Ogromna przewaga PiS w nowym sondażu

Udostępnij

Znamy wyniki nowego sondażu. Okazuje się, że obecnie Zjednoczona Prawica nadal utrzymuje sporą przewagę nad opozycją. W badaniu zrealizowanym przez IBSP dla portalu stanpolityki.pl, bo o nim mowa, uzyskała aż 37,89 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajmuje potencjalny koalicjant PiS – Konfederacja.

Nowy sondaż

W porównaniu do sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych z lutego, PiS może pochwalić się sporym skokiem poparcia. To wzrosło aż o 3,19 proc. Dziś partię popiera więc 37,89 proc. ankietowanych.

Największa siła opozycyjna, Koalicja Obywatelska, na czele której stoi Donald Tusk mogłaby liczyć tylko na 30,65 proc. poparcia. To z kolei spadek aż o 3,26 pkt. proc. w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca. Dwie największe koalicje partyjne w Polsce – KO i ZP – dzieli aż 7,24 proc.

Trzecie miejsce zajęła w badaniu Konfederacja z poparciem 9,96 proc. To o 1,17 proc. mniej niż w lutym. Sojusz liberałów i narodowców uchodzi za potencjalnego koalicjanta PiS. Dobry wynik tego ugrupowania to też dobra wiadomość dla PiS.

Poza podium znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni. Na tę partię głos chce oddać tylko 8,44 proc. badanych (wzrost o 1,11 proc.). Z kolei na Lewicę – 7,67 proc. (wzrost o 0,93 proc.), a na PSL – 3,26 proc. (spadek o 0,47 proc.). Jak widać, ludowcy nie weszliby do parlamentu.

Do Sejmu nie dostałby się też ruch Bezpartyjni i Samorządowcy, który uzyskał 2,13 proc. poparcia (wzrost o 0,05 proc.).

Badanie IBSP dla portalu stanpolityki.pl został przeprowadzony w dniach 18-20 marca 2023 roku roku, metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.

Kolejny rząd będzie budowało PiS i Konfederacja?

Wiele wskazuje na to, że kolejny rząd może budować koalicja PiS i Konfederacji. Opozycji raczej zabraknie w Sejmie posłów, by przegłosować wotum zaufania dla jej kandydata na premiera i jednocześnie odrzucić kandydaturę kogoś z PiS.

Problemem opozycji jest jej podział i wewnętrzne konflikty, które sprawiają, że jest źle odbierana przez wyborców i co sprawia, że ci mogą zadawać sobie pytanie, czy tak skłócony obóz da radę rządzić po wyborach krajem.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również