Cashback, czyli o co właściwie chodzi

Udostępnij

cashbackKarty płatnicze oferują nam naprawdę ogromne możliwości. Prawdziwie zrewolucjonizowały one sposób, w jaki podchodzimy do finansów osobistych. Jesteśmy obecnie przyzwyczajeni, że płacimy za ich pomocą praktycznie wszędzie. Niestety ciągle istnieją miejsca, w których sprzedawcy nie oferują płatności kartą lub wymagają minimalnej kwoty zamówienia rzędu 20 złotych. Co zrobić, gdy znajdujemy się w takiej sytuacji, a w pobliżu nie znajduje się żaden bankomat? Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, możemy skorzystać z usługi cashback. Na czym polega cashback, które banki go oferują i jakie są jego limity? Na te pytania, wraz z innymi najważniejszymi kwestiami, odpowiedzi zostaną udzielone poniżej.

Cashback – co to takiego?

Zacznijmy więc od zagadnienia – cashback co to jest? To usługa bankowa, dzięki której posiadacz karty płatniczej może pobrać gotówkę podczas dokonywania zakupów w sklepie. Ten termin pochodzi od angielskich słów cash back oznaczających gotówka i zwrot. Z usługi cashback można skorzystać wyłącznie po dokonaniu płatności kartą płatniczą za towar lub usługę. W jaki sposób? Po prostu przy dokonywaniu zakupów w sklepie klient zgłasza chęć podjęcia w gotówce dodatkowej kwoty. Suma wypłacana w ramach tej usługi może nawet być wyższa od kwoty płatności kartą.

Usługa cashback jest dostępna od momentu aktywacji karty. Pobrana kwota odpowiednio pomniejsza limit transakcji bezgotówkowych (transakcji dokonanych kartą). Obie operacje – zakupy i wypłata – są autoryzowane i rozliczane poprzez jedną transakcję, która obciąża nasz rachunek ich sumą. Wypłaty gotówki w ramach usługi cashback można dokonywać wielokrotnie w ciągu dnia do wysokości wspomnianego dziennego limitu. W niektórych krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, cashback funkcjonuje od ponad 20 lat. Na polskim rynku usługa ta jest dostępna od 2006 roku.

Wypłata cashback – gdzie można jej dokonać?

Wiemy już co to jest cashback. Gdzie natomiast możemy skorzystać z tej usługi? Lista punktów usługowych oferujących możliwość wypłaty cashback jest długa i liczy ponad 333 tysiące takich miejsc, czyli piętnastokrotnie więcej niż bankomatów w naszym kraju. Są wśród nich zarówno sieci supermarketów, jak i hotele, apteki, stacje benzynowe, a nawet kioski i małe osiedlowe sklepiki. W punktach handlowo-usługowych świadczących tę usługę jest umieszczone logo Visa lub MasterCard cashback, najczęściej na oknie sklepu, przy drzwiach wejściowych lub przy kasie. O możliwość skorzystania z takiej oferty można zapytać również samego sprzedawcę.

Usługa cashback – które banki ją oferują?

Usługa cashback jest dość powszechna i występuje w większości banków w Polsce. Ich lista znajduje się poniżej:

Dodatkowym warunkiem korzystania z usługi cashback jest posiadanie karty debetowej, której operatorem jest Visa lub MasterCard. W większości banków korzystanie z wypłat cashback jest bezpłatne. Jednak niektóre postanowiły wprowadzić opłatę za tę usługę. W EnveloBank wynosi ona 0,5 PLN; w Pekao SA 0,99 PLN; w Plus Banku, BNP Paribas oraz Inteligo 1 PLN; a w PKO Banku Polskim i Credit Agricole 2 PLN. Warto dodać, że banki nie ustalają dodatkowych limitów na tę usługę. Maksymalne kwoty wypłat są jednak narzucone przez Visa oraz MasterCard.

Cashback limity wypłat

Wiemy już jak działa cashback oraz kto i gdzie może z tej usługi skorzystać. Natomiast ile wynoszą limity wypłat cashback? Użytkownicy kart Visa z funkcją cashback mogą w ramach jednej transakcji wypłacać do 300 złotych. W przypadku karty MasterCard ten limit jest wyższy – wynosi 500 PLN.

Warto przy tym pamiętać, że te limity dotyczą jednorazowej transakcji, a z usługi cashback można skorzystać wielokrotnie w ciągu jednego dnia, nie obowiązuje żaden dodatkowy dzienny limit dla tej usługi. Ogranicza nas jedynie ilość posiadanych środków na koncie oraz nasz dzienny limit kwoty transakcji bezgotówkowych (transakcji kartą płatniczą).

Jakie korzyści daje cashback?

Usługa cashback bez wątpienia oferuje wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

  • Bardzo szeroki dostęp do pobrania gotówki
  • Oszczędność czasu i wygoda rozwiązania – jednocześnie i w jednym miejscu robimy zakupy i wypłacamy pieniądze
  • Bezpieczna wypłata pieniędzy za każdym razem przy użyciu kodu PIN
  • Prostota tego rozwiązania – większość czynności wykonuje sprzedawca

Zdecydowanie warto więc z usługi cashback korzystać. Po prostu jest ona w stanie nam znacząco ułatwić życie i dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo czasu.

Cashback a moneyback

Z usługą cashback niezwykle często bywa mylony zupełnie inny system o bardzo podobnej nazwie – moneyback. Wynika to z faktu, iż jeszcze 15 lat temu te terminy były stosowane przez banki zamiennie. Obecnie jednak, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, wyraźnie się je rozgranicza i definiuje w różny sposób.

Moneyback jest działaniem promocyjnym umożliwiającym uzyskanie dodatkowych środków w zamian za wykonywanie transakcji za pomocą karty płatniczej. W praktyce banki obligują się najczęściej do wypłacenia premii w wysokości maksymalnie kilku procent kwoty dokonanych płatności, ta trafia z kolei na konto klienta w określonym terminie. Moneyback nie służy więc do wypłaty gotówki. W wielu przypadkach jest jednak atrakcyjną promocją bankową, która nie wymaga od nas większego zaangażowania i zmiany przyzwyczajeń.

Cashback, jak w powyższym tekście zostało wyjaśnione, to nie żadna promocja, lecz po prostu usługa bankowa, dzięki której posiadacz karty płatniczej może bezproblemowo pobrać gotówkę podczas dokonywania zakupów w sklepie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również