Największe jarmarki świąteczne w Polsce i na świecie

203

Atmosferę świąt Bożego Narodzenia budują nie tylko sklepowe wystawy, świąteczne zakupy prezentów i ozdób czy takie piosenki, jak “Last Christmas” i “All I Want for Christmas Is You” rozbrzmiewające dosłownie wszędzie. Charakterystycznym symbolem nadchodzących świąt są jarmarki bożonarodzeniowe, organizowane w większości krajów Europy. Odwiedzając tego typu miejsce od razu poczujemy rozbłyskującą w lampkach choinek i chowającą się w zapachu pierników najprawdziwszą magię Świąt Bożego Narodzenia.

Gdzie zatem znajdziemy największe i najpiękniejsze jarmarki świąteczne, które z całą pewnością warto na dniach odwiedzić, choćby w najbliższy weekend? Listę tego typu miejsc – zarówno tych znajdujących się w Polsce, jak i w innych krajach świata – zaprezentujemy w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od informacji skąd w ogóle wzięła się tradycja jarmarków bożonarodzeniowych:

Jarmarki bożonarodzeniowe – historia Uśmiechnięta kobieta na jarmarku bożonarodzeniowym

Dni targowe w Austrii i Niemczech

Historia pierwszych jarmarków świątecznych sięga XIII wieku w Austrii. To właśnie w tym kraju oraz w Niemczech w okresie przedświątecznym organizowano tak zwane dni targowe, podczas których sprzedawano przede wszystkim żywność, aby rodziny mogły przygotować się na okres świąt i zimy. Dostęp do wielu produktów był utrudniony, a na tych targach mogliśmy znaleźć mięso, ryby, sery, warzywa i owoce.

Rozwój jarmarków bożonarodzeniowych

Jednak z czasem na jarmarkach zaczęły pojawiać się stoiska rzemieślnicze, przybywało ręcznie wykonywanych zabawek, mebli, ozdób i wyrobów cukierniczych. Zaczęto również przywiązywać większą wagę do rozrywkowej funkcji jarmarków i ich organizacji. Stragany i przyozdobione drzewka swym widokiem i zapachem przyciągają co roku setki, a nawet tysiące ludzi. W ten sposób w krajach Europy narodziła się ta pełna uroku tradycja. Warto też dodać, że niektóre jarmarki zaczynają działać już w listopadzie i trwają nawet do stycznia.

Jarmarki świąteczne dziś

Jarmarki bożonarodzeniowe są zatem od stuleci organizowane na placach rynkowych, skwerach przy ratuszu czy w innym charakterystycznym miejscu większych miastach. W jednym miejscu znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu różnorodnych stoisk. Niektóre oferują nawet te same lub podobne produkty, jednak niepowtarzalna atmosfera tego miejsca sprawia, że nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Na jarmarku jest pełno straganów z regionalnym jedzeniem oraz smakołykami z różnych zakątków Europy, a często nawet z całego świata. Wielu pyszności można spróbować na miejscu i w świątecznych okolicznościach napić się grzanego wina. Oprócz tego, podczas wielu jarmarków dostępnych jest mnóstwo atrakcji, jak na przykład diabelskie młyny czy lodowiska, które uwielbiają nie tylko najmłodsi.

Jarmarki bożonarodzeniowe, choć teraz często postrzegane jako miejsca pełniące funkcję turystyczną czy rozrywkową, wciąż spełniają swoje dawne role. To świetne miejsce, aby zrobić zakupy świąteczne lub zaopatrzyć się w dekoracje i prezenty dla najbliższych. Rękodzieła lokalnych rzemieślników i prace artystów inspirowane różnymi kulturami, stwarzają możliwość zakupu czegoś wyjątkowego i oryginalnego.

Czas przejść do największych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie. Najpierw przedstawimy cztery najsłynniejsze miejsca tego typu poza granicami naszego kraju. Zaczniemy od wspomnianej już kolebki jarmarków świątecznych, czyli Austrii:

Jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu Jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu

Niektóre miasta po prostu lepiej wyglądają zimą i Wiedeń z pewnością do nich należy. Największy i najpopularniejszy jarmark w stolicy Austrii, który obejmuje blisko 150 stoisk, co roku organizowany jest przed ratuszem. W tym roku – oprócz atrakcji charakterystycznych dla okresu Bożego Narodzenia – można tam pojeździć na łyżwach na dużych ślizgawkach oraz ścieżkach prowadzących przez park.

Wiedeńska magia adwentu tworzy niezwykle romantyczną atmosferę, której absolutnie nie doświadczymy nigdzie indziej. Charakterystycznym smakołykiem są tutaj świeże wypieki według tajnych receptur, prażone migdały i poncz, który rozgrzeje tych najbardziej zziębniętych.

Jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli Jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli

Każdego roku, jarmark bożonarodzeniowy w stolicy Belgii zajmuje ponad 2 kilometry kwadratowe powierzchni miasta. Odbywa się on pomiędzy Bourse, Grand Place, Place Sainte Catherine i Marché Aux Poissons. Na ponad 240 straganach przyjmujących formę tradycyjnych drewnianych domków, znajdują się prawdziwe lokalne skarby. Koniecznie należy spróbować belgijskich specjałów – przede wszystkim najlepszej na świecie belgijskiej czekolady.

Oprócz czekolady, każdy smakosz będzie mógł się rozkoszować także pysznymi goframi, naleśnikami i słynnym zimowym vin chaud, czyli winem zimowym. Zakupy świąteczne, urozmaicają tutaj pokazy świateł i występy ulicznych artystów – muzyków, aktorów i komików, zachęcających do wspólnej zabawy.

Drezdeński Striezelmarkt Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie

Znajdujący się w Dreźnie Striezelmarkt to najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech. Po raz pierwszy, odbył się w 1434 roku. Swoją nazwę, wziął od słynnej drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej, którą co roku przygotowuje się na otwarcie, uroczyście kroi i rozdaje mieszkańcom oraz turystom. Znakiem rozpoznawczym Striezelmarktu jest Pflaumentoffel – kominiarz wykonany z suszonych śliwek, stanowiący smaczną ozdobę świąteczną oraz piramida przysmaków dla dzieci.

Można zobaczyć tutaj również domek z piernika, dom bajek, teatr lalek, pięknie wystrojone w światełka łodzie stojące wzdłuż rzeki Elbe i różnego rodzaju występy muzyczne. Striezelmarkt jest uznawany za jedną z największych atrakcji turystycznych Niemiec, a co roku odwiedza go około 3 miliony osób.

Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze – największy jarmark świąteczny na świecie Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze

Jarmark świąteczny w Norymbergii jest największym jarmarkiem bożonarodzeniowym na świecie. Słynie on z grillowanych kiełbasek, grzanego wina i aromatycznych pierników. Mało tego – to właśnie tutaj, w okresie świątecznym możemy znaleźć największy na świecie gar ponczu. Co więcej, na wyjątkową atmosferę wpływ ma średniowieczna zabudowa, która w świątecznym wydaniu tworzy niepowtarzalny klimat.

Charakterystycznym elementem jarmarku jest jego otwarcie, którego nie dokonuje Święty Mikołaj, a przyodziana w anielską szatę blondwłosa królowa świąt – Christkind.

Czas przejść do najbardziej okazałych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce. Zacznijmy od miejsca cieszącego się najdłuższą tradycją istnienia w naszym kraju, czyli:

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie (Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe)

Lokalizacja i wyróżnienia

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Polsce odbywa się w magicznej scenerii Rynku Głównego. Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe – tak oficjalnie nazywa się ten jarmark, w 2008 roku zostały uznane przez brytyjski magazyn “The Times” za jeden z 20 najpiękniejszych jarmarków w Europie, a w 2016 w podobnym plebiscycie doceniło je CNN.

Atrakcje

Miejsce to wyróżnia się lokalnymi przysmakami, takimi jak oscypek z grilla czy grzaniec galicyjski. Ponadto, wśród pamiątek i prezentów warto zwrócić uwagę na charakterystyczne dla regionu wyroby z wełny i sukna. Do największych atrakcji tego jarmarku należy z kolei Małopolski Korowód Kolędniczy czy pokaz Dziadów odbywający się przy pomniku Adama Mickiewicza. Szczególnym wydarzeniem przeznaczonym dla dzieci jest z kolei wizyta Św. Mikołaja, a także możliwość napisania do niego listu.

Co więcej, znajdziemy tutaj 80 stoisk należących zarówno do lokalnych wystawców, jak i tych z całego kraju i z zagranicy. Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie to także okazja, aby skosztować grzańca galicyjskiego, prażonych orzeszków w karmelu czy domowych ciast. Wielu odwiedzających jarmark w Krakowie przychodzi tu również specjalnie po to, by spróbować pieczonych kasztanów i staropolskich pierogów.

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu (Betlejem Poznańskie)

Lokalizacja

Na czas Świąt Bożego narodzenia stolica wielkopolski zamienia się na Betlejem Poznańskie pełne aniołków i dekoracji świątecznych. Odbywa się ono w trzech lokalizacjach: na Placu Wolności na Rynku Łazarskim oraz w Parku Kasprowicza przy Arenie, co czyni to miasto drugim największym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Polsce.

Atrakcje

Wśród najpopularniejszych atrakcji znajdziemy tutaj mini rollercoaster, karuzelę dla dzieci i diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę miasta. Wydarzeniem, na które czeka wielu odwiedzających jest Poznań Ice Festival. To konkurs, podczas którego uczestnicy z całego świata będą tworzyć zapierające dech w piersiach rzeźby. Charakterystyczną atrakcją poznańskiego jarmarku jest także Christmas Silent Disco, czyli impreza w słuchawkach. Podczas niej tańczyć do świątecznych hitów przy wybranych utworach i jednocześnie nie zakłócać ciszy pozostałym. Znajdziemy tutaj również świąteczną zumba, wspólne kolędowanie czy różnego rodzaju koncerty i pokazy.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu – największy jarmark świąteczny w Polsce Uśmiechnięty mężczyzna na jarmarku bożonarodzeniowym we Wrocławiu

Lokalizacja

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, kojarzony z charakterystycznym ogromnym Świątecznym Wiatrakiem, to największy jarmark bożonarodzeniowy w Polsce. Do niedawna mieścił się on jedynie na ulicy Świdnickiej i fragmencie Rynku. Obecnie stanowi on już ulice Świdnicką, Oławską, cały Rynek, a także Plac Solny, gdzie zimą stoi trzypiętrowy, drewniany domek z tarasem widokowym i Galerią Mikołaja. Znajdziemy tu mnóstwo tu magii, świątecznych zapachów i niepowtarzalnej atmosfery.

Atrakcje

W Bajkowym Lasku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, bowiem to właśnie tam tam rozgrywają się teatrzykowe sceny najbardziej znanych bajek świata. Ponadto, górska kolejka przecina mroźne powietrze i poza radością, wywołuje również uśmiechy na twarzach i rumieńce na policzkach. Absolutnie wszędzie unosi się niezwykły zapach grzanego wina, cynamonu i goździków. Tradycyjne drewniane domki zajmują rękodzielnicy z całego kraju – a nawet z całego świata i można tu kupić wspaniałe, wartościowe pamiątki. Gdzieś w gąszczu ozdób i dekoracji znajdziemy również zimowy labirynt.

Nie brak tu również dobrego jedzenia, świątecznej muzyki, zapierających dech w piersiach ozdób, choinkowych i nie tylko. Wrocław okrasza to wszystko swoimi lokalnymi tradycjami – na pewno spotkamy tu zatem przechadzającego się prawdziwego Krasnala Prezentusia, który według wierzeń spełnia życzenia. Przygotowano tu także bogaty program artystyczny z występami na żywo, Baśniową Paradą Elfów i Reniferów czy Przywitaniem Mikołaja.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments