Ryan Downey, prowadzący newsletter „Stream N' Destroy”, stworzył listę zespołów rockowych, które sprzedały najwięcej płyt w historii. Zestawienie powstało na bazie danych od RIAA, zrzeszenia amerykańskich wydawców muzyki.

Zeppelin leci nadal!

Okazuje się, że nadal najlepiej sprzedają się albumy Led Zeppelin. Grupa może pochwalić się wynikiem aż 111,5 miliona sprzedanych egzemplarzy. To o tyle ciekawe, że nie funkcjonuje już od równych 40 lat!

 

Za twórcami „Stairway to Heaven” uplasowały się dwie grypy z podobnymi wynikami. Chodzi o AC/DC i Pink Floyd. Artyści tych formacji sprzedali przez lata po ok. 75 mln albumów.

Podium domykają Amerykanie z Aerosmith (66,5 mln).

Młodsze pokolenie

Zaskakiwać może fakt, że najlepiej sprzedają się wydawnictwa grup, których członkowie są już w podeszłym wieku lub nawet przeszli na artystyczne emerytury. Dopiero na czwartym miejscu uplasowała się Metallica (63 mln), która nadal aktywnie koncertuje i wydaje nowe płyty.

Następnie na liście mamy Van Halen (56,5 mln), równolatków panów z Metalliki – zespół Guns N’ Roses (44,5 mln) oraz Def Leppard (35,5 mln).

Na kolejnym miejscu ponownie mamy aż dwie formacje: Creed i Queen (po 35 mln), a następnie Bon Jovi (34,5 mln), Pearl Jam (31,5 mln) i legendarnego wokalistę Black Sabbath, Ozzy’ego Osbourne’a (29,5 mln), który na zestawienie trafił jednak dzięki swojej solowej karierze.

Tragiczna śmierć kluczem do sukcesu?

Nadal świetnie sprzedają się też płyty Nirvany (28 mln), ale też grupy Linkin Park (27,5 mln). Te dwa zespoły łączy to, że ich wokaliści odeszli z tego świata w tragicznych okolicznościach popełniając samobójstwo.

W dalszej kolejności uplasowali się muzycy Mötley Crüe, Red Hot Chili Peppers i Rush (po ok. 25 mln), a następnie:

  • Green Day oraz Nickelback (24 mln),
  • Kiss i Meat Loaf (21 mln)
  • Smashing Pumpkins (19,7 mln)
  • Stone Temple Pilots (17,5 mln)
  • Korn i Limp Bizkit (16,5 mln)
  • Black Sabbath oraz No Doubt (15 mln).

Poprzedni artykułTak źle nie było od 39 lat! Polska gospodarka kurczy się najszybciej od 1981 r.
Następny artykułDo tych krajów teraz nie polecicie
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments