Dzień Inwestora Indywidualnego

Na twoje dane został wyłudzony kredyt? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji!

Udostępnij

Wyłudzony kredytWyłudzenie kredytu to coraz częstszy proceder oszustów internetowych, którym nie jest do tego nawet potrzebny dowód osobisty ofiary. W jaki sposób możesz sprawdzić, czy padłeś ofiarą przestępstwa i co zrobić, kiedy na twoje dane został wyłudzony kredyt?

Przykre konsekwencje wyłudzenia kredytu

W dzisiejszych czasach, ofiarą wyłudzenia kredytu lub pożyczki może stać się tak naprawdę każdy, dlatego zwłaszcza poruszając się w internecie, trzeba być wyjątkowo rozważnym. Jak działają oszuści? Sposobów jest wiele i co najgorsze, wraz ze wzrastającą świadomością wśród potencjalnych ofiar, hakerzy obmyślają kolejne sposoby, które często nie wzbudzają większych podejrzeń.

Warto podkreślić, że celem złodziei internetowych nie są wyłącznie osoby, które udostępniają wyłącznie dane dotyczące swojego dowodu osobistego lub innych dokumentów – często do popełnienia przestępstwa wystarczą jedynie dane potrzebne do logowania, na przykład w bankowości internetowej, za pomocą których oszust zyskuje pełen dostęp do pozostałych informacji oraz może często bez problemu wyłudzić kredyt na cudze dane. Skutkiem ich działań jest wiele problemów ofiary i co najgorsze, wciąż rosnący dług oraz często brak dalszej zdolności kredytowej.

Jak możesz sprawdzić, czy na twoje dane został wyłudzony kredyt?

Chociaż oszustwo kredytowe podlega karze pozbawienia wolności, oszustów wcale nie powstrzymuje to przed łamaniem prawa, jakim jest wyłudzenie kredytu. Niczego nieświadome ofiary często dowiadują się o wyłudzeniu kredytu gotówkowego na ich dane dopiero w momencie, gdy sprawę przejmują firmy windykacyjne, powołane z tytułu braku uiszczania rat za kredyt gotówkowy lub pożyczkę pieniężną.

Jeżeli korzystasz z bankowości internetowej, na twoim koncie pojawi się informacja o zawartej umowie kredytowej. Powinny znaleźć się tam również wszelkie istotne informacje, w tym kwota pożyczki oraz dokłada data jej uzyskania. Niekiedy pracownicy banku telefonują do właścicieli kont bankowych w celu potwierdzenia, czy rzeczywiście chcą oni wykonać konkretną operację na koncie. Rzetelną i szczegółową informację możesz uzyskać także w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), w którym łatwo dowiesz się, czy na twoje dane został wyłudzony kredyt.

Co zrobić, gdy na twoje dane został wyłudzony kredyt?

Kiedy dojdzie do wyłudzenia kredytu lub pożyczki pieniężnej, o popełnieniu przestępstwa musisz poinformować policję. Bezzwłocznie należy się również w takiej sytuacji udać do oddziału banku, aby złożyć reklamację. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawnymi przepisami, do skutecznego oraz ważnego zawarcia każdej umowy, niezbędne jest złożenie świadomych i zgodnych oświadczeń woli – dotyczy to zarówno jednej, jak i drugiej strony! Dlatego też, jeżeli na twoje dane został wyłudzony kredyt, należy jak najszybciej wyjaśnić sprawę w banku oraz skorzystać z profesjonalnej pomocy, z której wsparciem dowiesz się, w jaki sposób można anulować zaciągnięty przez kogoś innego kredyt na twoje dane.

Najnowsze

Zobacz również