Opinie o Fortissio: Czy to oszustwo? Czy spełnia normy KNF?

7860

FortissioZ powodu globalnej pandemii koronawirusa oraz bardzo wysokiej zmienności na giełdach rekordowo wiele zupełnie nowych osób w tym roku zainteresowało się inwestowaniem na rynku kapitałowym. Większość z nich wybiera handel kontraktami CFD, ponieważ pozwalają one na osiąganie bardzo dużych zysków przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków, na pewno mniejszym niż w przypadku klasycznych instrumentów finansowych. Często jednak mają problem z wyborem odpowiedniego brokera.

Nic dziwnego, ponieważ kuszących ofert w sieci pojawia się bardzo dużo, a trudno samemu wszystkie zweryfikować bez odpowiedniej wiedzy. Należy jednak pamiętać, że najważniejszą kwestią w powierzaniu swojego kapitału zewnętrznemu podmiotowi jest bezpieczeństwo. W internecie dość korzystnie wydaje się prezentować oferta brokera Fortissio. W związku z tym pojawia się wiele pytań typu: czy to oszustwo? Czy spełnia on odpowiednie regulacje prawne, w tym normy Komisji Nadzoru Finansowego? Sprawdziliśmy, a nasze wnioski zostaną zaprezentowane poniżej.

Czy Fortissio spełnia normy i regulacje prawne? – bezpieczeństwo klienta

Co ciekawe, broker Fortissio sam w sobie nie jest niezależnym podmiotem. Funkcjonuje on jako zarejestrowana marka firmy VIE Finance a.e.p.e.y S.A. zarejestrowanej w Grecji na podstawie greckiego prawa spółek w rejestrze GEMI. Jest ona autoryzowana i regulowana przez Grecką Komisję Rynku Kapitałowego (HCMC). Co więcej, działa ona zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego MiFID, przez co współtworzy zharmonizowane, przejrzyste środowisko finansowe i chroni uczestników rynku.

Przejdźmy więc do tytułowego pytania. Czy spółka VIE Finance a.e.p.e.y S.A., która prowadzi działalność pod marką Fortissio spełnia normy KNF? Oczywiście, że tak. Została zarejestrowana w spisie Komisji Nadzoru Finansowego w grudniu 2017 roku.

Dodatkowo firma podlega kontrolom ze strony urzędów w innych krajach, w których prowadzi działalność. O jakich mowa? Zostaną one wymienione poniżej:

 • Włoska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CONSOB)
 • Hiszpańska Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych (CNMV)
 • Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego (FI)
 • The Financial Conduct Authority w Wielkiej Brytanii (FCA)
 • Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych (BaFin)
 • Narodowy Bank Czeski (CNB)

Jak więc widzimy broker Fortissio nie bez powodu cieszy się znakomitą renomą pod względem regulacji prawnych i bezpieczeństwa – spółka, która prowadzi działalność pod tą marką podlega wszystkim niezbędnym prawnym przepisom oraz wymogom. Co więcej, jest ona członkiem Funduszu Kompensacyjnego Inwestorów (ICF), którego działanie polega na zabezpieczeniu roszczeń objętych ubezpieczeniem klientów poprzez wypłatę odszkodowania na wypadek niewypłacalności brokera.

Warto dodać, że Fortissio wykorzystuje szyfrowanie SSL, dzięki czemu skutecznie chroni dane oraz fundusze inwestorów przed cyberatakami. Podmiot nie wykorzystuje środków klientów do przelewów wewnątrz firmy, kapitał trafia na bezpieczne, dedykowane konta. Z całą pewnością więc broker pod tym względem zdał nasz test na ocenę celującą, nie jest on oszustwem i zasługuje na pochlebne opinie, na które można bez problemu natrafić w sieci.

Fortissio a inni brokerzy CFD – różnice

Zacznijmy od analizy oferty Fortissio. Broker posiada bardzo dogodne rozwiązania zarówno dla klientów profesjonalnych, jak i detalicznych. Platforma jest dopasowana do potrzeb początkujących i zaawansowanych inwestorów. Co więcej, dostępna jest za pośrednictwem przeglądarki internetowej, komputera, tabletu czy smartfona.

Warto również wyróżnić wbudowaną Akademię oferującą traderom szeroką gamę lekcji i samouczków dostosowanych do indywidualnego poziomu doświadczenia. Kolejnym unikalnym rozwiązaniem, które z pewnością przypadnie do gustu każdemu klientowi jest również oferowany przez brokera dostęp do nawet 8 chronionych transakcji. Jeśli klient poniesie stratę pieniądze wracają na jego konto, a gdy zrealizuje zysk, zachowuje go.

Handel na Fortissio odznacza się także niezwykle optymalną elastycznością, a to często kluczowa cecha dla wielu osób we współczesnym świecie. Broker daje więc możliwość swobodnego przełączania się pomiędzy komputerem, a urządzeniami mobilnymi. Nowoczesna technologia synchronizacji zapewnia płynne kontynuowanie handlu z miejsca, w którym się skończyło korzystać na poprzednim sprzęcie.

Fortissio nie oferuje nam tylko jednego rodzaju rachunku. Do wyboru mamy aż sześć kont:

 • Basic (od 200 €)
 • Discovery (od 2000 €)
 • Silver (od 5000 €)
 • Gold (od 10 000 €)
 • Diamond (od 15 000 €)
 • VIP (od 30 000 €)

W każdym bez wyjątku możemy skorzystać z bezpłatnych treningów czy ebooków, dostępne jest również popularne rozwiązanie tradingu jednego kliknięcia. Kolejne rachunki oferują większe zniżki cen oraz opłat rollover.

Oferta extra dla klientów profesjonalnych

Z usług Fortissio korzystają również klienci profesjonalni. Mają oni możliwość handlu z wyższą dźwignią finansową oraz margin close-out na poziomie 0%. Takie rozwiązanie przeznaczone jest dla użytkowników posiadających wymaganą wiedzę i doświadczenie.

O konto profesjonalne można wnioskować poprzez platformę handlową lub formularz zamieszczony na witrynie brokera. Trzeba jednak spełniać co najmniej dwa z trzech poniższych warunków:

 • Doświadczenie w pracy w sektorze finansowym przez minimum rok
 • Portfel instrumentów finansowych o wartość większej lub równej 500 000 euro
 • Co najmniej 10 transakcji o znacznej wartości przeprowadzonych w ciągu kwartału

Dogodne narzędzia do handlu od Fortissio

Na maksymalnie pozytywne opinie zasługują również wyjątkowe narzędzia oferowane przez brokera Fortissio. Prawdopodobnie każdy z nas wie, iż aby osiągnąć sukces w handlu, potrzebujemy dostępu do najważniejszych informacji. Platforma Fortissio wyposażona jest więc w potężne narzędzia, takie jak aktualne wiadomości, kalendarz ekonomiczny czy liczne wykresy w czasie rzeczywistym.

Kolejnym godnym pochwały oraz rzadko stosowany rozwiązaniem, jest podgląd na działania innych inwestorów, dzięki czemu można śledzić trendy w danym momencie panujące na rynku.

Na osobną uwagę zasługuje rewelacyjne i nietypowe narzędzie o nazwie Autochartist. To idealne rozwiązanie dla klienta handlującego na różnych rynkach. Ta usługa skutecznie oszczędza czas i pomaga w opracowaniu strategii. Na czym polega?

 • Dokonuje zautomatyzowanej analizy technicznej. Prognozuje wzory wykresów, poziomy wsparć i oporów, etc.
 • Analizuje zmienność. Pomaga w ustaleniu, które okresy na rynku są najbardziej niestabilne i jakie są najlepsze poziomy wyjścia
 • Posiada niezwykle zaawansowane filtry prawdopodobieństwa. Wskazują one, które wydarzenia rynkowe mają największe znaczenie, możliwe jest także ich porównywanie z poprzednimi wynikami i wzorcami

Przejdźmy teraz do kolejnego kluczowego zagadnienia, czyli oferowanych instrumentów finansowych.

Jakimi instrumentami finansowymi możemy handlować u brokera Fortissio?

Mamy do dyspozycji w pełni zasługujący na wysokie oceny szeroki wachlarz 130 instrumentów finansowych. Od podstawowych dla rynku Forex walut, przez akcje, indeksy, surowce, kryptowaluty, aż po fundusze ETF. To wszystko za pośrednictwem kontraktów CFD z maksymalną dźwignią 1:30 w przypadku klientów indywidualnych i aż 1:200 w przypadku traderów profesjonalnych.

Fortissio – zlecenia i wypłaty

Oferowany system wpłat i wypłat działa naprawdę sprawnie i szybko. Aby rozpocząć handel, należy wykonać depozyt za pomocą karty Visa lub Mastercard. Środki wpływają niemal natychmiastowo. Nieco dłużej trwa e-płatność oraz przelew bankowy. Kiedy fundusze pojawią się na koncie, można od razu zawierać pierwsze transakcje. Z kolei jeśli chodzi o wypłaty, Fortissio rozpoczyna przetwarzanie zlecenia pierwszego dnia roboczego. Cały proces zajmuje 24 godziny. Ewentualne opóźnienia są już wynikiem procedur bankowych.

Opłaty, czyli ile handel u brokera Fortissio będzie nas kosztować?

Pozytywne opinie ze strony inwestorów dotyczą również niezwykle jasnego i przejrzystego systemu opłat. Nalicza on koszty w oparciu o pozycje, które pozostają otwarte na noc. Wynoszą one dokładnie 0,015% wartości zawartego kontraktu, a w przypadku kryptowalut 2% (profesjonalni traderzy 0,1%).

Dodatkowo użytkownicy, którzy nie podejmują żadnych działań przez trzy miesiące muszą liczyć się z opłatą administracyjną, która wynosi 100 USD. W innych przypadkach, korzystanie z usług brokera jest zupełnie bezpłatne.

Pomoc techniczna i obsługa klienta

Wybierając Fortissio, klient może również liczyć na w pełni profesjonalną obsługę klienta. Inwestorzy regularnie chwalą za to brokera w swoich opiniach. Doradcy służą pomocą w godzinach 8:00-20:00 od poniedziałku do piątku. Broker zachęca także do zadawania pytań poprzez dedykowany formularz kontaktowy. Godny uwagi jest także dział support na stronie – znajdziemy tam wiele odpowiedzi na najczęściej spotykane problemy.

Broker Fortissio – wady

Oczywiście, tak jak u wszystkich innych brokerów, niewątpliwą wadą jest ryzyko, które jest nieodłącznym elementem handlu za pośrednictwem kontraktów CFD. Przybliżmy więc teraz ich specyfikę i wyjaśnijmy dlaczego w ich przypadku inwestor powinien liczyć się z możliwością dużej straty.

Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe. Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji.

Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót. Dodatkowo działają one w oparciu o dźwignię finansową, która może znacząco pomnażać nasze zyski, ale też pogłębiać straty. Przed rozpoczęciem handlu warto więc zdobyć jak największą wiedzę i doświadczenie, dokładnie zapoznać się z platformą oraz przygotować odpowiedni kapitał zabezpieczający na wypadek, jeśli transakcje nie pójdą po naszej myśli.

Należy także mieć świadomość, że wykresy wiadomości i alerty mają charakter informacyjny. Broker nie weryfikuje tych treści. Powinno się więc samodzielnie sprawdzać dokładność tych danych przy pomocy dodatkowych źródeł przed podjęciem ważnych decyzji inwestycyjnych.

Opinie o Fortissio

Przeglądając popularne strony, natkniemy się na liczne opinie o Fortissio. Przeważnie są one bardzo pozytywne. Doświadczeni inwestorzy wychwalają zazwyczaj brokera za różnorodną ofertę, zaawansowaną a jednocześnie intuicyjną platformę oraz dogodne narzędzia i profesjonalne podejście do klienta.

Sporadycznie pojawiają się również negatywne recenzje. Z reguły są one wynikiem nieuczciwych działań konkurencji oraz osób, które w wyniku własnego braku doświadczenia błędnie oceniły ryzyko i podjęły bardzo złe decyzje inwestycyjne. Warto więc samodzielnie odwiedzić stronę brokera i osobiście przekonać się na co ma on do zaoferowania.

Czy w takim razie warto zainteresować się Fortissio, gdy poszukujemy wiarygodnego brokera, z którego usług zamierzamy skorzystać?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli bezpieczeństwa. Czy Fortissio budzi pod tym względem zaufanie i jest uregulowany prawnie według wielu norm stosowanych w Unii Europejskiej, w tym rodzimych, wymaganych przez Komisję Nadzoru Finansowego?

Odpowiedź brzmi tak. Dodatkowo, broker może się pochwalić pozytywnymi opiniami ze strony doświadczonych inwestorów, jego doskonała platforma oferuje szeroki wachlarz możliwości i dostosowana jest do zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Fortissio stanowi więc optymalne rozwiązanie zarówno dla początkującego, indywidualnego tradera, jak i zaawansowanego.

Co więcej, z jego pomocą budowanie strategii inwestycyjnych jest znacznie łatwiejsze, nie ma żadnych problemów z wpłatami i wypłatami, a podejście do klienta jest prawdziwym wzorem do naśladowania.

Jak więc można założyć konto u brokera Fortissio? W sposób bardzo prosty, należy odwiedzić jego stronę i wybrać opcję “Otwórz Rachunek Rzeczywisty”. Następny krok to uzupełnienie danych w formularzu. Cały proces rejestracji jest naprawdę intuicyjny i nie powinien sprawić kłopotów. W razie wątpliwości pomocą służy Dział Obsługi Klienta.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mARIO
mARIO
5 miesięcy temu

BAWEIŁĘM SIE
Duze ryzyko, odradzam. Nic konkretnego nie doradzą. Naciągają by ciągle doplacac do konta