Niemieckie produkty kojarzą nam się z reguły z wysoką jakością, zachowawczym designem, ale przede wszystkim – z niezawodnością. Co ważne, dotyczy to wielu obszarów: motoryzacji, sprzętu AGD, odzieży, produktów z branży chemicznej… I rzeczywiście, to właśnie na tych cechach opiera się wiele słynnych niemieckich przedsiębiorstw, dzięki którym nasi sąsiedzi stali się prawdziwą potęgą gospodarczą. Jakie są więc najpopularniejsze niemieckie marki, które zdobyły powszechną rozpoznawalność na całym świecie? Przekonamy się poniżej:
Mercedes-Benz 
Nie podlega wątpliwości, że Mercedes-Benz to jedna z najbardziej cenionych na świecie marek samochodów i najpopularniejsza jeśli mowa o klasie premium. Założona została już w 1926, choć jej korzenie sięgają nawet 1883 roku – co czyni ją również jedną z najstarszych marek samochodów na świecie – przez trójkę niemieckich inżynierów – Karla Benza, Maybacha Wilhelma i Gottlieba Daimlera. Siedziba marki znajduje się w Stuttgarcie, a jej właścicielem jest obecnie koncern o nazwie Daimler. Sto lat temu zakłady Daimlera produkowały około 100 pojazdów rocznie. Dziś rocznie produkuje się ponad 2 miliony aut marki Mercedes-Benz.
Samochody te jednoznacznie kojarzą się z niezawodnością, pięknem i prestiżem. Ponadto, logo marki Mercedes-Benz – trójramienna gwiazda, będąca symbolem firmy, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków zarówno wśród miłośników motoryzacji, jak i ludzi, którzy auta traktują jak zwykłe środki komunikacji. Według raportu opracowywanego corocznie przez firmę analityczną Millward Brown, znak handlowy Mercedes-Benz wart jest obecnie 21,535 miliarda dolarów. To trzeci wynik spośród wszystkich firm motoryzacyjnych na świecie.
Volkswagen 
Volkswagen to marka samochodów osobowych i dostawczych produkowanych od 1937 roku przez niemiecki koncern Volkswagenwerk Aktien-Gesellschaft (VAG) z siedzibą w Wolfsburgu. Volkswagen posiada dziś 100 zakładów produkcyjnych w 27 krajach na całym świecie. Działa w 154 państwach za pośrednictwem 342 spółek. Ponadto, Volkswagen produkuje obecnie około 9 milionów samochodów rocznie i zatrudnia ponad 300 tysięcy pracowników. W latach 2016-2019 był on nawet największym producentem samochodów na świecie.
Siemens
Siemens to międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główne siedziby przedsiębiorstwa znajdują się w Monachium i w Berlinie. Początki tego niemieckiego giganta sięgają roku 1847, kiedy to Werner von Siemens oraz Johann Georg Halske założyli w Berlinie firmę, zajmującą się produkcją telegrafów. Dziś Siemens zatrudnia ponad 400 tysięcy pracowników na całym świecie.
BMW 
BMW, czyli Bayerische Motoren Werke to kolejna niemiecka legendarna marka samochodów premium. Jej początki sięgają 1916, lecz przez pierwsze 12 lat specjalizowała się ona w produkcji silników lotniczych oraz motocykli. Główna siedziba BMW znajduje się w Monachium. Dziś BMW zatrudnia ponad 130 tysięcy pracowników i produkuje ponad 2 miliony aut rocznie.
Nivea 
Nivea to marka produktów kosmetycznych należąca do niemieckiego koncernu Beiersdorf, mającego siedzibę w Hamburgu. Pierwszym jej produktem było Nivea Seife – mydło Nivea, które zostało wprowadzone na rynek w 1906 roku.
Pierwszy nawilżający krem na świecie
W 1911 pojawił się słynny Nivea Creme – krem Nivea. Produkt został stworzony dzięki zakupieniu przez farmaceutę Oskara Troplowitza od chemika dr. Isaaca Liftsūtza patentu na wytwarzanie eucerytu. Troplowitz wspólnie z dermatologiem Paulem Gersonem Unną opracowali recepturę kremu wykorzystując właściwości eucerytu jako substancji tworzącej stabilną emulsję tłuszcz-woda. Był to pierwszy na świecie krem nawilżający. Jego receptura w zasadzie pozostała niezmieniona do dziś.
Lidl 
Sieć dyskontów Lidl powstała w 1973 roku w niemieckiej miejscowości Ludwigshafen, jednak jej korzenie sięgają już 1930 roku, kiedy to w Neckarsulm, w Badenii-Wirtembergii otwarto hurtownię żywności Lidl&Schwarz KG. Do dzisiaj międzynarodowa siedziba Lidla znajduje się właśnie w tej miejscowości. W latach osiemdziesiątych firma rozprzestrzeniała swoją działalność na terenie Niemiec – w 1988 Lidl posiadał już 460 oddziałów w kraju, zatrudniał 5700 pracowników i był gotowy na międzynarodową ekspansję.
Pierwsza zagraniczna filia sieci powstała we Francji w 1989 roku. Dziś markę Lidl możemy spotkać w 29 krajach Europy w postaci niezależnych spółek. Łącznie w 32 krajach funkcjonuje ponad 11 550 sklepów marki Lidl. Zatrudnionych w nich jest aż 315 tysięcy pracowników. Marka Lidl należy do niemieckiej grupy Schwarz.
Allianz 
Allianz to największe na świecie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe, założone w 1890 roku, mające siedzibę w Monachium i zatrudniające ponad 150 tysięcy pracowników. Allianz działa w 70 krajach na całym świecie i obsługuje 78 mln klientów, świadcząc im usługi z zakresu ubezpieczeń majątkowych, życiowych oraz zarządzania aktywami. W niektórych krajach spółka prowadzi także działalność bankową.
Bosch 
Bosch to niemieckie przedsiębiorstwo z siedzibą w Gerlingen, zajmujące się produkcją techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Założone zostało w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha. Współcześnie jest to koncern skupiający fabryki i dysponujący siecią dystrybucyjną oraz serwisową, posiadający około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach oraz 13 tysięcy zakładów serwisowych w ponad 140 krajach i zatrudniający 400 tysięcy pracowników.
Działalność Bosch dzieli się na trzy działy: technikę motoryzacyjną, technikę przemysłową oraz dobra użytkowe i techniczne wyposażenie budynków.
Bayer
Bayer to niemieckie przedsiębiorstwo farmaceutyczne założone w 1863 roku. Jego siedziba mieści się w położonym na północ od Kolonii Leverkusen. Znak Bayera – koło z krzyżem w środku, jest powszechnie rozpoznawalny na całym świecie.
Przełomem w historii marki było zsyntetyzowanie kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny. Ponadto, w 1937 jego pracownicy opracowali poliuretan, który obecnie jest składnikiem wielu pianek syntetycznych, farb i klejów. Została ona wprowadzona do produkcji w 1899 roku. Bayer zatrudnia około 100 tysięcy pracowników.
Henkel
Henkel to niemiecki koncern chemiczny, z główną siedzibą w Düsseldorfie. W 1876 roku Fritz Henkel założył firmę wytwarzającą środki piorące. Po 30 latach wprowadził na rynek Persil – pierwszy na świecie aktywny środek piorący, a zarazem pierwszy „markowy” detergent.
Dziś Henkel jest jednym z największych światowych producentów środków piorących i czyszczących, kosmetyków pielęgnacyjnych i zapachowych, klejów konsumenckich i chemii budowlanej oraz technologii i usług przemysłowych. Obecnie działa w ponad 125 krajach świata i zatrudnia ponad 50 tysięcy pracowników.
Aldi 
Aldi to niemiecka sieć dyskontów spożywczo-przemysłowych obecna na pięciu kontynentach. Jest to siódma pod względem sprzedaży sieć marketów na świecie. Nazwa firmy pochodzi od skrótu nazwiska Albrecht i słowa “diskont”. Przedsiębiorstwo powstało w 1913 roku i do dziś jest firmą rodzinną Albrechtów z Essen. Najpierw był to mały sklep spożywczy, lecz pod koniec lat czterdziestych przerodził się w dyskont.
W 1966 roku bracia Karl i Theo Albrecht podjęli decyzję rozdzieleniu działalności firmy. Aldi Süd inwestowała w południowej części Niemiec a Aldi Nord w północnej. Firmy różnią się również pod względem strategii rozwoju działalności poza Niemcami. Aldi Nord inwestuje głównie w Europie, natomiast największym rynkiem zagranicznym dla Aldi Süd są Stany Zjednoczone. Dziś firma posiada ponad 10 tysięcy sklepów w 20 krajach i zatrudnia ponad 120 tysięcy pracowników.
Adidas 
Adidas to niemieckie przedsiębiorstwo produkujące obuwie i odzież sportową. Korzenie firmy sięgają 1924 roku, kiedy bracia Adolf i Rudolf Dasslerowie założyli Fabrykę obuwia braci Dassler. W 1948 przedsiębiorstwo to uległo jednak podziałowi na 2 spółki akcyjne: Adidas i Puma. Oficjalnie firma Adidas została zarejestrowana 18 sierpnia 1949.
Nazwa marki pochodzi od zdrobnienia imienia Adolfa – Adi i trzech pierwszych liter jego nazwiska. Znakiem firmy Adidas są trzy paski nawiązujące do wzmocnienia buta z trzech wąskich skórzanych pasków. Firma zatrudnia 60 tysięcy pracowników.
Lufthansa 
Lufthansa to niemiecki narodowy przewoźnik lotniczy. Powstał w 1953 roku, a jego siedziba mieści się w Kolonii. Główna baza oraz węzeł komunikacyjny Lufthansy znajduje się we Frankfurcie nad Menem przy międzynarodowym porcie lotniczym pełniącym jednocześnie funkcję głównego węzła komunikacyjnego Lufthansy, zaś drugim jest międzynarodowy port lotniczy w Monachium.
Flota Lufthansy oraz mniejszych przewoźników należących do Lufthansa Group liczy ponad 760 samolotów poruszających się po prawie 300 trasach. Zatrudnia ona około 140 tysięcy pracowników na całym świecie.
TUI
TUI, czyli Touristik Union International to największy na świecie międzynarodowy koncern turystyczny, założony w Niemczech, mający główne siedziby w Hanowerze i Berlinie.
E.ON
E.ON to spółka energetyczna założona w 2000 roku i mająca siedzibę w Essen. Jest to jeden z największych prywatnych koncernów energetycznych na świecie. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 80 tysięcy pracowników.