Mieszkanie bez wkładu własnego! Polski Ład na rynku nieruchomości

Udostępnij

„Kawa z Agentem” to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W drugim odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate, opowiedziała o rynku komercyjnym w dobie pandemii, sytuacji mieszkaniowej w Unii Europejskiej, Polskim Ładzie w kontekście rynku nieruchomości, ugodach frankowych i crowdfundingu.

Kawa z Agentem #2

Rynek nieruchomości komercyjnych

Ze względu na zmiany modelu pracy i trybu korzystania z biur, pracodawcy poszukują sposobu na zachęcenie pracowników do rezygnacji z pracy zdalnej. Home office niesie za sobą bowiem zacieranie dobrych relacji, które budowano w firmach, utrudnienia w obszarze HR i zwiększoną rotację pracowników.

W odpowiedzi na tę sytuację, biura zmieniają swój charakter. Ich przestrzeń coraz bardziej przypomina dom. Ewoluują w stronę powierzchni kreatywnych, socjalizujących pracowników i zabezpieczających ich kooperację, co wiąże się ze zmianą ich wielkości i aranżacji. W efekcie, stają się one bardziej kompaktowe, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze firmy będą reinwestowały w najem nowoczesnych powierzchni o wyższym standardzie.

Rynek nieruchomości komercyjnych będzie musiał przejść więc zmiany. Eksperci prognozują, że w przyszłości coraz bardziej dostosowywał się on będzie pod pracownika i stanie się bardzo atrakcyjną formą spędzania czasu w pracy.

Sytuacja mieszkaniowa w Unii Europejskiej

W ubiegłym roku 69,7% ludności Unii Europejskiej mieszkało w domach i mieszkaniach będących własnością ich gospodarstwa domowego. Najwyższy udział własnych mieszkań zanotowano w Rumunii – aż 96,1%. Kolejne miejsca zajęły:

  • Słowacja – 92,3%
  • Węgry i Chorwacja – po 91,3%
  • Litwa – 88,6%
  • Polska – 85,6%.

Na drugim biegunie znalazły się Niemcy. Tam udział własnych mieszkań wyniósł tylko 50,4% ludności. Druga połowa osób u naszych zachodnich sąsiadów wynajmuje lokum. Drugie i trzecie miejsce od końca zajęły Austria – 55,3%, oraz Dania – 59,3%. To właśnie te kraje są zatem świetnym miejscem do zainwestowania w nieruchomość na wynajem.

Polski Ład a rynek nieruchomości

Budowa domu do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę

Przede wszystkim Polski Ład umożliwił o wiele prostszą budowę domu do 70 metrów kwadratowych. Dziś nie wymaga już ona pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak całkowitej dobrowolności. Co ważne, postawienie domu bez pozwolenia będzie możliwe tylko na własnej działce budowlanej. Budynek musi także być wolnostojący i posiadać maksymalnie dwie kondygnacje. Co więcej, na każde 500 metrów kwadratowych działki można postawić jeden dom bez pozwolenia. Ponadto, takie domy będzie można budować wyłącznie na własne potrzeby – ich wynajem będzie zatem zabroniony.

Zakup mieszkania bez wkładu własnego

Polski Ład wspiera również osoby posiadające wystarczającą zdolność kredytową, na których drodze do zakupu nieruchomości stoi konieczność zebrania kwoty na wkład własny. Jednak dziś dzięki państwowej gwarancji Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli kredytu na własne mieszkanie bez wkładu własnego. Będzie on gwarantować do 20% kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tysięcy złotych. Taka gwarancja teoretycznie zastąpi wkład własny. Okres spłaty takiego kredytu będzie wynosić minimum 15 lat. Kredyty tego typu będą udzielane do końca 2030 roku.

Warunkiem otrzymania preferencyjnego kredytu bez wkładu własnego, jest nieposiadanie żadnego mieszkania czy domu.

Nowy sposób rozliczania podatku od wynajmu przez osoby prywatne

Dawniej podatnik wynajmujący nieruchomość musiał wybrać w jaki sposób będzie rozliczał się z urzędem skarbowym. Opcje były dwie: PIT i ryczałt. Dziś w grę wchodzi już wyłącznie ryczałt.

Wyłączenie możliwości amortyzacji podatkowej mieszkania

Zgodnie z nowymi zmianami, amortyzacji podatkowej nie będą podlegać już budynki i lokale mieszkalne. Wydatki poniesione na nabycie takiej nieruchomości będą uznawane za koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie ich zbycia. Zmiany wejdą jednak w życie dopiero od stycznia 2023.

Rodzinny bon mieszkaniowy

Polski Ład wspiera również rodziny wielodzietne przy zakupie mieszkania. Rodzinny bon mieszkaniowy spożytkować mogą one na sfinansowanie wkładu własnego lub budowlanego, bądź partycypację w TBS-ach, budowie mieszkania lub domu. O rodzinny bon mieszkaniowy mogą wystąpić osoby prowadzące gospodarstwo domowe z co najmniej trójką dzieci lub osoba z niepełnosprawnością.

Ugody frankowe

Do Komisji Nadzoru Finansowego na koniec ubiegłego roku wpłynęło łącznie 16 tysięcy umów o mediację ugody między bankami a klientami w sprawie kredytów frankowych. Potwierdza to duże zainteresowanie polubownymi rozwiązaniami tego typu sporów. Do tej pory zawarto prawie 6 tysięcy ugód, z czego 2500 spraw zakończyło się zawarciem ugody w sądzie, natomiast tylko 800 mediacji zakończyło się bez zawarcia ugody.

Ceny nieruchomości w Zakopanem wystrzeliły

Zakopane to jeden z najdroższych rynków nieruchomości w Polsce. Wynika to nie tylko z popularności turystycznej tego miejsca, lecz również z niewielkiej i wciąż malejącej podaży gruntów. Deweloperzy budują głównie apartamentowce z myślą o turystach. Ich ceny są bardzo wysokie, a tendencja cały czas jest wzrostowa. W przypadku mieszkania w Zakopanem trzeba dziś zapłacić około 30 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Ceny gruntów wynoszą natomiast 5 tysięcy PLN za metr kwadratowy. W 2020 roku cena za takie mieszkanie wynosiła jeszcze 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a w 2018 – 16 tysięcy PLN.

Konkurencyjna Białka Tatrzańska

Największą konkurencją dla Zakopanego stała się Białka Tatrzańska. Zainwestowano tam w atrakcje turystyczne i zrealizowano kilka dużych inwestycji deweloperskich z apartamentami turystycznymi. Ich średnia cena przekroczyła 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W 2019 roku wynosiła ona jeszcze 14 tysięcy PLN. Obecnie realizowane są tam kolejne inwestycje. Ich ceny mieszczą się w przedziale od 10 tysięcy do nawet 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Crowdfunding nieruchomości

Crowdfunding nieruchomości prawdopodobnie w kolejnych latach będzie rósł nawet od 30% do 50% rocznie. W Polsce rozwija się on stabilnie i bez ingerencji ustawodawcy. Jego najbardziej znanym przedstawicielem w naszym kraju jest firma Mzuri, która do tej pory zebrała ponad 75 milionów złotych kapitału i wypłaciła inwestorom 12 milionów PLN zysku oraz kapitału. Co ciekawe, niekwestionowanym światowym liderem w tym obszarze nie są już Stany Zjednoczone, a Chiny.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również