Najdroższe filmy w historii polskiego kina, czy znasz te produkcje?

353

najdroższe polskie filmyNa branżę filmową z każdym rokiem przeznaczane są coraz większe pieniądze. Aktualnie najdroższa produkcja w historii miała premierę w minionym roku. Mowa o “Avengers: Koniec Gry”, którego koszty zostały oszacowane na 356 milionów dolarów. Wśród polskich produkcji sumy nie są może tak astronomiczne, jednak w ciągu ostatnich 20 lat powstało w naszym kraju wiele wysokobudżetowych filmów, które miały być wielkimi widowiskami. Nie wszystkie z nich odniosły pełen sukces, jednak z pewnością spora część jest warta uwagi. Które natomiast były najdroższe? Poznaj najdroższe polskie filmy.

Miejsce 10 – Twój Vincent

Na liście prezentującej najdroższe polskie filmy miejsce 10 należy do produkcji “Twój Vincent”. To polsko-brytyjski pełnometrażowy film animowany z 2017 roku wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana.

W produkcji wykorzystano technikę malarską – produkcja więc zasłynęła z niesamowitych animacji do złudzenia przypominających obrazy. Scenariusz także został stworzony przez wymieniony duet we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem.

Film otrzymał nominację do Złotych Globów, nagród BAFTA oraz Oscarów w kategorii “Najlepszy pełnometrażowy film animowany”. Wygrał z kolei tę statuetkę w ramach Europejskich Nagród Filmowych.

Fabułę produkcji stanowi życie i śmierć Vincenta Van Gogha. Fakty z jego życia zostały ustalone m.in. na podstawie 800 napisanych przez niego listów. Film został sfinansowany głównie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz użytkowników platformy Kickstarter. Kosztował 22,6 milionów złotych, natomiast jego box office wyniósł aż ponad 42 miliony dolarów, okazał się więc wielkim sukcesem, docenionym zarówno przez krytyków, jak i publiczność na całym świecie.

Miejsce 9 – Ogniem i mieczem

Miejsce 9 na liście prezentującej nadroższe polskie filmy zajmuje “Ogniem i mieczem”. To polski film historyczny z 1999 roku, w reżyserii Jerzego Hoffmana będący adaptacją słynnej powieści Henryka Sienkiewicza.

W produkcji, będącej trzecią częścią trylogii legendarnego pisarza, wystąpiła plejada polskich gwiazd, takich jak Michał Żebrowski, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Izabella Scorupco, Marek Kondrat czy Daniel Olbrychski.

Produkcja kosztowała 24 miliony złotych i przyciągnęła do kin rekordową w Polsce liczbę widzów po 1989 – 7,15 milionów, dzięki czemu box office wyniósł ponad 26 milionów dolarów.

Miejsce 8 – Hiszpanka

“Hiszpanka” to polski film dramatyczny z 2014 roku, w reżyserii Łukasza Barczyka. Jego akcja rozgrywa się w Poznaniu w przeddzień wybuchu i w trakcie powstania wielkopolskiego.

Produkcja kosztowała 24,6 milionów złotych, jednak nie zyskała sympatii widzów, w zdecydowanej większości spotkała się również z negatywnymi ocenami krytyków.

W premierowy weekend film obejrzało zaledwie 17 tysięcy widzów, przez co ani na moment nie znalazł się on w top 10 najchętniej oglądanych filmów w kinach.

Miejsce 7 – Miasto 44

“Miasto 44” to polski film wojenny z 2014 roku, w reżyserii Jana Komasy. Powstawał przez ponad 8 lat.

Opowiada historię miłości dwojga młodych ludzi w czasie powstania warszawskiego.

W produkcji wzięło udział ponad 3 tysiące statystów, a scenariusz był konsultowany z uczestnikami powstania warszawskiego.

Film kosztował 24,8 milionów złotych, a do kin przyciągnął ponad 1,7 miliona osób, dzięki czemu box office wyniósł 26 milionów PLN.

Miejsce 6 – 1920 Bitwa Warszawska

“1920 Bitwa Warszawska” to polski film wojenny z 2011 roku, w reżyserii Jerzego Hoffmana. Akcja opowiada o wydarzeniach mających miejsce w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

To pierwszy polski film pełnometrażowy zrealizowany w technologii 3D.

Produkcja kosztowała 25,5 milionów złotych, lecz spotkała się z mieszanym odbiorem wśród widzów i raczej negatywnym ze strony krytyków. Zdobyła nawet pięć Węży – polskich nagród dla najgorszego filmu.

Do kin przyciągnęła jednak ponad 1,5 miliona osób, dzięki czemu box office wyniósł niecałe 25 milionów PLN.

Miejsce 5 – Jeszcze dzień życia

Piąte miejsce na liście najdroższe polskie filmy i miano najdroższej polskiej animacji należy do “Jeszcze dzień życia”. To polsko-hiszpański pełnometrażowy film animowany z 2018 roku stworzony przez Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente.

Łączy on techniki animacji i dokumentu, opiera się na książce Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem. Przedstawia więc historię trzymiesięcznej podróży autora do ogarniętej wojną i chaosem Angoli. Film zdobył Europejską Nagrodę Filmową w kategorii “Najlepszy film animowany”.

Produkcja kosztowała 33 miliony złotych i choć zyskała przychylne oceny krytyków, nie przełożyło się to na sukces kasowy – box office wyniósł zaledwie 135 tysięcy dolarów.

Miejsce 4 – Karol. Człowiek, który został papieżem

Tuż za podium listy prezentującej najdroższe polskie filmy znalazł się film “Karol. Człowiek, który został papieżem” To polsko-włosko-francusko-niemiecko-kanadyjski film fabularny z 2005 roku, w reżyserii Giacomo Battiato.

Opowiada historię Karola Wojtyły od czasów młodości do momentu wybrania go na papieża. Scenariusz został napisany w oparciu o książkę “Historia Karola” Gian Franco Svidercoschiego.

Produkcja kosztowała 35 milionów złotych, a do kin przyciągnęła około 1,9 miliona osób, dzięki czemu box office wyniósł 24 miliony PLN.

Miejsce 3 – Bitwa pod Wiedniem

Podium prezentujące najdroższe polskie filmy otwiera “Bitwa pod Wiedniem”. To polsko-włoski film historyczno-kostiumowy z 2012 roku, w reżyserii Renzo Martinellego.

Jego akcja toczy się w 1683 roku i opowiada o okolicznościach zachodzących wokół drugiej odsieczy wiedeńskiej, którą kierował Jan III Sobieski.

Produkcja kosztowała 44,1 milionów złotych, lecz zebrała miażdżąco negatywne recenzje krytyków i nie zaskarbiła sobie sympatii widzów widzów. Otrzymała Węża w kategorii “Najgorszy efekt specjalny”, a nominowana do tych nagród była aż w 8 kategoriach. Box office wyniósł 2,1 milionów dolarów.

Miejsce 2- Karol. Papież, który pozostał człowiekiem

Wiceliderem zestawienia prezentującego najdroższe polskie filmy jest, co ciekawe film “Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”. To polsko-włosko-kanadyjski film fabularny z 2006 roku, w reżyserii Giacomo Battiato.

To kontynuacja filmu “Karol. Człowiek, który został papieżem”, opowiada więc historię Jana Pawła II, od momentu wyboru na papieża, aż do jego śmierci.

Produkcja kosztowała 48 milionów złotych, a do kin przyciągnęła ponad 1,7 miliona osób, dzięki czemu box office wyniósł około 21,3 milionów PLN.

Miejsce 1 – Quo vadis

Niekwestionowanym liderem zestawienia prezentującego najdroższe polskie filmy już od prawie 20 lat jest jednak “Quo vadis”.

To polski film historyczny z 2001 roku, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, na podstawie słynnej powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule.

W kolejnych latach żadna inna polska produkcja nawet nie zbliżyła się do niego budżetem. Kosztował on rekordowe 76,1 milionów złotych i przyciągnął do kin 4,3 milionów widzów, dzięki czemu box office wyniósł 69 milionów PLN.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments