Nowy sondaż: Hołownia może się martwić

Udostępnij

Jeżeli wybory odbyłyby się teraz, wygrałoby je PiS i to wynikiem ponad 30 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska – wynika z badania IBRiS dla Radia Zet. Spore problemy ma Polska 2050.

Wyniki z nowego sondażu

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wynosi aż 33,9 proc. ankietowanych (miesiąc temu było to 33,2 proc.).

Coraz lepiej radzi sobie Koalicja Obywatelska, na którą głos oddać chce 29,1 proc. wyborców (miesiąc temu – 26,9 proc.).

Poważne problemy ma zaś Polska 2050 Szymona Hołowni. Popiera ją 10,7 proc. ankietowanych, ale na początku września było 14,5 proc. poparcia.

Lewicę popiera 8,7 procent osób (miesiąc temu 7,3 procent). PSL-Koalicja Polska – 5,9 procent respondentów (na początku września 5,4). Do Sejmu ledwo wchodzi Konfederacja z wynikiem tylko 5,2 procent (przed miesiącem było jednak gorzej – 4,2 procent).

Niezdecydowanych wyborców jest 6,5 procent (na początku września 8,5 procent).

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięłoby w nich udział 50,1 procent Polaków, uprawnionych do głosowania (wzrost o 0,5 pp.). Głosu nie oddałoby 40,6 procent ankietowanych (spadek o 6,4 pp.). Niezdecydowanych w kwestii, czy pójdzie do lokalu wyborczego, jest 9,3 procent wyborców (wzrost o 5,9 pp.).

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadzono w dniach 4 — 5 października 2022 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. Wyniki porównano z badaniem z 3 września 2022 r.

Przyszły Sejm

Kolejny Sejm wybierzemy za rok. Jak na razie wiele wskazuje na to, że wybory wygra PiS, ale nie da rady samodzielnie rządzić. Ma nikłe zdolności koalicyjne, więc nie jest jasne, czy partia utrzyma się w roli rządzącego ugrupowania.

Władzę może przejąć opozycja. Tyle że wtedy powstałaby dość egzotyczna koalicja KO, centrowej Polski 2050, Lewicy i PSL. Nie wiadomo, jak w takim układzie zachowa się Konfederacja, dziś zresztą targana mocnymi konfliktami wewnętrznymi.

PiS miałoby szansę na utrzymanie władzy, gdyby zawiązało koalicję np. z PSL lub/i Lewicą (na sojusz z KO lub Polską 2050 nie ma realnych szans).

Wiele wskazuje więc na to, że kolejna kadencja Sejmu będzie nader burzliwa i ciężka. To zła wiadomość, biorąc pod uwagę czeka nas poważny kryzys.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również