NBP bez podwyżki stóp! Nienajlepszy sygnał dla złotego.

0
złoty

Wczoraj, 5 października miało miejsce spotkanie Rady Polityki Pieniężnej w naszym kraju. Narodowy Bank Polski (NBP) nie zdecydował się na podwyżkę stóp. Po raz pierwszy od roku wstrzymano podwyżkę. Główne światowe waluty zyskały po ogłoszeniu decyzji przez NBP. Dolar w pewnym momencie kosztował 4,91 PLN. Najnowszą decyzją, Narodowy Bank Polski zdaje się porzucać poniekąd złotego. Banki centralne takie jak Rezerwa Federalna czy Bank Anglii nastawione są na dalsze podwyżki. W świetle tych zapowiedzi nie jest to najlepszy sygnał dla złotego.

Dolar z ruchem rzędu 10 groszy

Amerykański dolar od początku wczorajszego dnia, 5 października postawił na wzrosty. Notowania pary walutowej USD/PLN wykonały na przestrzeni kilku godzin ruch rzędu 10 groszy. Za dolara wczoraj chwilę po godzinie 16 płaciło się znów 4,91 PLN. Jednak kolejnego dnia w czwartek, 6 października patrząc dolar traci od rana względem złotówki. Aktualnie kurs pary USD/PLN oscyluje nieco poniżej 4,86 PLN.

Teraz od rynku pary walutowej USD/PLN oczekuje się, aby ta potwierdziła swoje nastawienie wobec zakresu średniej. Dolar ma szansę w najbliższych godzinach właśnie podejść do jej zakresu. Dopóki średnia trzyma cenę, dolar kierować może się jeszcze z powrotem do 4,81 PLN.

Wykres USDPLN
Kurs dolara USD/PLN 06.10.2022

Należy jednak liczyć się z tym, że wraz z podejściem do średniej pojawić się może jej przełamanie. Warro przede wszystkim obserwować, jak zachowa się rynek właśnie w tym obszarze.

Para EUR/PLN broni 4,79 PLN

Euro miało się jeszcze wczoraj obniżać. Tak też się działo, jednak tylko do godziny 12. Kurs pary walutowej znalazł się najniżej w okolicach 4,7880 PLN. Tym samym para walutowa EUR/PLN postanowiła obronić pełnego poziomu 4,79 PLN. Notowania euro skoczyły w późniejszych godzinach. Dziś, 6 października o godzinie 8 para walutowa EUR/PLN kursuje przy 4,82 PLN. Euro wykonać ma szansę teraz podejście do strefy cenowej 4,83-4,85 PLN.

Frank odbija od strefy wsparcia

W ostatnim czasie frank walczył o utrzymanie strefy wsparcia, czyli przedziału cenowego: 4,91-4,93 PLN. Wczoraj w godzinach popołudniowych notowania pary walutowej CHF/PLN wystrzeliły. Frank szwajcarski znalazł się powyżej 4,97 PLN. Jednak te wyższe zakresy nie zostały utrzymane. Kolejnego dnia, w czwartek rano widzimy, że kurs franka do złotego wynosi 4,95 PLN.

Frank ma sposobność do tego, aby w najbliższych godzinach podbić jeszcze do istotnego zakresu: 4,98-5,00 PLN. Warto będzie obserwować, czy rzeczywiście rynek postawi na powrót do tego obszaru.

Wykres CHFPLN
Kurs franka CHF/PLN 06.10.2022

Notowania GBP/PLN niżej w środę

Funt szterling, jako jedyny z głównych światowych walut stracił w środę w relacji do złotówki. Notowania GBP/PLN finalnie wyładowały nieco niżej. Funt jednak pozostaje w dość ważnej strefie cenowej: 5,52-5,54 PLN. Brytyjska waluta ma zatem szansę zebrać się do wyższych zakresów. Celem dla pary walutowej GBP/PLN może być w najbliższych godzinach 5,57 PLN.

Podsumowanie

Wczorajsza decyzja NBP zaskoczyła. Złotówka nie otrzymała wsparcia od banku centralnego. Główne światowe waluty mogą to w kolejnych dniach wykorzystać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments