Czy strona NBP została zhakowana?

319

Najczęściej jesteśmy przekonani, że administracja publiczna dba o swojej systemy informatyczne, jak tylko jest w stanie. W końcu dostęp np. do www Sejmu przez osoby nieupoważnione mógłby mieć spore konsekwencje polityczne czy gospodarcze. Teraz pojawiły się jednak doniesienia, które sugerują, że strona www Narodowego Banku Polskiego (NBP) została zhakowana i to przez grupkę studentów z Azji.

O sprawie napisał portal Zaufana Trzecia Strona. Co się wydarzyło?

„Pewien Anonimowy Anonim podesłał nam link do ciekawej informacji. W repozytorium dowodów włamań, znanym ze swojej rzetelności, znaleźć można ślad po ciekawym włamaniu, do którego doszło przed 21 lutego 2020. Ofiarą włamania była strona Narodowego Banku Polskiego, a włamywacz postanowił zamieścić tam krótki tekst na dowód swoich umiejętności”

– informuje dziennikarz portalu.

Atak dla rozrywki

Zaufanej Trzeciej Stronie udało się dotrzeć do źródła, które przybliżyło sprawę ataku. Ponoć stoi za nim haker o nicku lulzkid (możliwe, że jest to kilka osób, które ukrywają się pod jedną „ksywką”). Pochodzi i mieszka w Wietnamie, tak jak pozostała część jego współpracowników. Całe szczęście dla NBP i polskiej gospodarki, hakują „dla rozrywki”. Strona NBP stała się celem „całkiem losowo, bo okazało się, że da się tam włamać”.

„Cele też wybieramy losowo. Celem może być każda strona, na którą potrafimy się włamać”

– tłumaczył Zaufanej Trzeciej Stronie lulzkid.

NBP, kataklizm i pomysł na nową książkę Marca Elsberga

Jeśli założymy, że to wszystko prawda (NBP nie skomentowało jak na razie doniesień medialnych i nie wydało żadnego komunikatu w sprawie), możemy tylko zastanowić się, co stałoby się, gdyby hakerzy mieli złe intencje. To wręcz gotowy scenariusz na nową powieść Marca Elsberga (to autor thrillerów społecznych takich jak np. „Blackout”, które opisują świat, w którym nasze systemy bankowe czy technologiczne zawodzą). Hakerzy mogli przecież opublikować na www np. komunikat o obniżeniu stóp proc., co zapewne – gdyby tekst nie został szybko ściągnięty – wywołałoby spadek kursu złotówki. W każdym razie jeżeli to wszystko jest prawdą, nasz bank centralny musi przemyśleć swoje systemy bezpieczeństwa informatycznego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments