Nadchodzi koniec mieszkaniowego eldorado?

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate omówiła aktualną sytuację na rynku nieruchomości w Polsce.

Kawa z Agentem

Ranking cenowy- dzielnic Warszawy 2021/2022

W pierwszym kwartale 2022 roku ceny mieszkań w Warszawie wzrosły średnio o 83% w stosunku do czwartego kwartału 2021. Konkretnie mowa tutaj o wzroście z 12 020 PLN na 13 020 złotych za metr kwadratowy. Najmocniej ceny poszły w górę na Ochocie – aż o 33,2%.

Są jednak dzielnice, w których ceny spadły. Konkretnie mowa o takich lokalizacjach jak:

  • Praga-Północ, -0,8%
  • Wawer, -1,7%
  • Bielany, -5,6%
  • Żoliborz, -14,6%.

Koniec eldorado? Mieszkania lekko potaniały

W marcu zanotowano nieznaczny spadek cen transakcyjnych mieszkań. Co więcej, w marcu tego roku budowanych było ponad 20% mniej mieszkań niż w marcu 2021. Według ekspertów czekają nas jednak dalsze wzrosty, ze względu na wysoką, dwucyfrową inflację.

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów w zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, której celem jest wydłużenie do 31 grudnia 2024 roku okresu, kiedy gmina, w przypadku wypowiedzenia najmu, ma obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów w związku z koniecznością remontu i rozbiórki budynku, który jest w złym stanie technicznym.

Ponadto, nowelizacja przedłuża ważność rozporządzeń określających warunki techniczne jakimi powinny powinny cechować się budynki i ich usytuowanie, szczegółowy zakres i formy projektu budowlanego oraz warunki techniczne obiektów budowlanych.

Stopy procentowe: w trzy miesiące mogą sięgnąć 7,5%

W obecnej koniunkturze i presji kosztowej, według Prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa konieczne są niezwłoczne podwyżki stóp procentowych do 7,5%. Może to nastąpić w ciągu trzech miesięcy. Ponadto, inflacja będzie rosła przez kolejne miesiące, a szczyt może osiągnąć w trzecim kwartale 2022 roku. Co więcej, stopy procentowe zaczną spadać dopiero od 2024 roku.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również