Pamiętaj o rozliczeniu PIT – pozostało już niewiele czasu

Udostępnij

Osoby płacące podatek dochodowy od osób fizycznych składają zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że PIT należy złożyć do 30 kwietnia. W tym roku jednak mamy na to nieco więcej czasu, ponieważ zgodnie z ordynacją podatkową, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Rozliczyć PIT można do 2 maja Kalkulator wyświetla napis "czas na podatki"

30 kwietnia w tym roku wypada w sobotę, dlatego PIT za 2021 rok musimy złożyć najpóźniej w poniedziałek 2 maja 2022. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest bowiem dniem ustawowo wolnym od pracy.

Tutaj zapoznasz się ze wszystkimi informacjami na temat tego, jak rozliczyć PIT-37. Z tego artykułu z kolei dowiesz się jak poprawnie złożyć PIT-38, w którym musisz rozliczyć między innymi zyski z giełdowych inwestycji.

PIT za 2021 – ilu Polaków już złożyło?

Jak podano w raporcie firmy doradczej KPMG, blisko połowa podatników (47%) mających obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym złożyła zeznanie podatkowe PIT w marcu. Z kolei w lutym rozliczyło się 31% podatników. Co istotne z możliwości odliczenia ulg podatkowych w zeznaniu rocznym zamierza skorzystać w tym roku 46% podatników, z czego największą popularnością cieszy się ulga podatkowa na dziecko, którą zastosuje ponad połowa korzystających z odliczeń.

Popularność rządowego systemu Twój e-PIT

Z danych zaprezentowanych w raporcie, PIT za 2021 rok złoży przez Internet 83% Polaków, z czego połowa za pomocą systemu Twój e-PIT. Największą popularnością usługa Twój e-PIT cieszy się wśród najmłodszych Polaków – 73% podatników do 26. roku życia rozlicza się bowiem z urzędem skarbowym z pomocą tego systemu.

Dodano, że korzystając z usługi Twój e-PIT blisko połowa podatników zadeklarowała, że zaakceptowała przygotowane wstępnie przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie podatkowe bez dokonywania w nim żadnych zmian. 31% Polaków z kolei zmieniło część danych w zeznaniu, natomiast 16% (wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do poprzedniej edycji badania) odrzuciło wstępnie przygotowane przez KAS zeznanie roczne PIT i wypełniło je samodzielnie.

Co ciekawe, 8% podatników przyznało, że nie zrobi nic – zatem zeznanie PIT zostanie uznane za zaakceptowane i złożone z dniem 2 maja, kiedy mija termin rozliczenia podatkowego za 2021 rok.

Polacy pozytywnie oceniają system Twój e-PIT

Wskazano również, że prawie wszyscy Polacy (98%), którzy korzystają z systemu Twój e-PIT, oceniają go jako przyjazny i przejrzysty. Jednocześnie 90% nie napotykało żadnych problemów z jego działaniem. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy, najczęściej dotyczą uwierzytelnienia do systemu.

Coraz rzadziej składamy PIT samodzielnie podatki

W raporcie poinformowano, że połowa Polaków wypełni zeznania PIT za 2021 rok samodzielnie, co oznacza spadek o 8 punktów procentowych względem poprzedniej edycji badania. W stosunku do ubiegłego roku z kolei aż o 9 punktów procentowych wzrósł natomiast odsetek Polaków (39%), którzy zlecają wypełnienie zeznania rocznego PIT komuś innemu.

11% Polaków przyznało z kolei, że zeznanie roczne PIT przygotuje samodzielnie, ale skorzysta z częściowej pomocy innych. Polacy z prośbą o pomoc w wypełnieniu rocznego zeznania najczęściej udają się do księgowego (42%), rodziny (32%) lub znajomych (19%).

Jednocześnie, ponad 60% Polaków uważa, że obowiązek wypełnienia formularza PIT jest bardzo lub raczej łatwym zadaniem, które większości podatników zajmuje maksymalnie pół godziny.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również