NBP ma w nosie oszczędności Polaków! Liczy się tylko interes rządzących

Od początku kadencji A. Glapińskiego oszczędności Polaków straciły na wartości 4 proc.

1323

Inflacja a więc wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych to zjawisko, które bez wątpienia odczuwają wszyscy Polacy. To właśnie wskutek inflacji posiadane przez nas oszczędności tracą na wartości. Mimo, że jest to zjawisko powszechne, spotykane w wielu krajach na całym świecie, to jednak inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Jest ona na tyle wysoka, że już nawet trzymanie oszczędności na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych nie chroni nas przed spadkiem wartości posiadanych aktywów.

Inflacja zjada oszczędności Polaków

Marcin Zieliński, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) wyliczył, że przeciętny Polak, który na początku kadencji Adama Glapińskiego jako prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) ulokował w banku 10 000 zł oszczędności, po uwzględnieniu inflacji i podatku od zysków kapitałowych zwanego też potocznie podatkiem Belki stracił 402,56 zł – czyli 100,12 zł w skali roku.

Dane dostępne od stycznia 1997 roku; od stycznia 2004 roku dane publikowane według nowej metodyki Źródło: Opracowanie własne FOR na podstawie danych NBP i GUS
Dane dostępne od stycznia 1997 roku; od stycznia 2004 roku dane publikowane według nowej metodyki Źródło: Opracowanie własne FOR na podstawie danych NBP i GUS

Inflacja w pierwszej połowie 2020 roku była najwyższa od 8 lat

Ekonomista FOR przypomina, że mimo, iż w kwietniu br. prezes NBP Adam Glapiński i Premier Mateusz Morawiecki ostrzegali, że polskiej gospodarce grozi deflacja, czyli spadek ogólnego poziomu cen, to jednak roczna inflacja w pierwszej połowie 2020 roku była najwyższa od 8 lat. Przez siedem pierwszych miesięcy br. ceny wzrosły w Polsce przeciętnie o 1,9 proc.

Polityka RPP prowadzi do zubożenia Polaków

Marcin Zieliński wskazuje także, że za prowadzącą do inflacji politykę odpowiada Rada Polityki Pieniężnej, w całości wybrana przez polityków związanych z PiS.

– Inflacja zaczęła rosnąć już w 2017 roku, a w pierwszym kwartale br., przekraczając 4% r/r, była wyższa nie tylko od celu inflacyjnego NBP, lecz także od górnej granicy dopuszczalnych odchyleń (2,5% ± 1 pkt proc.) – wskazuje Zieliński dodając, że od początku roku Polska plasuje się wśród trzech krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej.

Jakby złych informacji było mało, według prognoz Komisji Europejskiej sytuacja nie zmieni się ani w tym, ani w przyszłym roku.

Od początku kadencji A. Glapińskiego oszczędności Polaków straciły na wartości 4 proc.

Ekonomista wytyka obecnej Radzie Polityki Pieniężnej (RPP), że podczas trzech posiedzeń w marcu, kwietniu i maju br. zdecydowano o drastycznej obniżce stóp procentowych z poziomu 1,5 proc. do 0,1 proc., skutkiem czego był spadek oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych w bankach komercyjnych.

– Ponieważ już od stycznia 2017 roku realne oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych oscyluje wokół zera, a nawet przyjmuje wartości ujemne, obniżenie stóp procentowych sprawiło, że zaoszczędzone w bankach kwoty w ujęciu realnym topnieją. Od stycznia br. przeciętna lokata po uwzględnieniu inflacji i podatku od zysków kapitałowych przyniosła stratę na poziomie 1,3 proc., a od początku kadencji Adama Glapińskiego – stratę równą 4 proc. – wskazuje Zieliński.

Inflacja to ukryty podatek

Mimo, że wzrost cen bezpośrednio dotyka wszystkich konsumentów, których oszczędności tracą na wartości, to ekonomiści zwracają uwagę, iż wysoka inflacja jest na rękę rządzącym. Niektórzy nazywają ją nawet ukrytym podatkiem.

podatek vat w polsce

– Dla gospodarstw domowych inflacja ma tę cechę, że redukuje siłę nabywczą z trudem zarabianych pieniędzy. Za tą samą kwotę z czasem możemy kupić coraz mniej towarów i usług. Jednocześnie wraz z coraz wyższymi cenami do budżetu trafia więcej pieniędzy z podatków pośrednich, głównie z VAT i akcyzy – zauważa Ireneusz Jabłoński, ekonomista i ekspert Centrum im. Adama Smitha. Podkreśla on również, że jest tu ewidentny konflikt interesów. Rząd dostaje więcej pieniędzy kosztem obywateli.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czarli
Czarli
1 rok temu

Dlatego każdy powinien sam zadbac o swoje oszczednosci i nie liczyc na cud z nieba. Póki czas, póki jest praca i pracodawca – wykorzystajmy to maksymalnie. Jest ppk – oszczedzać mozna z dwóch źródeł – z 2% ze swojej pensji plus z 1,5% z pensji pracodawcy

Lidka
Lidka
1 rok temu

Ważne aby oszczędzać, obojętnie w jaki sposób. Ja na przykład odkładam w ppk od roku, tez wydawało mi się ze to bez sensu, ale jednak zmieniłam zdanie. Uważam ze takie długoterminowe oszczędzanie ma sens.Zawsze warto miec dodatkowe pieniadze na emeryturze.