Ostatnia niedziela była handlową. Był to efekt decyzji rządu, który postanowił pomóc ożywić gospodarkę. Wywołała ona kontrowersje. Pomysł nie podobał się m.in. handlowej Solidarności.

Jedna, wielka klapa!

Solidarność twierdzi, że obroty w hipermarketach były 6 grudnia o aż 65 proc. niższe w porównaniu do poprzedzającej go soboty. W mniejszych sklepach według związkowców było podobnie.

Zbadaliśmy obroty w kilkunastu hipermarketach w całej Polsce, w sklepach mniejszego formatu oraz w butikach mieszczących się w galeriach handlowych. We wszystkich typach sklepów ruch był znacznie mniejszy, nie tylko w porównaniu do soboty, ale również do pozostałych dni poprzedzającego tygodnia – mówił dziś szef handlowej Solidarności Alfred Bujara.

Jak dodał np. w dwóch warszawskich hipermarketach obroty w niedzielę były o dwie trzecie niższe, niż w sobotę; z kolei w części butików oraz sklepów z biżuterią i akcesoriami ruch w niedzielę był o 75 proc. mniejszy niż w sobotę.

– Potwierdziło się to, przed czym przestrzegaliśmy. Ustanowienie niedzieli handlowej 6 grudnia nie miało żadnego sensu ekonomicznego, nie zwiększyło też bezpieczeństwa w sklepach. Jedyny efekt był taki, że pracownicy sklepów spędzili mikołajki za sklepową kasą, zamiast ze swoimi dziećmi – twierdzi związkowiec.

Kolejki nie rozładowane

Ponoć 6 grudnia nie przełożył się też na zmniejszenie ruchu w galeriach handlowych we wcześniejszych dniach. Rząd zaś twierdził, że celem wprowadzenia nowej handlowej niedzieli było właśnie „rozładowanie kolejek”.

– Obserwowaliśmy liczbę klientów w galeriach. Przez większość dnia świeciły one pustkami. Wzmożony ruch pojawiał się w godzinach popołudniowych, ale w większości była to młodzież, która przyszła do galerii nie na zakupy, ale w celu towarzyskiego spotkania ze znajomymi. To był sztuczny tłum – zdiagnozował Bujara.

Przypomnijmy, że zapis o ustanowieniu niedzieli handlowej właśnie 6 grudnia znalazł się parę dni wcześniej w nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 4 grudnia. Pomysł nie podobał się związkowcom i części polityków. Solidarność wskazywała na to, że dodatkowa niedziela handlowa została wpisana do ustawy bez konsultacji społecznych i merytorycznego uzasadnienia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments