NATO się umacnia. Dołączą do niego dwa kraje

197

Wojna na Ukrainie zmieniła wiele w światowej polityce. Możliwe, że jeszcze w tym roku Finlandia i Szwecja dołączą do NATO.

NATO z nowymi krajami

„Rosja popełniła „poważny błąd strategiczny”, ponieważ Finlandia i Szwecja mogą wstąpić do NATO już latem” – informuje w poniedziałkowym wydaniu brytyjski dziennik „The Times”. Gazeta powołuje się na słowa urzędników z USA, którzy przekazali jej dziennikarzom, że członkostwo obu krajów w Sojuszu Północnoatlantyckim było „tematem dyskusji i przedmiotem kilku spotkań” podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w zeszłym tygodniu.

W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele Finlandii i Szwecji.

Według sondaży rośnie też liczba Szwedów popierających wstąpienie do NATO. Wyraźna większość ankietowanych opowiada się za członkostwem w Sojuszu, jeśli jednocześnie na podobną drogę zdecyduje się Finlandia.

Cios w Rosję

Rosja rozpoczynając wojnę na Ukrainie chyba nie zdawała sobie w pełni sprawy z konsekwencji. Niektórzy sądzą, że chciała w 2-3 dni pokonać Kijów, a potem doprowadzić nawet do prowokacji w krajach bałtyckich, a może nawet w Polsce.

Tyle że kampania ugrzęzła i dziś wiele wskazuje na to, że Ukraińcy obronią swoją niepodległość (nie wiadomo tylko, czy nie z pewnymi stratami terytorialnymi).

Wojna zerwała jednak sojusz rosyjsko-niemiecki. Do tego wzbudziła obawy w neutralnych krajach – Finlandii i Szwecji – o to, czy one nie staną się kolejnymi ofiarami Moskwy. Możliwe, że oba państwa wstąpią do NATO jeszcze w tym roku, co będzie oznaczało mocny cios w Rosję. Ta będzie faktycznie otoczona od zachodu przez państwa Sojuszu. Doprowadzi to więc do sytuacji, której chciała zażegnać.

Nie wiadomo tylko, jaki będzie los Kijowa. Ukraina raczej nie zostanie przyjęta do NATO. Możliwe, że w ramach umowy pokojowej zadeklaruje nawet swoją neutralność militarną. Nie przekreśli to zapewne dołączenia kraju do Unii Europejskiej za kilka(naście) lat.

Jak widać, Putin rozpoczynając wojną na Ukrainie popełnił może jeden z największych błędów w swojej karierze. Czy nie zakończy on też jego rządów?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments