W najnowszym odcinku programu Kawa z ekspertem kredytowym, Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse przygląda się bliżej zawieszeniu WIBOR z listopada 2022 roku, które wywołało wiele kontrowersji na rynku kredytów.
Omówione zostaje przy tym to, jakie konsekwencje zawieszenie WIBOR może mieć dla klientów banków, oraz co zrobić w przypadku otrzymania aneksu od banku dotyczącego zmiany wskaźnika WIBOR:
Co w sprawie głośnego zawieszenia WIBOR z listopada 2022?
2 stycznia 2023 roku Sąd Okręgowy w Krakowie udzielił kredytobiorczyni zabezpieczenia na czas postępowania, pozostawiając jako całe oprocentowanie kredytu na ten czas jedynie stałą marżę banku w wysokości 2,05%.
Podobne pozwolenie 16 stycznia wydał również Sąd Rejonowy w Zwoleniu. W tym przypadku oprocentowanie kredytu na czas postępowania wynikające ze stałej marży banku wyniosło jedynie 1,7%.
Co natomiast z głośnym tematem zawieszenia WIBOR na czas postępowania sądowego z listopada? W przypadku tej sprawy sąd zdecydował się uchylić swoją decyzję w tym zakresie, co jest złą informacją dla kredytobiorców.
Związek Banków Polskich twierdzi natomiast, że całkowite usunięcie stawki WIBOR z umów jest w praktyce nierealne.
Banki w coraz większej liczbie wysyłają aneksy, dotyczące zmiany wskaźnika WIBOR
Od pewnego czasu trwa akcja banków polegająca na wysyłaniu do swoich klientów aneksów, które mają na celu wprowadzenie planu awaryjnego, który ma wyeliminować aktualny wskaźnik WIBOR. To działanie banków jest skutkiem rozporządzenia Komisji Europejskiej, które banki w ten sposób realizują.
Treść tych aneksów nie jest jednak zrozumiała dla klientów. W efekcie kredytobiorcy mają poważne wątpliwości czy podpisanie tych aneksów jest dla nich korzystne. Aneksy są bowiem napisane takim językiem, że nawet osoby posiadające doświadczenie na rynku kredytowym, mają problem ze zrozumieniem przekazu treści tego dokumentu.
Najczęstszą praktyką banków w tym zakresie jest obecnie wysłanie informacji o aneksie do podpisania, a następnie zaproszenie klienta do oddziału banku, aby ten aneks podpisać. Często w tych pismach banki jednak nie udostępniają treści samego aneksu.
Z całą pewnością przed podjęciem decyzji o podpisaniu takiego aneksu powinniśmy się poważnie zastanowić, gdyż potencjalne korzyści mogą okazać się tylko pozorne, natomiast konsekwencje mogą już okazać się poważne i skutecznie utrudnią ewentualną walkę przed sądem o swoje prawa w przyszłości. Przed podjęciem finalnej decyzji wskazana jest zatem konsultacja z prawnikiem.
Co, jeśli nie podpiszemy aneksu dotyczącego zmiany WIBOR?
Absolutnie nic się nie stanie, ponieważ banki nie mają prawa wywierać nacisku na klienta w kwestii podpisania tego dokumentu.
Okazuje się bowiem, że kiedy WIRON będzie już obowiązywał w umowach kredytowych, to wejdzie on w życie również w przypadku naszego kredytu, bez konieczności podpisywania jakiegokolwiek aneksu.
Za gruby na kredyt – Bank nie dał klientowi kredytu ze względu na… otyłość
W ostatnim czasie media obiegła dość niecodzienna historia związana z odmową udzielenia kredytu. Okazuje się, że klient był dla banku kredytobiorcą idealnym – dyrektorem korporacji, z wysoką pensją i idealną historią kredytową. Posiadał również wkład własny w wysokości 20%.
Dlaczego więc nie otrzymał kredytu w banku Santander? Przy podpisywaniu umowy musiał podpisać warunki dotyczące zabezpieczeń wymaganych od klienta. Jednym z nich było ubezpieczenie życia. Ubezpieczycielem była tutaj firma Allianz, gdyż z nią Santander Bank Polska w tym zakresie współpracuje.
Ubezpieczyciel negatywnie rozpatrzył jednak wniosek klienta o ubezpieczenie. Powodem była… otyłość. Co ciekawe, wyniki badań klienta były w porządku, zadecydowała tylko wartość wskaźnika BMI. W efekcie, klient dostał negatywną decyzję kredytową, gdyż nie mógł spełnić warunków niezbędnych do podpisania umowy.
Warto jednak zaznaczyć, że w innych bankach (lub nawet w tym samym banku) klient ten bez problemu otrzymałby kredyt – po prostu musiałyby nie być to oferty promocyjne, które wymagały ubezpieczenia na życie.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.