywania – 24 PLN
 • Motocykl: za usunięcie – 251 PLN, za każdą dobę przechowywania – 33 PLN
 • Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony: za usunięcie – 542 PLN, za każdą dobę przechowywania – 46 PLN
 • Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 7,5 tony: za usunięcie – 677 PLN, za każdą dobę przechowywania – 60 PLN
 • Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony do 16 ton: za usunięcie – 956 PLN, za każdą dobę przechowywania – 86 PLN
 • Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton: za usunięcie – 1409 PLN, za każdą dobę przechowywania – 154 PLN
 • Pojazd przewożący materiały niebezpieczne: za usunięcie – 1714 PLN, za każdą dobę przechowywania – 225 PLN
 • Hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego: za usunięcie – 128 PLN, za każdą dobę przechowywania – 24 PLN.
Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również