Moneyback, czyli dlaczego banki chętnie zwracają część kwoty za nasze zakupy

449

moneybackObecnie, na rynku usług bankowych panuje ogromna konkurencja. Z tego powodu komercyjne instytucje finansowe poszukują różnych sposobów, aby zdobywać nowych klientów i zachęcać obecnych do intensywnego korzystania z oferowanych produktów. Jedną z najczęściej spotykanych premii jest moneyback. Czym jest ta usługa, w jaki sposób działa, które banki ją oferują i czy warto z niej korzystać? Na te pytania, wraz z innymi najważniejszymi kwestiami, odpowiedzi zostaną udzielone poniżej.

Moneyback – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia co to znaczy moneyback. To termin będący połączeniem angielskich słów money back, czyli pieniądze i zwrot. Moneyback jest więc wypłacanym klientowi przez bank zwrotem części wydatków za transakcje bezgotówkowe wykonane kartą płatniczą. Pierwotnie ta usługa będąca promocyjną ofertą banków ma na celu popularyzację korzystania z kart oraz innych instrumentów płatniczych. Obecnie kilka banków wciąż oferuje konta z kartami płatniczymi z promocją moneyback, lecz zazwyczaj dają one zwrot jedynie w wybranych punktach handlowo-usługowych. Zwrot naliczany jest według kodów MCC określających branżę sklepu lub usługodawcy.

W praktyce więc moneyback polega na dokonaniu zwrotu konkretnej sumy – zwykle od 1% do 10% za dokonane zakupy konkretną kartą, w konkretnym sklepie. Dodatkowo, przeważnie obowiązuje zastrzeżenie wysokości maksymalnej premii, którą można otrzymać, zazwyczaj jest to maksymalna kwota zwrotu w danym miesiącu.

Które banki oferują Moneyback?

Wiemy już co to jest moneyback. Przejdźmy więc do zagadnienia: moneyback – gdzie najlepiej? Pomimo, że ta usługa nie jest tak popularna jak jeszcze kilka lat temu, to wciąż część banków oferuje zwrot wydatków w tej formie. Zestawienie: moneyback – banki i karty płatnicze, wraz z opisem promocji znajduje się poniżej:

  • Alior Bank, karta kredytowa Mastercard OK – oferuje 1% zwrotu od transakcji w punktach handlowo-usługowych, maksymalna wartość wynosi 75 złotych za kwartał
  • Alior Bank, karta kredytowa Mastercard TU i TAM – oferuje 1% zwrotu od transakcji w walutach obcych, maksymalna wartość wynosi 75 złotych za kwartał
  • EnveloBank, bonus za e-zakupy – oferuje 2 PLN zwrotu od każdej płatności, a dla co dziesiątej transakcji 10 złotych. Maksymalna wartość wynosi jednak 20 złotych miesięcznie i 200 PLN rocznie
  • Santander, karta kredytowa 1|2|3 – oferuje 1% zwrotu w obiektach sportowych, parkach rozrywki i klubach; 2% za zakupy odzieży i obuwia; 3% w restauracjach i fast foodach. Maksymalna wartość wynosi 63,33 PLN miesięcznie
  • Santander, Visa TurboKARTA – oferuje 3% zwrotu za płatności na stacjach paliw oraz 1% za pozostałe zakupy. Maksymalna wartość to 360 złotych za rok
  • Bank Millennium, karta kredytowa Alfa – oferuje 5% zwrotu w sklepach: Apart, Sephora, Leroy Merlin, Intercars, Empik, Cinema City, Travelplanet.pl. Maksymalna wartość 760 złotych za rok

Dlaczego niektóre banki tak hojnie oferują promocję moneyback?

Skoro wiemy już co oznacza moneyback i jakie banki oferują zwrot z tytułu promocji moneyback, czas zadać sobie pytanie dlaczego decydują się na taki korzystny dla klienta krok? Po prostu chcą skutecznie przyciągnąć klientów do swojej oferty, zyskać w ten sposób przewagę nad konkurencją, która nie oferuje tego typu rozwiązań. Aby skorzystać z moneyback, trzeba najpierw podpisać umowę z bankiem, a prowadzenie konta najczęściej wiąże się z pewnymi opłatami, więc bank w ten sposób zarabia. Podobnie wygląda sytuacja, gdy decydujemy się na wyrobienie karty kredytowej. Tak więc, aby komercyjna instytucja finansowa generowała dochód, musi wciąż zdobywać nowych klientów. A jedną z najskuteczniejszych metod ich przyciągania jest możliwość zwrotu części swoich wydatków.

Moneyback a podatek

Banki przeważnie traktują zwrot w ramach usługi moneyback jako sprzedaż premiową. Ta z kolei jest zwolniona z podatku pod warunkiem, że jednorazowa wartość premii nie jest wyższa od 760 zł. Właśnie dlatego żadna z powyższych ofert moneyback nie przekroczyła tej kwoty.

Czy warto skorzystać z usługi moneyback?

Z pewnością moneyback to atrakcyjna usługa i może być dla nas bardzo opłacalna. Jeśli lubimy robić zakupy kartą i dokonujemy ich w wielu miejscach (lub regularnie w tych samych, wybranych), zdecydowanie warto się tą promocją zainteresować, o ile nasz bank ją oferuje. Należy jednak zwrócić uwagę czy prowadzenie danego konta lub posiadanie wybranej karty oferującej moneyback nie wiąże się ze zbyt dużymi opłatami. Ta usługa musi się po prostu odpowiednio skalkulować, aby opłacało się z niej korzystać.

Warto także zwrócić uwagę, iż promocje dostępne w ramach moneyback bardzo często zachęcają klientów do wydawania większych sum. Jeśli mamy trudności z utrzymaniem swojego domowego budżetu w ryzach, moneyback należy stosować ostrożnie, aby nie okazało się, że wydajemy znacznie więcej, a premia zwyczajnie nie będzie w stanie zrekompensować nam poniesionych wydatków. Tak więc, jak z każdą promocją opartą na wydatkach, do moneyback najlepiej podchodzić z umiarkowaną ostrożnością. Nie zmienia to oczywiście faktu, iż jest to często bardzo korzystna usługa.

Moneyback a cashback

Wiemy już jak działa moneyback i wyjaśniliśmy wiele podstawowych informacji na temat tej promocji. Czym się jednak różni od drugiej bankowej usługi o bardzo podobnej nazwie – cashback? Okazuje się, że to dwa zupełnie inne narzędzia. Cashback to usługa polegająca na umożliwieniu wypłaty dodatkowych środków podczas zakupów. W takim przypadku niczego jednak nie otrzymujemy – pozyskana gotówka pochodzi bezpośrednio z przypisanego do karty konta. Jest to więc najprościej rzecz ujmując dodatkowa funkcjonalność karty, dzięki której możemy w trakcie zakupów w sklepie pobrać także gotówkę. Z cashbacku możemy skorzystać w dowolnym momencie, a pozyskane środki pochodzą bezpośrednio naszego konta.

Jak już wiemy z powyższego artykułu, moneyback jest oferowany przez banki i oferuje nam zwrot środków za zakupy tak jakby “w prezencie” za aktywne korzystanie z karty od danej instytucji finansowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments