W 63. odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu „RTG Nieruchomości” Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli i Michał Pomorski – adwokat, ekspert do spraw podatków rozmawiają o nieruchomościach i o zmianach w prawie – tych, które ostatnio miały miejsce oraz tych, które będą miały miejsce w najbliższym czasie:
Jak zmieniające się regulacje wpływają na percepcję podatników oraz potrzebę profesjonalizacji biznesu?
Polski Ład doprowadził do znaczących zmian w percepcji podatników. Zaczęli się oni zastanawiać co zrobić, aby sprofesjonalizować swój biznes i jak przygotować swoją działalność do potencjalnego przejęcia przez dużego inwestora oraz jak rozwiązać kwestię sukcesji.
Czy warto dokonać zmian w jednoosobowej działalności gospodarczej z myślą łatwiejszym przekazaniu biznesu w przypadku nieprzewidzianych okoliczności?
Absolutnie tak, ponieważ z reguły jednoosobowe działalności gospodarcze nawet nie mają ustanowionego zarządcy sukcesyjnego, który jest aktywowany po śmierci właściciela firmy. Następnie taki zarządca ma dwa lata, aby ten biznes doprowadzić do końca.
Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie pełnomocnika w jednoosobowej działalności gospodarczej, ponieważ w sytuacji, gdy właściciel firmy ulegnie wypadkowi i trafi do szpitala, pojawią się spore problemy w zakresie kontynuowania działalności przedsiębiorstwa.
Fundacja rodzinna – wady i zalety tej formy działalności
W zeszłym roku do polskiego porządku prawnego wprowadzono fundację rodzinną, która obecnie mocno zyskuje na popularności. Nie jest ona jednak dobrym rozwiązaniem dla każdego.
Fundacja rodzinna nie sprawdzi się między innymi w przypadku osób, które spieniężyły swój biznes i zapłaciły podatek od sprzedaży biznesu. Włożenie tych środków do fundacji rodzinnej mija się z celem, gdyż ich wypłacenie z tej fundacji będzie dodatkowo obciążone podatkiem w wysokości 15%.
Fundacja rodzinna ma bowiem za zadanie gromadzić majątek i zarządzać nim na rzecz beneficjentów. Nie może ona zatem prowadzić bieżącej działalności operacyjnej, co oznacza, że flipping nieruchomości w tym przypadku nie wchodzi w grę, gdyż powodowałby on konieczność zapłaty podatku sankcyjnego w wysokości 25%.
Natomiast w przypadku funkcjonującego biznesu,przekazanie udziałów w nim do fundacji rodzinnej może być dobrym pomysłem. Oznacza to, że fundacja rodzinna mogłaby zostać udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która zajmowałaby się flippingiem mieszkań.
Jakie nowe podatki związane z branżą nieruchomości zostały ostatnio wprowadzone?
W pierwszej kolejności warto tutaj zwrócić uwagę na zwolnienie z podatku PCC od zakupu swojej pierwszej nieruchomości dla osób fizycznych. Niestety, zwolnienie z PCC nie rozwiązało problemów konsumentów, którzy chcą nabyć swoje pierwsze mieszkanie, gdyż na rynku mieszkania podrożały średnio o 15% w ciągu ostatniego roku.
Ponadto, ustawodawca w ostatnim czasie wprowadził podatek PCC w wysokości 6% dla inwestorów od zakupu szóstego i każdego kolejnego mieszkania. Celem tych przepisów było ograniczenie hurtowych zakupów nieruchomości przez dużych inwestorów i fundusze.
Kiedy możemy spodziewać się wejścia w życie programu “Mieszkanie na Start”?
Z informacji medialnych wynika, że rząd zdecydował się odroczyć uruchomienie tego programu – z uwagi na to, że mają zostać przeprowadzone analizy dotyczące globalnego rozwiązania tego problemu. “Mieszkanie na Start” nie wejdzie zatem w życie już w lipcu. Być może program ten uruchomiony zostanie dopiero wraz z początkiem 2025 roku.
Jaki rodzaj działalności gospodarczej jest najlepszy dla flippera nieruchomości?
To zależy. Pierwszą możliwością jest jednoosobowa działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym. Opcja ta może być bardzo opłacalna dla osób zatrudnionych na etacie, gdyż zakładając działalność nie płacą one składek społecznych.
Drugim rozwiązaniem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W takiej sytuacji, jeśli nie przekroczy się obrotu 2 milionów euro rocznie, to na bieżąco płaci się 9% podatku, a następnie przy wypłacie dywidendy – dodatkowe 19%.
Osoby pracujące na etacie nie wypłacają jednak dywidendy, gdyż nie mają takiej potrzeby, dlatego rozwiązanie to pozwala wygenerować spore oszczędności.
Jakie zmiany należy wprowadzić, aby zwiększyć sprawiedliwość systemu podatkowego dla wszystkich przedsiębiorców?
Według Michała Pomorskiego w pierwszej kolejności należy zająć nadmiernymi prawami urzędników, którzy nie są z nich rozliczani – takie jak stosowanie blokad rachunków bankowych czy wykreślenie z rejestru podatników VAT.
Takie działania przeprowadzane są bowiem bardzo szybko, a następująca po nich kontrola potrafi trwać 2 lata, co natomiast nierzadko prowadzi do zguby sprawnie działających biznesów.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej: