Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku w toku kontroli podatkowych i celno-skarbowych wykryto 127 500 fikcyjnych faktur, czyli o około 9% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Z kolei ich wartość netto wyniosła 5,6 miliarda złotych. To spadek rok do roku o 49,5%.
W ocenie resortu finansów, wprowadzone w ostatnich latach zmiany w prawie podatkowym i skuteczne działania Krajowej Administracji Skarbowej, w tym prowadzące do zlikwidowania wielu fabryk fikcyjnych faktur, zniechęcają do popełnienia przestępstw VAT-owskich.
Jakie zatem w ostatnim czasie mieliśmy najgłośniejsze sprawy dotyczące wystawiania pustych faktur? Zostaną one przedstawione poniżej. Na początek:
Karuzela podatkowa na 1,5 mld zł 
7 marca media obiegła informacja, że kolejnych 23 podejrzanych zostało zatrzymanych przez policjantów ze szczecińskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wspieranych przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej i śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.
Podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie 15 osobom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe zarzuty dotyczyły oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również prania pieniędzy. Czyny zarzucone niektórym podejrzanym zagrożone są karą nawet 25 lat pozbawienia wolności.
Zakres prowadzonego śledztwa obejmuje działalność czterech zorganizowanych grup przestępczych w okresie od stycznia 2017 do października 2022 roku w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach i innych miejscowościach.
Celem tej działalności było popełnienie przestępstw karnych i karnoskarbowych związanych wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę „znikających” podatników oraz „buforów”.
Puste faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci buforów przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm.
Zarzuty usłyszało już 298 osób
Na obecnym etapie śledztwa ustalono, iż cztery grupy przestępcze wprowadziły do obiegu faktury na kwotę blisko 1,5 miliarda złotych. Straty Skarbu Państwa w wyniku działalności tych grup oszacowano na kwotę ponad 130 milionów PLN.
Dotychczas w toku śledztwa zarzuty usłyszało łącznie 298 osób, z czego prawie 200 jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak mówią śledczy, postępowanie wciąż nie jest na ukończeniu.
Puste faktury za 122 mln zł w handlu stalą 
1 lutego natomiast Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymały 8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiającej puste faktury.
Grupa przestępcza od 2017 do 2022 roku tworzyła sieć firm, które wystawiały puste faktury. Dokumentowały fikcyjny handel stalą i materiałami budowlanymi. Wartość ponad 5 tysięcy wystawionych pustych faktur VAT to 122 milionów złotych. Straty budżetu wyniosły 23 miliony PLN. Nierzetelną dokumentacją posługiwało się 156 podmiotów.
Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi od roku do ośmiu lat więzienia, lecz w przypadku osób, którym zarzucono popełnienie zbrodni VAT-owskich – kary mogą sięgnąć 25 lat pozbawienia wolności.
Śledztwo ma charakter wielowątkowy, a w najbliższych tygodniach planowane są kolejne zatrzymania.
Ponad 2800 fikcyjnych faktur VAT za 70 mln zł
17 lutego Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała kolejną, już dziewiątą osobę w ramach śledztwa dotyczącego wystawiania fikcyjnych faktur VAT.
Przestępczy proceder polegał na stworzeniu i prowadzeniu struktury fikcyjnych spółek, które wystawiały fałszywe faktury i pozorowały dostawy towarów i usług, głównie za usługi transportowe i marketingowe, na rzecz innych podmiotów gospodarczych z całej Polski. W ten sposób grupa zaniżała kwoty należnych podatków.
Według śledczych grupa działała w latach 2018-2020. Przestępcy wystawili ponad 2800 fałszywych faktur VAT na niemal 71 milionów złotych. Straty budżetu państwa szacowane są na około 12 milionów PLN. W trakcie przeszukań mieszkań zatrzymanych osób zabezpieczono dokumenty handlowe, telefony oraz nośniki danych.
Wśród zatrzymanych osób były zarówno te podejrzane o wprowadzanie do obrotu faktur VAT poświadczających nieprawdę, jak i te, które nabywały takie puste faktury, by obniżyć w ten sposób należny podatek VAT w ramach prowadzenia legalnej działalności gospodarczej.
Czyny zarzucone niektórym podejrzanym zagrożone są karą nawet 25 lat pozbawienia wolności.