Nowy sondaż pokazuje trudną sytuację PiS, ale też opozycji

742
pis program wyborczy rząd

Zgodnie z nowym sondażem, poparcie dla PiS wynosi już ok. 40 proc. Mimo tego partia rządząca dziś Polską nadal potrzebowałaby koalicjanta, by utrzymywać władzę. Drugie miejsce zajęła KO, a trzecie Polska 2050. Z przeliczenia na mandaty okazuje się też, że opozycja miałaby spory problem zbudować rząd.

Nowy sondaż i problemy PiS

Sondaż przygotował Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. W wyborach wzięłoby udział 57 proc. uprawnionych. W przedstawionych wynikach uwzględniono wyłącznie te osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu chcą zagłosować.

I tak na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 39 proc. badanych (-0,2 pkt proc. w porównaniu z sondażem w marcu), na Koalicję Obywatelską — 26,4 proc. (+1 pkt proc.), zaś na Polskę 2050 – 9,1 proc. badanych (-1,8 pkt proc.). Partia Szymona Hołowni traci najwięcej spośród wszystkich innych ugrupowań.

Do Sejmu dostałyby się też takie siły polityczne jak: Lewica — 8,5 proc. (+0,2 pkt proc.), Konfederacja — 8,3 proc. (+0,9 pkt proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe — Koalicja Polska — 6,6 proc. (+0,5 pkt proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłoby ugrupowanie Kukiz’15 — 1,6 proc. (-0,2 pkt proc.). Na inne ugrupowania zadeklarowało głosowanie 0,5 proc. pytanych.

Kto mógłby rządzić krajem?

Teraz spróbujmy przeanalizować sytuację pod kątem tego, kto mógłby rządzić Polską po wyborach. Po przeliczeniu tych wyników na mandaty, PiS miałoby 215 posłów, KO – 132, Polska 2050 – 35, Lewica – 28, Konfederacja – 31, a PSL – 18. Oznacza to, że do rządzenia partia Jarosława Kaczyńskiego potrzebowałaby koalicjanta. Tym stałaby się zapewne Konfederacja.

Gdyby jednak PiS nie dogadało się z Konfederatami, szeroką koalicję mogłyby budować KO, Polska 2050, Lewica, PSL i właśnie Konfederacja. Problemem może być to, że posłowie tej ostatniej partii otwarcie mówią, że nie wyobrażają sobie współpracy z Lewicą. W takiej sytuacji opozycja nie mogłaby rządzić.

Jak widać, sytuacja na polskiej scenie politycznej robi się coraz ciekawsza i zarazem coraz trudniejsza. Opozycja nie potrafi jednak też wykorzystać kryzysu gospodarczego i geopolitycznego, by zniechęcić do PiS większość wyborców.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-14 kwietnia 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1053 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments