Czym jest Nowy Bursztynowy Szlak?

Udostępnij

Izba Gospodarcza Europy Środkowej uruchomiła Nowy Bursztynowy Szlak, chcąc wspierać firmy z tej części Europy – głównie z Polski – w ekspansji do Afryki i na Daleki Wschód.

W tym celu Izba Gospodarcza Europy Środkowej otworzyła swoje biura na osi Północ/Południe w Jordanii, Omanie, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Ugandzie, Tanzanii i Rwandzie. Udziałem w przedsięwzięciu zainteresowane są też Chiny i Indie. W jaki sposób Nowy Bursztynowy Szlak będzie funkcjonować? Przekonamy się poniżej:

Nowy Bursztynowy Szlak – co to?

Nowy Bursztynowy Szlak to transformacja i rozwój łańcuchów eksportu/importu/inwestycji i innych powiązań, a w tym handlowych i pozahandlowych, pomiędzy Unią Europejską, regionami Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji.

Uruchomienie Nowego Bursztynowego Szlaku obejmuje rozwój korytarzy handlowo-naukowo-informacyjnych, integrujących dynamicznie rozwijające się rynki z obsługą towarową, finansową, usługową i potencjałem gospodarczym z Europy Środkowej.

Historycznie bursztynowy szlak był szlakiem handlowym między europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Po podboju terenów nad środkowym Dunajem w I wieku naszej ery Rzymianie rozwinęli handel bursztynem na dużą skalę, organizując kilkoma drogami wyprawy z Panonii nad Bałtyk, szczególnie do Sambii. Szczytowy rozwój tego handlu przypada na III wiek, a od połowy IV wieku wymiana stopniowo zamierała.

Projekt Nowego Bursztynowego Szlaku, uruchomiony przez Izbę Gospodarcza Europy Środkowej współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Wspierają go także lokalne rządy, fundusze finansowe i inne organizacje lub firmy.

Warto dodać, że Izba Gospodarcza Europy Środkowej jest zrzeszeniem przedsiębiorców, którzy są zainteresowani rozwojem, wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań i nawiązywaniem nowych kontaktów w gospodarce wolnorynkowej z poszanowaniem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu.

Izba Gospodarcza Europy Środkowej działa od 2014 roku i reprezentuje środowiska biznesowe 23 kraje Europy Środkowej skupiające około 160 milionów ludzi.

“Nowy Bursztynowy Szlak ułatwi wymianę handlową na niespotykaną dotąd skalę”

Prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej, Łukasz Osiński oznajmił, że “ostatnie trzy lata przyniosły niespodziewane i dynamiczne zmiany, które wyrwały rynek gospodarczy ze stabilnego ramowego modelu”.

Łukasz Osiński wskazał, że “pandemia COVID-19 i związane z nią lockdowny przyspieszyły transformację cyfrową, zakłóciły łańcuchy dostaw i przepływy finansowe. Dodatkowo, napięcie na linii USA-Chiny, konflikty zbrojne na Ukrainie i w Palestynie oraz nasilone zmiany klimatyczne wymagały natychmiastowych decyzji i nowych rozwiązań biznesowych”.

Prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej oświadczył, że “w tym burzliwym otoczeniu Europa Środkowa, w tym Izba Gospodarcza Europy Środkowej, postanowiła podjąć działania, aby złapać byka za rogi i postawić na ekspansję firm do Afryki i na Daleki Wschód”.

Łukasz Osiński wyjaśnia, że “Nowy Bursztynowy Szlak ułatwi wymianę handlową na niespotykaną dotąd skalę. Proszę sobie wyobrazić, że Nowy Bursztynowy Szlak jest w stanie spiąć kraje o ludności przekraczający 1 miliard osób, bez uwzględniania Indii i Chin, które to kraje też są zainteresowane współpracą w ramach projektu”.

Prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej dodał przy tym, że “już widoczne ogromne zainteresowanie projektem wśród państw leżących na trasie Nowego Bursztynowego Szlaku”.

Jakie inicjatywy zostały uruchomione w ramach Nowego Bursztynowego Szlaku?

Dyrektorka Strategiczna do spraw Stosunków Międzynarodowych Izby Gospodarczej Europy Środkowej, Marta Skrzypczyk tłumaczy, że “celem Nowego Bursztynowego Szlaku jest wykorzystanie powstającej szansy poprzez wdrażanie kompleksowego wsparcia dla uczestników Systemu”.

Marta Skrzypczyk podkreśla, że “wysokie koszty kontroli handlowych, finansowych, audytów i doradztwa compliance sprawiają, iż przedsiębiorcy bez systemowego wsparcia mogą nie pokonać barier ponadregionalnego handlu zagranicznego”.

Z tego powodu, oprócz lokalnych biur Izba Gospodarcza Europy Środkowej uruchomiła także specjalną platformę EGO.ngo, która zapewni wsparcie, obniży wydatki i zwiększy efektywność pracy uczestników Nowego Bursztynowego Szlaku, a także będzie wspierać również działanie humanitarne.

Co więcej, Izba Gospodarcza Europy Środkowej poprzez Nowy Bursztynowy Szlak planuje również wspierać innowacyjne, proekologiczne rozwiązania i technologie, między innymi poprzez promowanie wodoru jako potencjalnego nośnika energii przyszłości.

Obsługujący ten zakres tematyczny Europejski Instytut Wodoru, powstały dzięki Izbie Gospodarczej Europy Środkowej, zapewnia wsparcie między innymi w zakresie technologii wodorowych i certyfikacji, wspomagając tym samym dekarbonizację.

Nowy Bursztynowy Szlak będzie się rozszerzać?

Warto też dodać, że Izba Gospodarcza Europy Środkowej w ramach Nowego Bursztynowego Szlaku planuje sukcesywne rozszerzanie swojej sieci biur.

W planach jest otwarcie biur regionalnych i krajowych na osi Wschód-Zachód które obejmują: Filipiny, Tajlandię, Wietnam, Chiny, poprzez Kazachstan, Kirgistan, aż do regionu Afryki Zachodniej, Maroka i Mauretanii.

W ramach Nowego Bursztynowego Szlaku będą sprzedawane polskie nadwyżki rolne?

Warto wiedzieć, że jednym z pierwszych uruchomionych procesów w ramach Nowego Bursztynowego Szlaku jest projekt VET4GREEN w konsorcjum organizacji krajów, takich jak Somalia, Kamerun, Rwanda, Kenia, Szwecja i Polska.

Projekt funkcjonuje w afrykańskim sektorze zielonej energii i stanowi przykładową formę prezentacji już uruchomionej filozofii Nowego Bursztynowego Szlaku. Izba Gospodarcza Europy Środkowej w ramach Nowego Bursztynowego Szlaku planuje też sprzedaż nadwyżek rolnych wyprodukowanych przez polskich rolników.

Prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej, Łukasz Osiński przekazał już, że “Izba ma umowę z chińską firmę prowadzącą strefę bezcłową, które jest zainteresowana sprowadzeniem polskich wyrobów spożywczych”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również