Nieruchomości PREMIUM zawsze dają zarobić?

426

„Kawa z Agentem” to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie! W trzecim odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate, porozmawiała z Grzegorzem Wysokiem – agentem nieruchomości rynku premium.

Kawa z Agentem #3 – Amanda Postolska i Grzegorz Wysok

Jak na przestrzeni lata zmienił się rynek premium?

W ciągu 16 lat, czyli od kiedy Grzegorz Wysok zaczął swoją przygodę z nieruchomościami premium, ten rynek zmienił się diametralnie. 16 lat temu nieruchomości premium w Warszawie były zaledwie dwie, a dziś mamy ich o wiele więcej, a mimo to, rynek ten w stolicy jest nadal ubogi.

Co określa segment premium?

Segment premium nieruchomości określa lokalizacja, standard budynku, usługi i elementy dodatkowe – w tym części wspólne czy concierge.

Czy można inwestować na rynku nieruchomości premium?

Zdecydowanie tak, nawet biorąc pod uwagę fakt, że jest on bardzo ograniczony. Co więcej, rynek nieruchomości jest odporny na kryzys. Dla przykładu, apartament powyżej 30. piętra w wieżowcu Cosmopolitan Twarda 4 kosztował w 2014 roku średnio 3 miliony złotych. Obecnie takie apartamenty wystawiane są za kwoty rzędu 6,5-7,5 miliona PLN i bardzo szybko znikają z rynku.

Czy pandemia COVID-19 miała wpływ na rynek nieruchomości premium?

Owszem, w 2020 roku, tuż po pierwszym lockdownie, ceny na rynku nieruchomości premium bardzo mocno poszły w górę – w ciągu kilku miesięcy od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Kupiono wtedy bardzo dużo nieruchomości, za ogromne kwoty.

Jak funkcjonuje rynek najmu premium?

Najem premium cały czas sobie radzi. Jest on stosunkowo niewielki, ponieważ obecni najemcy chętnie przedłużają umowy, a popyt na takie apartamenty na wynajem cały czas rośnie. Warto dodać, że typowi najemcy na tym rynku znajdują się w przedziale wiekowym od 30 do 40 lat.

Natomiast stopy zwrotu w przypadku najmu premium wynoszą natomiast od 4% do 6% rocznie. W tej chwili – ze względu na znaczący wzrost cen samych nieruchomości – będą nawet nieco niższe.

Jak rynek nieruchomości będzie wyglądać w najbliższych latach?

Przez ostatnie dwa miesiące spadł wolumen wniosków kredytowych. Zaczyna pojawiać się coraz więcej głosów, że będzie czekała nas mała zapaść na rynku. Najgorszym scenariuszem jest jednak długotrwała, trwająca kilka lat stagnacja na rynku nieruchomości – jak to miało miejsce w przypadku poprzedniego kryzysu.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments