Ostatni dzwonek na obniżenie PIT. Jak i ile można zaoszczędzić?

Udostępnij

Już w najbliższy poniedziałek przywitamy Nowy Rok. Obecnie mamy więc ostatni moment na skorzystanie z możliwości obniżki podatku dochodowego PIT za 2023 rok. Można to zrobić wykorzystując limit wpłat na IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Na czym polega takie konto emerytalne i o jaką kwotę możemy obniżyć nasz podatek dochodowy, dokonując wpłaty na IKZE w maksymalnej wysokości? Przekonamy się poniżej:

IKZE – co to jest? zaoszczędzić na emeryturę

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to jedna z form oszczędzania na przyszłą emeryturę, dostępna dla mieszkańców Polski. Wprowadzone w 2012 roku, IKZE to system dobrowolnej formy oszczędzania, której głównym celem jest podniesienie poziomu finansowego bezpieczeństwa Polaków na emeryturze.

Pod pojęciem IKZE kryje się osobiste, specjalne konto emerytalne, na które wpłacane są składki, które następnie są inwestowane, a w przyszłości mają stanowić dodatek do emerytury. Jest to zatem na swój sposób, prywatne ubezpieczenie emerytalne, które zostanie nam wypłacone w wysokości, o którą sami musimy zadbać.

Co istotne, podczas inwestowania na rachunku IKZE nie płacimy podatku od dochodów kapitałowych. Mało tego, w ramach tego konta zastosowano preferencję podatkową polegającą na odliczaniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wpłat na IKZE.

Każda wpłata na ten rachunek pozwala zatem uzyskać zwrot podatku po rozliczeniu rocznym. Natomiast w momencie wypłaty środków, zgromadzony kapitał zostaje objęty podatkiem zryczałtowanym w stawce 10%.

Wypłata środków – najważniejsze warunki

Co bardzo ważne, aby skorzystać z wyżej opisanych preferencji, środki zgromadzone na rachunku IKZE można wypłacić dopiero po ukończeniu 65. roku życia. Co więcej, trzeba też spełnić dodatkowy warunek – dokonać jakichkolwiek wpłat przynajmniej w pięciu różnych latach kalendarzowych.

W innym przypadku kapitał podlega opodatkowaniu. Wtedy posiadacz Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego rozlicza zwracaną kwotę w PIT-36 za dany rok – jako przychody z innych źródeł.

Wypłaty można dokonać jednorazowo albo w ratach (przez co najmniej 10 lat a jeśli oszczędzaliśmy krócej, to przez okres równy do okresu oszczędzania). Jeśli wybraliśmy wypłatę w ratach, w każdym momencie możemy zmienić zdanie i złożyć wniosek o wypłatę jednorazową.

Warto również dodać, że środki zgromadzone na IKZE są chronione przed egzekucją komorniczą. Co więcej, w przypadku śmierci posiadacza konta, zgromadzone środki przechodzą na jego spadkobierców.

Limity wpłat na IKZE w 2023 roku rodzaje kont bankowych

Roczny limit wpłat na IKZE wynosi 1,2-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego. W 2023 roku wynosi on 8322 złote.

Co ciekawe, w przypadku samozatrudnionych limit ten jest wyższy – wynosi 1,8-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego, czyli w 2023 roku przyjmuje on wartość 12 483 PLN.

Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego są prowadzone przez instytucje finansowe, takie jak:

  • Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych
  • Podmioty prowadzące działalność maklerską (domy i biura maklerskie)
  • Zakłady ubezpieczeń na życie
  • Banki
  • Dobrowolne fundusze emerytalne

Jak otworzyć konto IKZE?

Otwarcie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego jest stosunkowo proste. Mało tego – zazwyczaj może być ono zrealizowane zdalnie.

Naszym zadaniem jest tutaj zatem wybór instytucji finansowej, która będzie prowadzić nasze konto, wypełnienie odpowiedniego wniosku i podpisanie umowy. Należy przy tym pamiętać, że różne instytucje finansowe mogą oferować różne warunki (oraz typy kont IKZE o odmiennej charakterystyce).

Z tego powodu, powinniśmy najpierw zadać sobie pytanie, w jaki sposób zamierzamy inwestować za pomocą konta Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, a następnie rzetelnie porównać warunki kont IKZE oferowanych przez poszczególne instytucje.

O ile można obniżyć PIT dokonując wpłaty na IKZE w maksymalnej wysokości?

Przy wykorzystaniu całego limitu w 2023 roku osoba zatrudniona rozliczająca się w pierwszym progu podatkowym (przy stawce w wysokości 12%) otrzyma zwrot podatku w wysokości 998,64 PLN. Mężczyzna ucinający podatek

Osoba w drugim progu (stawka w wysokości 32%) otrzyma zaś 2663,04 zł zwrotu. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą dostać maksymalnie (przy stawce podatku dochodowego w wysokości 32%) aż 3994,56 PLN zwrotu.

Co bardzo istotne, pieniądze na naszym rachunku IKZE muszą zostać zaksięgowane do końca roku, więc o przelewach warto poważnie pomyśleć już dziś – zwłaszcza że dwa ostatnie dni grudnia wypadają w sobotę i niedzielę.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również