Nie bierz kredytu hipotecznego, dopóki tego nie zobaczysz!

Udostępnij

W kolejnym odcinku Kawy z ekspertem kredytowym, Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse opowiada o tym dlaczego teraz nie jest dobry moment, aby wziąć kredyt hipoteczny. Pierwszy argument brzmi:

Poczekaj na okazję

Rok 2023 może potoczyć się różnie, lecz prawdopodobieństwo niższych cen jest dosyć duże – zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, zarówno realnie jak i nominalnie.

Nie ma żadnych wątpliwości, że w dobie galopującej inflacji i wysokich stóp procentowych wiele osób zdecyduje się sprzedać swoje nieruchomości na rynku wtórnym – szczególnie te kupione za pomocą kredytu hipotecznego. Dotyczy to zwłaszcza posiadaczy nieruchomości, którzy nabyli je na kredyt w okresie pandemii COVID-19, w celach inwestycyjnych.

W efekcie, na rynku wtórnym w kolejnych miesiącach z całą pewnością pojawią się okazje – zwłaszcza, że kończą się wakacje kredytowe (w 2023 roku można odroczyć tylko jedną ratę w każdym kwartale) i wysokie raty zaczną być coraz boleśniej odczuwalne dla kredytobiorców.

Na rynku pierwotnym deweloperzy są natomiast coraz bliżej zakończenia swoich trwających od kilku lat projektów i mają do czynienia z taką sytuacją, że nadal mają w nich wiele niesprzedanych mieszkań. A jako, że wielu z tych deweloperów posiłkowało się kredytem, który musi teraz spłacić, to klienci mogą z ich strony oczekiwać obniżek cen.

Nowy program rządowy

2023 rok jest rokiem wyborczym. Możemy zatem spodziewać się wielu obietnic ze strony rządu. Jedną z nich jest zapowiedź wprowadzenia “Bezpiecznego Kredytu 2%”.

Jeśli program ten zostanie zrealizowany, będzie on bardzo atrakcyjny, gdyż oprocentowanie kredytów hipotecznych sięga obecnie nawet 10%. W efekcie, rata kredytu zaciągniętego w ramach programu “Bezpieczny Kredyt 2%” może być niższa nawet o połowę niż rata kredytu zaciągniętego dziś.

Zapowiedź zmian na rynku kredytowym

Nie dość, że dziś oprocentowanie kredytów jest szokująco wysokie, to jeszcze obecnie bardzo trudno jest w ogóle uzyskać kredyt.

Złagodzenie rekomendacji KNF

Winowajcą są tutaj wysokie stopy procentowe i obostrzenie Komisji Nadzoru Finansowego, na podstawie którego banki, przy wyliczaniu zdolności kredytowej, muszą do podstawowego oprocentowania doliczać bufor w wysokości 5 punktów procentowych.

Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała jednak złagodzenie tego obostrzenia. Jeśli tak się wydarzy, to nasza zdolność kredytowa znacząco się poprawi, co oznacza, że będziemy mogli uzyskać większy kredyt.

Zamiana WIBOR na WIRON

Dodatkowo, w niedalekiej przyszłości kredyt nie będzie oparty o wskaźnik WIBOR, tylko WIRON, który najprawdopodobniej będzie niższy co najmniej o 1 punkt procentowy.

Jest to szczególnie istotne dla osób zamierzających zaciągnąć dziś kredyt ze stałym oprocentowaniem, gdyż dziś jego wyznaczenie oparte jest o WIBOR. Gdy natomiast będzie on oparty o WIRON, to stałe oprocentowanie przez cały okres kredytowania będzie wtedy znacznie niższe.

Możliwy spadek cen materiałów budowlanych

Aktualnie mamy do czynienia z odbudowywaniem się łańcuchów dostaw, które zostały zerwane jeszcze w okresie pandemii COVID-19.

Wtedy mieliśmy do czynienia z wzrostami cen materiałów budowlanych w skrajnych przypadkach wynoszącymi nawet kilkaset procent. W efekcie, pomimo kryzysu energetycznego i wojny na Ukrainie, ceny większości materiałów budowlanych obecnie spadają.

Spadek cen usług budowlanych

W okresie pandemii COVID-19 firmy wykończeniowe i ekipy remontowe miały tak dużo pracy, że nie nadążały z realizacją kolejnych zleceń, co sprawiało, że ich ceny gwałtownie rosły.

Obecna sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Dziś mamy do czynienia ze spowolnieniem w tej branży. Na rynku występuje zatem duża konkurencja między poszczególnymi firmami, co powinno doprowadzić do spadków cen.

Dalsza eskalacja wojny na Ukrainie

Jeśli konflikt zbrojny na Ukrainie przybierze na sile, dojdzie do jego dalszej eskalacji, zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości spadnie – a wraz z nim ceny. Takie zagrożenie cały czas istnieje i sprawia, że nieruchomości nie są już tak bezpieczną inwestycją, jak wcześniej.

Coraz lepsze oprocentowanie lokat

Jak doskonale wiadomo, nieruchomości to nie jedyna forma inwestycji. Dziś znajdziemy także lokaty bankowe, których oprocentowanie przekracza już 8%. Z tego powodu, zwrot z takiej bezpiecznej inwestycji może okazać się wyższy niż z rynku nieruchomości.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również