Ile kosztują najdroższe wizy turystyczne dla Polaków?

Udostępnij

Niezależne badania wykazują, że aplikowanie o wizę wciąż może być dla Polaków istotną barierą w odkrywaniu świata. Po pierwsze, takie działanie oznacza wiele dokumentów do wypełnienia, często w obcych językach, a czasami nawet wizytę w innym mieście, żeby dopełnić procedury w konsulacie czy ambasadzie. Po drugie, duże znaczenie mają także dodatkowe koszty, jakie ponosi się za wyrobienie wizy. W przypadku jakich krajów trzeba liczyć się z najwyższą niezbędną opłatą w tym celu? Oto, jak prezentuje się ranking Top 10 krajów z najdroższymi wizami turystycznymi:

Miejsce 10 – Chiny

Wydział Konsularny Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce pobiera od obywateli polskich ubiegających się o wizy wjazdowe do Chin niemałe opłaty. Pocieszeniem może być fakt, że można ubiegać się o wizę turystyczną dwukrotnego wjazdu, ważną trzy miesiące od daty wydania. Długość jednego pobytu wynosi maksymalnie 30 dni. Centrum Wizowe, które wydaje wizy do Chin mieści się w Warszawie.

Za indywidualną wizę wjazdową do Chin każdego typu pobiera się 260 złotych oraz dodatkową opłatę za biuro podawcze w wysokości 185 PLN. Razem wiza kosztuje więc 445 złotych.

Miejsce 8 (ex aequo) – Sierra Leone

Sierra Leone to kraj położony w zachodniej części Afryki. Półwysep Freetown kusi pięknymi białymi plażami sąsiadującymi z dżunglą oraz możliwością nurkowania w krystalicznie czystych wodach. Co więcej, Park Narodowy Outamba-Kilimi oferuje widok rzadkich antylop bongo, a także słoni i hipopotamów. Niestety, najbliższy konsulat znajduję się w Berlinie i tam należy ubiegać się o wizę. Jej koszt wynosi obecnie około 450 złotych.

Miejsce 8 (ex aequo) – Czad

Czad to państwo położone w środkowej Afryce, nad drugim co do wielkości jeziorem na tym kontynencie. Nazwa jeziora to także Czad. Północna część kraju to piaski i kamienie Sahary oraz wulkaniczne masywy górskie – jedno z najbardziej niedostępnych miejsc nie tylko w Afryce, ale i na świecie. Najwyższym szczytem jest Emi Kussi – wygasły wulkan. Jest to również najwyższy szczyt Sahary. Stanowi na pewno nie lada gratkę dla alpinistów czy himalaistów, jednak przed planowaną wyprawą należy ubiegać się o wizę. Najbliższy konsulat także znajduje się w Berlinie, a cena wizy wynosi obecnie około 450 złotych.

Miejsce 7 – Demokratyczna Republika Konga

Demokratyczna Republika Konga to drugie pod względem powierzchni i trzecie pod względem liczby ludności państwo Afryki. Co więcej, uchodzi ono za jeden z najbogatszych krajów na świecie w surowce mineralne oraz możliwości, jakie oferuje miejscowa flora i fauna. Zmaga się on jednak z wieloma problemami, szczególnie na wschodzie, gdzie wciąż dochodzi do agresji ze strony ponad setki bojówek zbrojnych. Konsulat Demokratycznej Republiki Konga znajduje się w Warszawie i to w tym miejscu należy aplikować o wizę. Nie ma możliwości uzyskania jej online ani na granicy. Jej koszt wynosi 500 złotych.

Miejsce 5 (ex aequo) – Kongo

Aż 60% powierzchni Kongo stanowią lasy tropikalne, co sprawia, że kraj ten jest perełką dla osób, które cenią sobie naturę. W lasach mieszka około 10 tysięcy szympansów, co stanowi 80% populacji tych zwierząt na świecie. Można spotkać tam również afrykańskie słonie leśne, antylopy czy lwy. Osoby, które chciałyby zobaczyć je na żywo w swoim naturalnym środowisku muszą pamiętać, że potrzebna jest wiza, aby móc wjechać na terytorium Konga. Najbliższy konsulat znajduję się w Berlinie, a koszt wizy wynosi obecnie około 501 złotych.

Miejsce 5 (ex aequo) – Ghana

Ghana znajduje się w zachodniej części Afryki. Z każdym rokiem kraj ten staje się coraz bardziej popularny wśród turystów. Warto wiedzieć, że to właśnie z Ghany pochodzi Kofi Annan – były sekretarz generalny ONZ. Jednak żeby móc odwiedzić ten kraj wymagana jest wiza. Najbliższy konsulat, w którym możemy się starać o wizę znajduje się w Berlinie. Czas oczekiwania na jej wyrobienie to maksymalnie dwa tygodnie, a cena wynosi obecnie około 501 złotych.

Miejsce 4 – Kamerun

Kamerun to państwo położone w środkowej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Fani piłki nożnej zapewne pamiętają wiele meczów, w trakcie których reprezentacja tego kraju stawiała zacięty opór największym futbolowym potęgom. Za największą atrakcję w Kamerunie uchodzą parki przyrodnicze, wodospady i różnorodność klimatyczna. Najbliższy konsulat, w którym moglibyśmy uzyskać wizę znajduje się w Berlinie. Jej koszt wynosi obecnie około 545 złotych.

Miejsce 3 – Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska nigdy nie mogła narzekać na liczbę odwiedzających, mimo że jednocześnie pozostawała jednym z najbardziej zamkniętych krajów świata. Świetne statystyki zawdzięcza jednak turystyce religijnej, bowiem zgodnie z zasadami islamu, każdy muzułmanin powinien odwiedzić Mekkę przynajmniej raz w życiu. Wielu jednak odbywa tę pielgrzymkę o wiele częściej, dzięki czemu co roku Hadżdż sprowadza do najsłynniejszego miasta Arabii Saudyjskiej nawet blisko 2,5 miliona osób z całego świata.

Sytuacja dotycząca wizy turystycznej do tego kraju zmieniła się całkiem niedawno. Obywatele Polski od października 2019 roku otrzymali w końcu pozwolenie na wyjazdy do Arabii Saudyjskiej w celu turystycznym. Jednakże wiza turystyczna nie jest wydawana przez konsulat. Cała procedura odbywa się online co na pewno jest ułatwieniem, ale nie należy ona do najtańszych. Jej koszt wynosi aż 589 złotych.

Miejsce 2 – Lesotho

Lesotho jest państwem położonym w południowej Afryce. Mamy tutaj do czynienia z enklawą – Lesotho leży wewnątrz terytorium RPA i z każdej strony graniczy wyłącznie z tym państwem. Wybierając się w ten region wiza jest również wymagana. Jednak obowiązuje jedno ułatwienie w jej uzyskaniu – można otrzymać wizę elektroniczną. Dzięki temu nie musimy dostarczyć fizycznie swojego paszportu do konsulatu, który znajduje się w Berlinie. Cała procedura odbywa się online. Wiąże się ona jednak z dość wysokim kosztem. Cena wizy turystycznej do Lesotho wynosi obecnie około 630 złotych.

Miejsce 1 – Kraj z najdroższą wizą turystyczną – Nigeria Nigeria na mapie

Jak uzyskać wizę?

W Warszawie znajduje się ambasada Nigerii, lecz na chwilę obecną nie wydaje ona wiz. Najbliższy konsulat, w którym możemy uzyskać wizę, znajduje się w Berlinie. Jednak jedyną opcją złożenia dokumentów jest zrobienie tego przez biuro podawcze, które również pobiera opłaty za swoje usługi. Dlatego ostateczny koszt wizy do tego kraju z całą pewnością może szokować. Co możemy otrzymać w zamian? Całe mnóstwo wyjątkowych walorów turystycznych.

Informacje o kraju

Co więcej, Nigeria to kraj o największej liczbie ludności w Afryce – mieszka tam ponad 200 milionów osób. Ponadto, choć większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, Nigeria jest drugim co do wielkości największym producentem filmów fabularnych na świecie – po Indiach, lecz przed USA. W wytwórniach filmowych w Lagos, zwanych potocznie “Nollywoodem”, powstaje około 1200 filmów rocznie. Ich dokładna liczba nie jest jednak możliwa do oszacowania z powodu cenzury.

Rekordowy koszt

Ile zatem wynosi łączny koszt wizy do Nigerii? Obecnie około 1990 złotych.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również