Nieruchomości 2022. KUPIĆ czy CZEKAĆ?

Udostępnij

W 38. odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu RTG Nieruchomości Michał Ławiński – business development manager w Twoje Krajobrazy porozmawiał z Robertem Jarczyńskim – właścicielem zyjznajmu.pl na temat tego, dokąd zmierza rynek nieruchomości. Zaprezentowano także szanse i okazje jakie pojawiają się obecnie na rynku nieruchomości.

RTG Nieruchomości #38

Czym zajmuje się Robert Jarczyński?

Robert Jarczyński jest zawodowym inwestorem na rynku nieruchomości. Zajmuje się kreowaniem działek w centrum Łodzi dla deweloperów, kupowaniem pakietów mieszkań od deweloperów, budowaniem pasywnych portfeli mieszkań na wynajem, zarządzaniem tymi mieszkaniami i monetyzowaniem oraz obsługą inwestycji swoich klientów. Jest także autorem książki “Żyj z najmu”.

Organizuje również szkolenia z rynku pierwotnego, zarządzania najmem i wyszukiwania okazji na rynku nieruchomości.

Jak okiem Roberta Jarczyńskiego wygląda obecnie rynek nieruchomości?

Przede wszystkim rynek nieruchomości wyhamował- nie tylko przez podwyżki stóp procentowych, ale również przez nowe zasady wyliczania zdolności kredytowej przez banki, wprowadzone w kwietniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

W efekcie, popyt na mieszkania jest nadal gigantyczny, ale Polacy nie mogą go skonsumować przez brak zdolności kredytowej.

Czy na rynku nieruchomości dojdzie do spadków cen?

Robert Jarczyński nie spodziewa się nominalnych spadków, które na rynku mogłyby rzeczywiście być zauważalne. Wynika to z prostego faktu – mamy do czynienia z bardzo wysoką inflacją, która jeszcze może przyspieszyć. Ceny więc spadać po prostu nie mogą, gdyż deweloperzy byliby stratni.

Jakie okazje generuje obecnie rynek nieruchomości?

Dzisiaj mamy bardzo dużo ludzi i deweloperów, którzy nie mogą sprzedać mieszkań – a nie każdy z nich może czekać ze sprzedażą. Oznacza to, że w grę wchodzi dziś finansowanie sprzedającego – czyli zapłacenie im 10% ceny na start, a następnie spłacanie reszty w ratach.

Dzięki temu można nabyć sporą liczbę mieszkań za niewielki kapitał, a w długim terminie nieruchomości ochronią nas przed inflacją.

Jakie są plany Roberta Jarczyńskiego na najbliższy rok?

Robert Jarczyński stara się obecnie znaleźć jak najwięcej okazji inwestycyjnych – przede wszystkim dotyczące pakietów mieszkań oraz gruntów i działek dla deweloperów, którzy myślą długoterminowo.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również